Realizacje

Miasteczko w mieście – wyrazista okładzina ceramiczna

Dom emeryta Stift w Marlenheim to nowa konstrukcja, wybudowana po przeprowadzeniu przetargu na projekt architektoniczny. Powstał on w miejscu dwóch, starszych budynków. Jego koncepcja nawiązuje do stylu miasta, a szara, gliniana angoba podkreśla indywidualizm obiektu.

Nowa architektura – przedłużenie miasta

Dom emeryta został zaprojektowany, aby zapewnić miejsce dla 75 rezydentów, z których piętnastu zamieszkać miało w części przystosowanej dla osób z objawami choroby Alzheimera. Zastąpił on dwa budynki zbudowane z datków charytatywnych (Hoerter and Sainte Famille), które były dowodem poczucia wspólnoty w Marlenheim.

Podwórze przed budynkiem, przez plac, na którym życie pensjonariuszy i ich gości przeplata się z życiem mieszkańców Marlenheim, łączy się z miastem. W tym miejscu zadbano o wizualną przejrzystość i wyraźne linie, które porządkują przestrzeń. Mimo to, z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców domu, konieczne było jednocześnie ogrodzenie terenu. Pani Fritschmann, która prowadzi placówkę, podkreśla jak zmieniła się atmosfera tego obiektu. “Nie można jej porównywać z wcześniejszymi warunkami życia, kiedy cała lokalizacja była posępna i źle zaadoptowana. Teraz pensjonariusze rozpoczynają dzień w miejscu, które wychodzi na wschód. Znajdują się w dolnej części placu, rozświetlonej przez słońce, co ma to korzystny wpływ na ich dynamikę”.

Zdaniem pani dyrektor, dachówki ceramiczne w kolorze łupkowym i jasno szare płytki elewacji ArGeTon – wyróżniające się wśród dominującej, czerwonej dachówki otoczenia, nadają budynkowi indywidualizm.

Miasteczko w mieście - wyrazista okładzina ceramiczna

Harmonijne rozplanowanie powierzchni

Aby zminimalizować poczucie przytłoczenia 4000 m2 nowej powierzchni architekt musiał podejść do projektu tak, jakby to była grupa małych domków. Najtrudniejsza rzecz polegała na pogodzeniu potrzeb komfortu termicznego i klimatycznego – a także kosztów – z koncepcją architektoniczną. Ze względu na sejsmiczny charakter regionu, konstrukcję należało wykonać z betonu zbrojonego. Dzięki użyciu płyt udało się skutecznie rozwiązać problem izolacji akustycznej pomiędzy pokojami, ograniczyć objętość i wysokość budynku oraz dostosować ją do ograniczeń POS (planu podziału na strefy). Część elewacji jest wykonana w sposób przypominający elewacje typowe dla regionu Alzacjiz betonu z tynkiem kamyczkowym. Krawędzie dachów nad placem pokryte jasnoszarymi płytkami w ciepłych odcieniach, uzupełniają łupkowe wykończenie zadaszenia.

Układ dachówki jako element architektury

Fragmenty dachu są podzielone środkową rynną w taki sposób, aby wydawało się, że każdy moduł mieszkalny ma własny dach. Sprawia to wrażenie grupy domów zbudowanych obok siebie. Obliczenie układu dachówek bez konieczności cięcia żadnej z nich, przy rynnie centralnej, o szerokości równej dokładnie jednej dachówce, wymagało od fi rmy dekarskiej Olland wyjątkowej precyzji. Pracownikom budowlanym udało się również postawić szkielet budynku ściśle według założeń projektu.

Wykończenie ściany zewnętrznej zostało wykonane przez fi rmę Marwo z taką samą geometryczną dyscypliną, co pokrycie dachu i wyraźnie kompozycyjnie łączy się z resztą budynku. Uzyskuje się dzięki temu efekt wizualnego skrócenia budowli. Jasnoszare płytki terakoty na elewacji doskonale wkomponowują się w łupkowe odcienie dachu, wyłożonego płaską dachówką ceramiczną Actua Duplex.

Projekt: Dom seniora Stift (wcześniej rezydencje Hoerter and Sainte Famille), Marlenheim (Francja)
Wykonawca generalny: OPUS 67, Strasburg
Architekt: K’nL Architecture, Mathieu Laperrelle, Rouffach
Firma dekarska: Olland, Haguenau
Dachówka ceramiczna: Koramic Migeon Actua Duplex, angoba

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 18 kwietnia, 2013

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jagna
    niedziela, 6 września, 2020

    Dom emeryta nie musi być smutny i nijaki, ale może się wyróżniać elegancją. Rynny pośrodku powodują, że wydaje się, że nie jest to jeden budynek, a kilka mniejszych co sprawia, że budynek nie przytłacza swą wielkością.

Podobne artykuły