Membrana dachowa

Po co na dachu membrany i folie dachowe?

Projektując dach budynku gdzie będzie poddasze użytkowe, należy pamiętać, że kluczową rolę odgrywa to, co znajduje się pod warstwą pokrycia dachowego. Liczy się nie tylko odpowiednia termoizolacja, ale też wentylacja i prawidłowe zabezpieczenie za pomocą membran i folii dachowych.

Dach postrzegamy jako całość, choć w gruncie rzeczy jest to skomplikowana konstrukcja na którą składa się kilka warstw, tworzących spójny system chroniący poddasze nie tylko przed opadami, ale również przed utratą ciepła zimą, nadmiernym nagrzaniem latem oraz dbający o prawidłową wentylację pomieszczenia.

Warstwowa struktura

Zasadniczo rzecz ujmując, przegroda dachowa składa się z sześciu warstw: pokrycia dachowego, kanału wentylacyjnego, membrany wysokoparoprzepuszczalnej, warstwy ocieplenia, folii dachowej oraz najczęściej płyty gipsowo-kartonowej od wewnątrz. Każdy z tych elementów odpowiada za sprawne funkcjonowanie dachu. Szczególnie istotny jest dobór wysokiej jakości folii paroizolacyjnych i membran dachowych. Te pierwsze chronią materiał izolacyjny (najczęściej wełnę mineralną lub szklaną) przed zawilgoceniem od wewnątrz, które może drastycznie obniżyć termikę przegrody izolacyjnej. Natomiast membrany montuje się od zewnętrznej strony ocieplenia. Tworzą one nie tylko skuteczną ochronę przeciwwilgociową ale również zapewniają wyprowadzanie pary wodnej powstającej wewnątrz pomieszczeń na zewnątrz. Membrany wysoko paroprzepuszczalne nie tworzą oporu dla pary wodnej, dlatego nie wymagają tworzenia szczeliny wentylacyjnej – mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi. Jedynie zastosowanie membrany niskoparoprzepuszczalnej wymaga 2-centymetrowej szczeliny (między wełną a membraną). Kolejną ważną warstwą jest szczelina wentylacyjna, czyli przestrzeń między membraną a dachówką. Wpływa ona znacząco na żywotność kontrłat, łat oraz membrany dachowej, oraz zmniejsza prawdopodobieństwo porostu dachówek przez mech.

Folie paroprzepuszczalne Corotop, Baufol, Eurovent

Wysokiej jakości membrana dachowa daje gwarancję zabezpieczenia dachu, poddasza i pozostałych pomieszczeń w domu na długie lata. Na rynku dostępna jest szeroka gama tych produktów, są one zróżnicowane pod rozmaitymi względami, np. jeśli chodzi o technologię produkcji, dodatki uszlachetniające (np. stabilizacja na UV), wodoszczelność – hyrofobizacja powłok – impregnacja, wytrzymałość mechaniczna – odporność na rozerwania. Wszystkie te parametry mają wpływ zarówno na cenę, jak i na funkcjonalność oraz trwałość produktu. Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiają się coraz to nowe możliwości. Ciekawą propozycją są membrany odbijające ciepło np. Permo® solar SK firmy Klöber lub Divoroll CLIMA+ S firmy BRAAS, które dzięki specjalnej powłoce odbija promieniowanie cieplne, co latem znacznie obniża temperaturę na poddaszu, a zimą zatrzymuje ją wewnątrz pomieszczenia.

Czym się kierować podczas wyboru membrany?

poddasze z folią paroizolacyjną

Wybierając rodzaj membrany, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej parametry. I tutaj na pierwszy plan wysuwa się wodoszczelność. Aby dach spełniał swoje funkcje przez długie lata, a poddasze było komfortowe dla mieszkańców, konieczne jest zapewnienie skutecznej hydroizolacji. Wodoszczelność membrany to inaczej jej wytrzymałość na działanie słupa wody, która warunkowana jest specjalną powłoką zabezpieczającą – radzi Marek Podeszwa. Membrana dachowa jak każdy inny materiał ulega starzeniu, a tym samym maleją także jej parametry wytrzymałościowe. Z tego względu tak istotne jest, by fabryczne właściwości materiału były na tyle wysokie i w ten sposób minimalizowały negatywny wpływ czasu. Dlatego im wyższa wodoszczelność membrany, przekraczająca kilka metrów słupa wody, tym większa pewność, że przez długie lata zachowa ona swoje właściwości. Jeśli membrana nie jest odporna na działanie wody, wówczas może dojść do procesu niszczenia dachu. A konsekwencją jest zwykle kosztowny remont. Dlatego lepiej dobrać produkt o optymalnych właściwościach i zapewnić fachowy montaż. Równie ważnym czynnikiem jest wspomniana już paroprzepuszczalność. Rozróżniamy dwa typy membran: wysoko i nisko paroprzepuszczalne. Ich niski opór dyfuzyjny przeciwdziała gromadzeniu się zbyt dużych ilości wilgoci w warstwie ocieplenia. Przed zakupem, koniecznie też sprawdźmy, czy membrana dachowa odporna jest na działanie promieni UV.

Dlaczego należy stosować folie paroizolacyjne?
przekrój dachu

Paroizolacje w technologii budowy dachu mają na celu ochronę termoizolacji przed wilgocią, występującą w postaci pary wodnej, stale napływającej z wnętrza domu, z wszystkich pomieszczeń użytkowych. W nowych domach może ona pochodzić również ze świeżych murów, tynków, a nawet posadzek. Powietrze wchłania określoną ilość wilgoci, przy czym wraz z obniżeniem temperatury, zmniejsza się także jego chłonność. Gdy nadmiar wilgoci nie zostanie usunięty, może dojeść do tzw. kondensacji, czyli skraplania się wody z powietrza na powierzchni przegrody od strony cieplejszej. Zjawisko to najczęściej zauważalne jest na powierzchni szyb okiennych, których temperatura jest niższa od panującej w domu. Przyjmuje się, iż przy wilgotności względnej na poziomie 40-50% i temperaturze powietrza 21°C panującej w domu nie powinna nastąpić kondensacja. Musimy mieć świadomość, że do okresowych wzrostów wilgotności dochodzi w każdym budynku, nawet ze sprawnie działającą wentylacją. Dlatego każdy dach z poddaszem użytkowym powinien być zabezpieczony warstwą paroizolacji oraz membraną wstępnego krycia. Takie rozwiązanie zapewnia podwójną korzyść. Po pierwsze ogranicza dopływ pary wodnej do termoizolacji budynku (paroiozlacja), zapobiegając jej zawilgoceniu i utracie własności termicznych, a po drugie sprawia, że może się ona wydostać na zewnątrz (paro przepuszczalna membrana).
„Zespół Corotop”

Montaż membrany

przykład renowacji izolacji od zewnątrz

Jeśli chcemy, by montaż membrany przebiegał bezproblemowo, musimy zaopatrzyć ekipę dekarską w materiał wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Jest to ważne chociażby ze względu na specyfikę pracy podczas budowy dachu, gdzie często dochodzi do różnego typu zniszczeń na materiale, przez ostre krawędzie dachówek, gwoździe, młotki lub inne narzędzia – mówi SUPERDEKARZ Grzegorz Średniawa z Charzewic. – Jednak im mocniejsza i bardziej wytrzymała membrana dachowa, tym mniejsze ryzyko jej rozerwania. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń, konieczna jest natychmiastowa reperacja. Do tego celu najlepiej użyć specjalistycznych taśm naprawczych do klejenia folii, które zapewniają trwałe połączenia. Jeśli pozostawimy folię wstępnego krycia w stanie uszkodzonym, może to w znacznym stopniu obniżyć poziom bezpieczeństwa dachu i poddasza, a co za tym idzie, powodować jego zawilgocenie – dodaje SUPERDEKARZ. Bardzo ważne jest przestrzeganie przy montażu zaleceń producentów dotyczących robienia odpowiednio dużych zakładów podczas przyklejania folii, warto wybierać folie i membrany posiadające zaznaczoną bezpieczną wielkość zakładki, dzięki czemu montaż będzie łatwiejszy i szybszy, a my będziemy mieć pewność, że dach jest odpowiednio zabezpieczony.

red.

4.9/5 - (31 votes)

Data publikacji: 28 listopada, 2012

Autor:

4.9/5 - (31 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. iwonKa
    środa, 16 stycznia, 2019

    Najlepszą membraną jest ta odbijająca ciepło.Pozwoli to latem na znaczne obniżenie temperatury na poddaszu.Zima z kolei na zatrzymanie ciepła.W moim przypadku jest to ogromnie ważne,ponieważ nasza sypialnia znajduje się właśnie na poddaszu.

  2. inka2
    niedziela, 20 stycznia, 2019

    Membrana to nie aż tak duży koszt aby na niej oszczędzać. Jeśli wybierzemy membranę o słabej wytzymałości to rezultat może być taki, że stracimy jeszcze więcej pieniędzy na remont dachu, więc chyba nie warto.

Podobne artykuły