Dachówka ceramiczna

Między klasyką a nowoczesnością

Dachówka ceramiczna ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Sprawdza się niezależnie od stylu architektonicznego. Dobrze nadaje się zarówno na budynki tradycyjne, jak i nowoczesne. Jednak aby właściwie spełniała swoje funkcje na dachu, należy mądrze ją dobierać. A zatem wiedzieć na jej temat jak najwięcej…

Rzut oka w przeszłość

Dachówka ceramiczna jest jednym z najstarszych pokryć dachowych znanych człowiekowi. Mimo tego, a także mimo zmian jakie na przestrzeni wieków zaszły w architekturze i budownictwie, ciągle pozostaje jednym z najpopularniejszych. W trakcie tej ewolucji wykształciły się cztery podstawowe rodzaje dachówki ceramicznej: karpiówka, esówka (nazywana inaczej holenderką), mnich – mniszka, oraz wiele typów dachówek zakładkowych. Pomimo specyfiki materiału i wielowiekowej tradycji jego użycia na rynku pojawiają się też nowości. Każdy nowy produkt daje nowe możliwości kształtowania płaszczyzny dachu, a także rozszerza możliwości techniczne. Tak jest i w przypadku dachówki zakładkowej Alegra 9 marki Koramic, nowości wprowadzonej ostatnio na rynek.

Z inżynierskiego punktu widzenia

Dokonując wstępnej analizy dachu pod kątem doboru dachówki warto podzielić rozważania na część techniczną i estetyczną. Do pierwszej należy zaliczyć kwestie związane z kształtem dachu, kątem nachylenia i wielkością połaci. Regułą pozostaje fakt, że im mniejsza jest pojedyncza dachówka, tym mniejsze promienie krzywizn można za jej pomocą uzyskać. Tym samym łatwiej wykonać z niej wszystkie bardziej skomplikowane detale dachu, w tym wszelkie elementy łukowe.

Między klasyką a nowoczesnością

Z kolei przy dużych, płaskich połaciach warto rozważyć zastosowanie dużych dachówek zakładkowych. Układa się je w jednym rzędzie tak, aby kolejne dachówki przykrywały zamki poprzednich. Pomijając kwestie estetyczne, o których będzie mowa w dalszej części artykułu, wiąże się to ze znacznie mniejszym zużyciem dachówki na metr kwadratowy połaci, a więc mniejszym kosztem zarówno materiału, jak i robocizny. Warto tu zwrócić uwagę na nowość wśród dachówek ceramicznych, jaką jest wprowadzona niedawno na rynek Alegra 9 marki Koramic. Jest ona jedną z największych dachówek na rynku (9,0 szt/m² dachu, czyli wyraźnie mniej niż w przypadku większości innych dostępnych dachówek). Jest też jedną z najlżejszych (poniżej 40 kg/m²). Jednocześnie Alegra 9 spełnia najwyższe normy jakościowe przy bardzo konkurencyjnej cenie (także wobec innych niż dachówka ceramiczna rodzajów pokryć). Szczelność połaci zapewnia głęboki zamek z podwójnym odpływem. Przy zastosowaniu membrany dachowej można nią kryć nawet dachy o nachyleniu 15°. Większy rozmiar dachówki umożliwia także znacznie szybsze krycie dachu, co skraca czas prac dekarskich i przyczynia się do obniżenia kosztów.

Estetyka

Dachówki renesansowe, w tym wymieniana już wcześniej Alegra 9, to dachówki zapewniające wyrazistą fakturę dachu, głównie dzięki kontrastowemu światłocieniowi, dużym wymiarom i profilowi składającemu się z czytelnych pojedynczych elementów. Swoim kształtem podkreślają kierunek pionowy (kierunek spływu połaci). Doskonale wyglądają na prostych dachach o dużych powierzchniach i większym kącie nachylenia. W zależności od wybranego rodzaju dachówki renesansowej możliwa jest do uzyskania bardziej lub mniej nowoczesna forma dachu.

Przykładowo w najnowszym modelu marki Koramic, dachówce Alegra 9, postawiono na bardzo nowoczesny, ostry profil. Uzyskano to przez zmianę kształtu fali i ograniczenie obłości, co dało znacznie ostrzejszą granicę między światłem a cieniem. Jednocześnie dzięki zmniejszeniu zamków i zwiększeniu efektywnej (widocznej) powierzchni dachu jeszcze mocniej podkreślono bardzo wyraźną fakturę połaci. Tradycyjny kształt dachówki renesansowej zyskał w Alegrze 9 nowoczesną i prostą stylistykę. Dopracowane i wyważone proporcje odświeżyły ten uznany na rynku kształt. Dodatkowo dachówka oferowana jest w sprawdzonej i uznanej przez klientów kolorystyce.

Zalety techniczne Alegry 9 takie jak duży format – pokrycie 1 m2 dachu możliwe jest przy użyciu jedynie 9 sztuk produktu i duża tolerancja rozstawu łat gwarantują proste, łatwe i szybkie układanie połaci. Szczelne, głębokie zamki z podwójnym odpływem zapewniają ochronę przed działaniem deszczu bądź śniegu. Co ważne, gotowy dach nie tylko zyskuje lekki wygląd, ale w rzeczywistości taki jest. Dzięki zmniejszonemu zużyciu materiału jego waga nie przekracza 40 kg/m2.

Między klasyką a nowoczesnością

Równie istotnym aspektem, co kształt dachówki, bardzo mocno wpływającym na ostateczny wygląd dachu, jest kolorystyka oraz rodzaj zastosowanej powłoki. Wybierać można spośród dachówek naturalnych, angobowanych lub pokrytych angobą szlachetną. Nadal najpopularniejszym kolorem są wszelkie odcienie czerwieni. Wydaje się to oczywiste, jako że czerwień jest dla dachówki ceramicznej kolorem naturalnym, wynikającym z zastosowanego do jej produkcji materiału. Coraz popularniejsze stają się jednak dachówki w innych odcieniach, głównie ciemnych typu antracyt czy głęboka czerń, a także kolory nieregularne typu mahoń czy kasztan. Zastosowanie tej gamy kolorystycznej podkreśla zazwyczaj pewnego rodzaju zerwanie z tradycją i stanowi swoisty ukłon w kierunku nowoczesności. Wspomniana Alegra 9 jest dostępna zarówno w wersji tradycyjnej – czerwonej, czy to naturalnej, czy pokrytej angobą, jak i w bardzo nowoczesnych odcieniach mahoniu, antracytu czy czerni oraz ceglastej angoby szlachetnej.

Podejmując decyzję w sprawie doboru dachówki warto więc przeanalizować wiele aspektów. Częściowo (chociażby w kwestii koloru) pomóc powinien projekt architektoniczny. Warto jednak przyjrzeć się otaczającej zabudowie i spróbować stworzyć z nią spójną kolorystycznie całość. Istotne jest również właściwe dobranie dachówki do wielkości, kąta nachylenia i stopnia skomplikowania połaci. Taka analiza z jednej strony pozwoli uniknąć wielu komplikacji podczas budowy, z drugiej natomiast zagwarantuje, że wykonany dach będzie ozdobą i osłoną nowo powstałego budynku.

www.wienerberger.pl

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 8 listopada, 2011

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły