Membrana dachowa

Membrany Climateq – ochrona dachów skośnych

Narażone na ekstremalne działanie czynników atmosferycznych dachy skośne wymagają użycia odpowiednich materiałów, które będą zarówno maksymalnie funkcjonalne, jak i odpowiednio trwałe.


Jedną z wyjątkowo funkcjonalnych warstw dachu skośnego jest membrana dachowa. Pomimo niewielkiej grubości i masy w stosunku do całości dachu ma do spełnienia dwa główne, bardzo ważne zadania m.in.:

 1. zabezpieczenie termoizolacji i konstrukcji dachowej przed zawilgoceniem od zewnątrz – musi być wodoszczelna,
 2. umożliwienie parze wodnej wydostania się na zewnątrz budynku – musi być paroprzepuszczalna.

Aby membrany mogły spełniać powyższe zadania, powinny być wykonane z wyjątkowo dobrych surowców i w nowoczesnej technologii, pozwalającej na pełne wykorzystanie właściwości tych produktów.
Takimi membranami są membrany dachowe Climateq, produkowane przez polskiego, cenionego producenta – firmę WABIS.
Membrany Climateq posiadają stabilną strukturę, która w połączeniu z wysokiej jakości surowcami pozwala na bezpieczny montaż i długie funkcjonowanie na dachu.

Nowy produkt w rodzinie membran Climateq

W najbliższym czasie firma WABIS wprowadzi do sprzedaży nowoczesną, czterowarstwową membranę wstępnego krycia o nazwie RANGE (z serii Climateq). RANGE o gramaturze 150 g/m2 jest wysokoparoprzepuszczalna (sd=0,025), wodoszczelna oraz spełnia najwyższe standardy jakościowe zarówno na polskim, jak i europejskim rynku. Ta nowa czterowarstwowa membrana może być stosowana jako warstwa wstępnego krycia w skośnych konstrukcjach dachowych o nachyleniu powyżej 20°, uszczelniająca pokrycia dachowe leżące na łatach i kontrłatach lub bezpośrednio na termoizolacji oraz jako wiatroizolacja w konstrukcjach szkieletowych. Climateq RANGE nadaje się do stosowania w układzie dachu z pełnym deskowaniem.
RANGE to pierwsza w ofercie WABIS membrana z czterema warstwami, gdzie czwarta warstwa dodatkowa to siatka polipropylenowa. To „zbrojenie” z siatki polipropylenowej znacząco wpływa na wytrzymałość membrany. I tak, przy stosunkowo niewysokiej gramaturze membrany wynoszącej 150 g/m2 RANGE osiąga wysokie wyniki parametrów wytrzymałościowych:

 • Wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż/ w poprzek: 490/370 [N/50mm],
 • Rozdzieranie na gwoździu wzdłuż/w poprzek: 380/400 [N].

RANGE będzie dostępny w opcji z paskami klejowymi ułatwiającymi montaż membrany i zapewniającymi doskonałą wodoszczelność pokrycia, a w efekcie zagwarantuje właściwe funkcjonowanie membrany na dachu. Udogodnieniem w pracy z tą membraną będą nadrukowane linie pomagające w dokładnym cięciu membrany.

Wytrzymałość = komfort pracy

Climateq RANGE odznacza się wyjątkowo dużą wytrzymałością mechaniczną, a w szczególności odpornością na rozdarcia na gwoździu, co dla dekarzy jest bardzo ważną cechą membran dachowych.
Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy dekarz rozwija rolkę membrany na dachu, wstępnie przybija ją na początku połaci, męczy się aby ją rozwinąć i kiedy dochodzi do krawędzi połaci, membrana się rozrywa i mocowanie należy poprawić… Dla dekarza jest to strata czasu i sił, a nierzadko i nerwów… Ponadto trzeba naprawić rozerwaną membranę.
Membrana o wysokich parametrach wytrzymałościowych pomaga uniknąć takich sytuacji i zapewnia wysoki komfort pracy na dachu. Dodatkowo wysokie parametry wytrzymałości membrany mają znaczenie nie tylko przy montażu, ale również podczas dalszego funkcjonowania już gotowego dachu.

Membrana jako element systemu dachowego

Membrana nie funkcjonuje na dachu sama. Jej działanie wspomaga szereg innych akcesoriów dachowych mających na celu zapewnienie optymalnej wentylacji i wodoszczelności pokrycia. Przy wyborze membran dachowych należy więc również zwrócić uwagę na całą ofertę producenta. Jeśli oferuje on pełen system dachowy, pozwalający na prawidłową wentylację membrany dachowej, np. elementy wentylacyjne okapu, kalenicy, kominki wentylacyjne, to warto pokusić się o takie systemowe rozwiązanie. Gwarantuje nam ono, że wszystkie jego elementy będą bardzo skuteczne, ponieważ są opracowywane tak, aby optymalnie ze sobą współdziałały. Takie rozwiązania systemowe oferuje firma WABIS, która w swojej ofercie posiada akcesoria zapewniające kompleksowe zabezpieczenie dachu.
Rozwinięty park maszynowy i ciągły rozwój, poprzez inwestycje w maszyny i nowe technologie oraz wykorzystanie potencjału i doświadczenia europejskich partnerów i dostawców surowców, pozwala firmie WABIS na optymistyczne spoglądanie w przyszłość i dalszy rozwój grupy produktowej Climateq w najbliższym czasie.

WA-BiS akcesoria dachowe
Tarnawa 34a, 28-340 Sędziszów
tel.: +48 41 380 61 66
email: biuro@wa-bis.com.pl
wa-bis.pl

4.9/5 - (37 votes)

Data publikacji: 18 października, 2017

Autor:

4.9/5 - (37 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Marcin
  piątek, 20 października, 2017

  Ciekawy ten wpis

 2. juustynna
  środa, 1 kwietnia, 2020

  super

Podobne artykuły