Realizacje

Mariaż tradycji z nowoczesnością

Sięgający swą historią aż XIX wieku, dwór w Droblinie stanowił niegdyś rodową siedzibę Wężyków, którzy wybudowali ten urokliwy, ziemiański dworek. Po wielu zmianach właścicieli i upływie lat, trafił w ręce prywatne i został zaadoptowany na ekskluzywny kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny. Marzeniem właścicieli było wybudowanie stajni. Przed wykonawcami postawili ambitne zadanie: stworzenie nowoczesnego budynku, który jednocześnie wkomponowałby się idealnie w sąsiedztwo zabytkowego, późno klasycystycznego dworku. Zadanie zostało wykonane na piątkę z plusem.

Przy okazji budowy stajni został odrestaurowany cały obiekt. Jednak bez wsparcia finansowego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 Unii Europejskiej, nie byłoby to możliwe.Przy okazji budowy stajni został odrestaurowany cały obiekt. Jednak bez wsparcia finansowego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 Unii Europejskiej, nie byłoby to możliwe.

Założenia pierwszego projektu przewidywały dach wykonany z popularnej blachodachówki. Jednak w ostatniej chwili zdecydowano się na użycie płyt falistych z włókno-cementu, znanych powszechnie jako EuroFala.

– W trakcie procesu inwestycyjnego rozważaliśmy wykonanie pokrycia dachu obiektu innymi materiałami, między innymi: blachodachówką, blachą trapezową, dachówką ceramiczną lub cementową. Pokrycie z blachodachówki lub blachy trapezowej byłoby rozwiązaniem tańszym, jednak nie posiadają one zalet zbliżonych do włókno-cementu. Oczywiście można zastosować blachę o lepszych walorach użytkowych. Należy jednak pamiętać, że jest ona cięższa, dlatego jej montaż wiązałby się z koniecznością wzmocnienia więźby dachowej, przez co znacząco wzrósłby koszt całej inwestycji – mówi Marek Bodzak, przedstawiciel inwestora.

Trzeba przyznać, że pomysłu zmiany pokrycia z blachówki na materiał włókno-cementowy był niezwykle ryzykowny, bowiem wymagał on od inwestora zmian w całym projekcie, a w szczególności konstrukcji dachu stajni. Ale odważni właściciele podjęli te decyzję i system EuroFala został wdrażany.

Mariaż tradycji z nowoczesnością

SPA dla koni

W 2011 roku udało się oddać do użytku nowoczesną stadninę wraz z ujeżdżalnią. Prawdziwie komfortowe mieszkanko dla koni składa się z dwudziestu dużych boksów wyposażonych w automatyczne poidła. Zamieszkuje w nim obecnie szesnaście koni i dwa kucyki. Z pewnością nie mogą one narzekać na warunki zakwaterowania, gdyż dodatkowym wyposażeniem stajni jest solarium i myjka, a na zewnątrz znajduje się karuzela, która nie tylko utrzymuje zwierzęta w dobrej kondycji, ale też sprawia im wiele radości.

Komfort zwierząt przede wszystkim

Konie, wbrew pozorom, to zwierzęta delikatne i niezwykle podatne na stres, a ten mógłby im towarzyszyć podczas obfitych opadów deszczu, z uwagi na duży łoskot generowany przez blaszane pokrycia. Dlatego też wybór systemu EuroFala miał tu kluczowe znaczenie. Użyty materiał tłumi hałas, jest odporny na działanie czynników biochemicznych i można w nim łatwo zamontować płyty świetlikowe zwiększające doświetlenie. Nie bez znaczenia był też estetyczny wygląd. Pokrycie budynku stajni doskonale współgra z zabytkowym dworkiem. Płyta krótka B65 o długości 625 mm, która została użyta na dachu, doskonale imituje efekt dachówki.

Mariaż tradycji z nowoczesnością

Błyskawiczny wręcz montaż pokrycia trwał krócej niż się spodziewano – 30 dni. Było to możliwe dzięki zastosowaniu płyt z obciętymi narożnikami oraz wyciętymi otworami gotowymi do montażu – NO/WO, co zdecydowanie przyśpieszyło prace.

Efekt przerósł oczekiwania

Nowoczesny obiekt rekreacyjny z dachem w kolorze grafitowym, którego powierzchnia całkowita wynosi 2,5 tysiąca m2 ucieszyła zarówno właścicieli jak i wykonawcę. Zachwyca też wypoczywających gości. Jakość wykonanego dachu oraz właściwości użytego materiału spełniły oczekiwania wszystkich zainteresowanych. Dach nie tylko tłumi odgłosy jesiennego deszczu, ale też chroni przed zbytnim nagrzewaniem wnętrza budynku w porze letniej. Zaś zimową porą system dachowy zapobiega wykraplaniu się pary wodne wewnątrz stajni.

Mariaż tradycji z nowoczesnością

– W czasie niskich temperatur zewnętrznych, przy jednoczesnej emisji ciepła z wnętrza stajni, nie zaobserwowano efektu wykraplania się pary wodnej na wewnętrznej powierzchni płyt falistych. W naszym przypadku ma to bardzo duże znaczenie, gdyż przestrzeń nadstropowa stajni służy nam jako magazyn paszy (siana) oraz słomy, a zawilgocenie tych produktów obniżyłoby ich walory użytkowe. W okresie letnim, przy dużych temperaturach oraz nasłonecznieniu, pokrycie dachowe ogranicza z kolei przenikanie ciepła do wnętrza stadniny. Redukuje również hałas spowodowany opadami deszczu lub gradu, co jest bardzo ważne w przypadku treningu na ujeżdżalni z udziałem młodych koni, które nadmierny hałas może płoszyć i wywoływać u nich panikę – dodaje Marek Bodzak.

Niezwykle udana kompilacja tradycji z nowoczesnością sprawia, że ośrodek w Droblinie jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku, do którego tłumnie zjeżdżają wszyscy Ci, którzy choć na chwilę chcą się przenieść w lata świetności polskiego ziemiaństwa. Ten sentymentalny powrót do przeszłości, z dala od męczącego zgiełku miasta, nie udałby się gdyby nie marzenia właścicieli i dofinansowanie z unijnych środków. Ale jak widać marzenia się spełniają. Wystarczy zaangażowanie, odpowiednie materiały i profesjonalni wykonawcy.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.cembrit.pl.

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 10 lipca, 2013

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Roman
    poniedziałek, 30 września, 2019

    Taki mariaż tradycji z nowoczesnością to duże wyzwanie dla każdego inwestora ale warto je podjąć. Jak widać jest możliwe i dworek Droblinie prezentuje się świetnie i zyskał nowe życie. Dodatkowo dzięki użyciu Eurofali dach prezentuje się okazale a koszty były znacząco niższe bez utraty walorów użytkowych.

  2. Amelia
    wtorek, 6 października, 2020

    Czasem warto dołożyć troszkę więcej, ale mieć takie rozwiązanie, które ma lepsze właściwości. Tak zrobili właściciele tego obiektu wybierając płyt falistych do pokrycia dachu. Wyciszenie dachu, a tym samym zmniejszenie stresu koni było dobrym posunięciem.

Podobne artykuły