Rynny metalowe

Metalowe systemy rynnowe – dlaczego warto rozważyć ich zakup?

Wybór rodzaju rynien mógłby nam się wydawać dziecinnie prosty. Jednak sytuacja jest bardziej skomplikowana niż myślimy. Przy wyborze systemu odwadniania powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na wymiary naszego dachu oraz rodzaj materiału, z którego wykonane zostały rynny. Czym różnią się od siebie poszczególne materiały?

Bardzo częstym i oszczędnym wyborem są rynny z PVC. Takie tworzywo sztuczne zapewnia niewielką wagę, co znacznie ułatwia i przyspiesza ich montaż. Nie są one podatne na korozję, więc ich konserwacja nie jest konieczna, a więc oszczędzamy czas i pieniądze. Rynny PVC niestety są bardzo podatne na duże różnice temperaturowe. W mocno nasłonecznionych miejscach, gdzie temperatury bywają bardzo wysokie, może dojść do odkształceń. Z kolei podczas srogich zim, materiał staje się kruchy i podatny na uszkodzenia mechaniczne. Przy rynnach metalowych problem ten jest znacznie mniejszy lub kompletnie wykluczony. Systemy rynnowe aluminiowe charakteryzują się doskonałymi właściwościami antykorozyjnymi – są odporne na kwaśne deszcze i słoną mgłę. Jest to jednak metal plastyczny , który odkształca się pod wpływem wysokich temperatur. Dobrym i tanim rozwiązaniem są rynny ocynkowane. Jest to oszczędniejsza wersja rynien stalowych powlekanych – zachowuje ich najważniejsze parametry, przy bardziej surowej oprawie. Z kolei rynny powlekane powłoką poliuretanową zapewniają solidną barierę przed korozją przy trwałym stalowym rdzeniu. Ten rodzaj posiada największy wybór kolorystyczny, co ułatwi nam dobór systemu odwadniania do elewacji i pokrycia dachowego. Ciekawą propozycją są rynny tytan-cynk. Wykonane ze stopu cynku z dodatkiem miedzi, tytanu i aluminium, zapewniają trwałość na długie lata. Pod wpływem oddziaływania środowiska, początkowo błyszcząca powierzchnia pokrywa się matową warstwą ochronną zwaną patyną. Doskonale blokuje negatywne działanie trudnych warunków atmosferycznych.

Aby ustrzec się przykrych niespodzianek związanych z montażem rynien warto wybrać wysokiej jakości materiał pochodzący od sprawdzonego dostawcy oraz postarać się o solidnego wykonawcę. Pamiętajmy, że nazbyt niska cena to zazwyczaj zapowiedź problemów, które mogą się pojawić podczas montażu lub nadchodzących lat użytkowania.

RYNNY NIAGARA firmy Blachy Pruszyński drzewko
4.9/5 - (51 votes)

Data publikacji: 29 czerwca, 2020

Autor:

4.9/5 - (51 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. odwadniacz
    poniedziałek, 29 czerwca, 2020

    Przy wyborze systemu odwodnienia dachu warto poważnie zastanowić się nad wyborem materiału. Trzeba niewątpliwie wziąć pod uwagę trwałość rynien, łatwość montażu jak również estetykę. Po uwzględnieniu tych aspektów niewątpliwym kryterium wyboru stanie się cena.

  2. Stanisław
    wtorek, 30 czerwca, 2020

    moim zdaniem czy dach domu czy garażu to lepiej wybrać produkt bardziej trwały czyli metalowy. plastikowe też nie są złe ale rzeczywiście jeżeli będą zamontowane w słonecznym miejscu mogą zmienić kształt a nawet kolor i będzie potrzebna kolejna inwestycja w rynny. dzisiejsze metalowe rynny są już o wiele bardziej trwałe niż kiedyś.

Podobne artykuły