Pokrycia dachowe

Mech na dachówce – jak sobie radzić z tym uporczywym zjawiskiem

Warunki sprzyjające porastaniu dachu mchem mogą powstać na każdym dachu, niezależnie od rodzaju pokrycia. Dzieje się tak zarówno w przypadku dachówki betonowej, ceramicznej jak i blachy. Jak sobie z radzić z tym uciążliwym zjawiskiem?

Porastanie dachówek mchem i glonami jest zjawiskiem naturalnym, a narażone są na nie głównie dachy po północnej stronie, znajdujące się w sąsiedztwie źródeł zanieczyszczeń organicznych, takich jak spadające liście, pyłki roślin, kurz itp. Możliwość porastania mchem wzrasta dodatkowo, jeśli teren jest na przykład zacieniony i odsłonięty od wiatru. Należy przy tym podkreślić, że na szczęście mchy nie wnikają w głąb dachówki, w związku z czym nie wpływają na ich trwałość. Pojawienie się dużej ilości zielonego mchu może wynikać z niecałkowitego wysychania dachówki. Dlatego istotną sprawą jest wentylacja połaci dachowej od spodu, to jest wlot powietrza w okapie i wylot w kalenicy – wyjaśnia SUPERDEKARZ, Marek Walczewski z firmy Ciesielstwo-Dekarstwo Marwal z Osieczna. Czasami wentylację połaci dachowej wspomaga się także dachówkami wentylacyjnymi – chodzi o to, by dachówka szybciej wysychała, a tym samym była mniej narażona na porastanie mchem.

Podczas czyszczenia dachówek nie jest jednak wskazane stosowanie jakichkolwiek środków chemicznych. Kwas zniszczy zarodniki mchu i glonów, ale przy okazji mógłby spowodować naruszenie powłoki naniesionej na dachówkę. Najprostszą metodą usuwania mchów i porostów z dachu jest mycie go po prostu wodą pod ciśnieniem. Oczywiście im dachówka jest gładsza, tym łatwiej naturalnie oczyszcza się „sama” (deszcz spłukuje osiadający osad). Przykładem takiej dachówki są produkowane w technologii Cisar dachówki Braas, wytyczające nowy standard na rynku pokryć dachowych. Innowacyjna technologia Cisar polega na zastosowaniu trzech warstw, wpływających na jej wysoką jakość. Warstwa nośna zapewnia maksymalną wytrzymałość dachówki, tymczasem warstwa drobnoziarnista nadaje dachówce wyjątkowo gładką powierzchnię oraz zwiększa jej odporność na zabrudzenia i porastanie mchem. Dodatkowo powierzchnia takiej dachówki jest podwójnie pokryta powłoką akrylową Lumino, która zabezpiecza ją między innymi przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i promieni UV.

Prace związane z czyszczeniem dachówek najlepiej powierzyć fachowej ekipie – adresy doświadczonych dekarzy można znaleźć na stronie www.superdekarz.pl.

3.7/5 - (4 votes)

Data publikacji: 1 lipca, 2015

Autor:

3.7/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły