Na rynku

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2014

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA to największe spotkanie branży budowlanej w Europie Centralnej.

Podczas tegorocznej imprezy swoją ofertę zaprezentowało  ponad 1000 wystawców, z czego aż jedną trzecią stanowiły firmy zagraniczne z 30 państw z całego świata. Na targach zaprezentowanych zostało około 300 nowości rynkowych, a 22 z nich wyróżniono prestiżową nagrodą Złotego Medalu MTP. Teren ekspozycji zajął łącznie  niemal cały obszar poznańskich targów: około 60  tys. m2. Podczas czterech dni targowych imprezę odwiedziło niemal 50 tys. zwiedzających z czterech grup odbiorców: architektów, handlowców, wykonawców oraz inwestorów.

Tradycyjnie ofertę wystawienniczą dopełniła praktyczna wiedza prezentowana w interesującym programie targów. Wśród najważniejszych wydarzeń targowych największą uwagę dekarzy przyciągały:

Strefa Testów – określana jako największy do tej pory „poligon możliwości sprzętu i materiałów budowlanych” – przyciągała tysiące zwiedzających. W przeznaczonym w całości na pokazy osobnym pawilonie MTP wykonawcy pod okiem producentów, w praktyce sprawdzali zalety kilkuset produktów. Tegoroczną Strefę zdominowały dynamiczne pokazy i prezentacje z elementami „show”, dlatego pomysł takiego modelu „ekspozycji interaktywnej” będzie kontynuowany i już dzisiaj można myśleć o uczestnictwie w Strefie Testów w przyszłym roku.

Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego – na przeprowadzonym podczas BUDMY po raz piąty forum poruszano bardzo istotny w obecnych czasach temat budownictwa niskoenergetycznego, także w kontekście zmian w przepisach budowlanych wprowadzonych przez Unię Europejską. Rocznie przeciętny polski dom jednorodzinny zużywa od 100 do 150 kWh/m2, co stanowi bardzo wysoki wskaźnik w porównaniu do innych krajów UE, w których wskaźnik ten wynosi o 50% mniej (w klimacie podobnym do Polski). Opłaty za energię stanowią zatem główny koszt ponoszony przez użytkowników budynku. W związku z tym w trakcie forum podjęto dyskusję o rozwoju budownictwa energooszczędnego jako ogromnej szansy dla naszego kraju i zapewnienia większego bezpieczeństwa energetycznego, możliwości budowy nowoczesnej i wygodnej infrastruktury, która przyczyni się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i poprawy jakości powietrza, a w przypadku klienta indywidualnego spowoduje wyraźne obniżenie kosztów związanych z użytkowaniem energii.

Mistrzostwa i turnieje branżowe – podczas targów BUDMA podziwiać można było również zmagania fachowców podczas licznych turniejów i mistrzostw, na których wyłoniono nowych Mistrzów Polski i Europy! Tytuł Mistrza Polski Młodych Parkieciarzy zdobył Michał Łuka. W I Mistrzostwach Polski w Montażu Wykładzin zwyciężył Wojciech Dąbek. Mistrzami Europy w I Europejskich Mistrzostwach Glazurniczych zostali Janusz Milecki oraz Grzegorz Duk.

Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy – dwudniowe emocje towarzyszyły także zmaganiom dekarzy, zmagającym się po raz siódmy w organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy. Poza zaszczytnym tytułem Mistrza i nagrodami rzeczowymi, stawką w tegorocznej imprezie było reprezentowanie Polski na Mistrzostwach Świata w Rumunii. Mistrzostwo Polski Młodych Dekarzy w kategorii „dachy metalowe” zdobyła drużyna z Podlaskiego Oddziału PSD w składzie: Artur Falkowski i Patryk Żukowski (mentor: Kamil Muszyński). W kategorii „dachy strome” zwyciężyła ekipa z Mazowsza w składzie: Adam Jaworski i Marcin Chłystek (mentor: Emil Kubański). Trzecią kategorię Mistrzostw czyli „dachy płaskie” wygrała reprezentacja Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PSD: Artur Górniak i Marcin Szafrański (mentor: Ryszard Piwowski).

4.8/5 - (6 votes)

Data publikacji: 20 maja, 2014

Autor:

4.8/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły