Maszyny dekarskie

Maszyny pod kontrolą

Jeszcze kilka lat wstecz centra ciesielskie postrzegane były jako niepotrzebne i nieopłacalne inwestycje. Wielu stawiało tezy, że tak kosztowny pomysł przy względnie niskich kosztach pracy nie zwróci się nigdy. Czas pokazał, że sceptycy byli w błędzie, a inwestycje okazały się trafione i bardzo opłacalne.

Centrum ciesielskie

To maszyna sterowana numerycznie dedykowana do produkcji prefabrykatów konstrukcji drewnianych. Centrum obrabia wyłącznie elementy o osi prostej i gabarytach zwykle w przedziale od 4×4 cm do 40×60 cm. Urządzenie składa się z trzech części: stołu podawczego, zespołu obróbczego oraz stołu odbiorczego. Maszyna realizuje obróbki ciesielskie polegające na cięciu, frezowaniu oraz wierceniu. Obróbki realizowane są za pomocą narzędzi zwanych agregatami zamontowanymi w części obróbczej. Podstawowe narzędzia to: piła tarczowa o dużej średnicy, frez palcowy, duży frez uniwersalny oraz wiertarka.

Na rynku funkcjonuje kilku producentów tego typu maszyn. Oferowane maszyny różnią się wieloma cechami: ceną, szybkością produkcji, możliwościami i konstrukcją. Stosując pewne uproszczenia można wyróżnić dwa podstawowe typy maszyn.

Klasyczna koncepcja budowy centrum ciesielskiego zakłada instalację wielu niezależnych agregatów wzdłuż ciągu roboczego. Każdy z agregatów posiada własny niezależny napęd. Zaletą takiej konfiguracji jest duża wydajność maszyny. Do wad można zaliczyć duże gabaryty maszyny oraz niemożliwą lub bardzo utrudnioną rozbudowę maszyny.

Koncepcja Robot ogranicza się do jednego lub dwóch ramion roboczych umieszczonych na portalu lub korpusie maszyny. Elektro- wrzeciona umożliwiają wymianę narzędzi w magazynku. Maszyna jest kompaktowa i łatwa do rozwoju. Czas wymiany narzędzi, niestety, wydłuża czas obróbki i zmniejsza jej wydajność.

Sterowanie maszyną

Każda maszyna wyposażona jest we własne oprogramowanie. Jego zadaniem jest kontrola pracy maszyny. Moduł serwisowo- diagnostyczny umożliwia konfigurację dostępnych agregatów na maszynie i jej okresową kalibrację. Moduł produkcyjny odpowiedzialny jest za import zewnętrznych plików maszynowych i przetworzenie zawartych w nich informacji na ścieżki narzędziowe. Tu następuje optymalizacja doboru narzędzi i sposobu realizacji zadania. Moduł produkcyjny umożliwia definicję i edycję wybranych obróbek. Możliwe jest dodawanie nowych elementów i obróbek. Niestety, nie nadaje się jako narzędzie do projektowania konstrukcji. Jakość oprogramowania maszyny definiuje jej możliwości obróbcze, dokładność oraz wydajność. Z tego powodu jego jakość jest równie ważna jak sama maszyna.

Pliki maszynowe

Pliki maszynowe zawierają wszelkie niezbędne informacje o obrabianych elementach. W plikach maszynowych zawarta jest definicja oraz parametry obróbek realizowanych na maszynie. Format pliku i jego zawartość powiązana jest bezpośrednio z typem maszyny – centrum ciesielskim. Rozpowszechnione są dwa standardy plików maszynowych.

Maszyny pod kontrolą

– Format BVN – standard plików maszynowych opracowany przez firmę Hundegger dla własnych maszyn serii K oraz SC. Plik maszynowy zapisany jest w formie pliku tekstowego o rozszerzeniu *.BVN iposiada strukturę macierzową.
– Format BTL – standard plików maszynowych opracowany przez firmę DESIGN2MACHINE.COM. Standard jest powszechnie stosowany przez wielu producentów maszyn. Plik maszynowy spisany jest w formie pliku tekstowego o przejrzystej strukturze.

Pliki maszynowe generowane są na podstawie trójwymiarowego modelu konstrukcji. Postprocesor, dobrany do maszyny generuje plik maszynowy bazując na informacji graficznej i bazodanowej modelu 3D. Konfiguracja postprocesora umożliwia kontrolę procesu produkcyjnego w ograniczonym zakresie. Użytkownik może dokonać wyboru obróbek alternatywnych oraz wprowadzić brakujące obróbki: cięcie początek/koniec.

5/5 - (7 votes)

Data publikacji: 13 maja, 2014

Autor:

5/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły