Na rynku

Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy 2012

Jedenasty rok z rzędu Polskie Stowarzyszenie Dekarzy zorganizowało wraz z członkami wspierającymi Kongres Dekarzy Polskich podczas Międzynarodowych Targów Budowlanych BUDMA 2012 w Poznaniu.

26 stycznia w salach konferencyjnych pawilonu 7 spotkali się przedstawiciele największych firm z branży dachowej wraz z dekarzami z całego kraju. Tegoroczny Kongres był szczególny ze względu na nietypowy program w którym pojawiło się między innymi ogłoszenie wyników VI Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy. Polskie Stowarzyszenie Dekarzy wspólnie z firmą Selena S.A. właścicielem marki TYTAN postanowiło połączyć jedno z najważniejszych wydarzeń w branży dekarskiej z równie ważnym wydarzeniem w świecie sportu. Zacznijmy jednak od początku.

Oficjalnego otwarcia XI Kongresu Dekarzy Polskich dokonał Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy Pan Andrzej Trafas, który od wielu lat jest członkiem oddziału wielkopolskiego PSD i równolegle z pełnieniem funkcji w Zarządzie Głównym pracuje w Zarządzie oddziału wielkopolskiego PSD. Po tradycyjnym wprowadzeniu pocztu sztandarowego Ksiądz Kapelan PSD poprosił zgromadzonych o uczczenie minutą ciszy Śp. Edwarda Tereszczaka zmarłego nagle Wiceprezesa oddziału podkarpackiego PSD. Następnie głos zabrał Prezes Zarządu Głównego i jednocześnie Wiceprezydent Światowej Federacji Dekarskiej „IFD” Michał Olszewski podsumowując działalność organizacji w minionym roku oraz pokrótce przedstawił plan działania na najbliższy rok. Bezpośrednio po wystąpieniu Michała Olszewskiego głos zabrał Prezydent Światowej Federacji Dekarskiej „IFD” Pan Piet Jacobs. W swoim przemówieniu poruszył kwestię europejskich norm wykonawczych i problemu jaki występuje na polskim rynku wykonawców pokryć dachowych w związku z brakiem przepisów regulujących prawidłowe wykonawstwo. Następnie w asyście Detlef’a Stauch – Dyrektora Generalnego IFD przekazał na ręce Michała Olszewskiego kompletną dokumentację zaleceń wykonawczych przygotowaną przez IFD i ZVDH (Niemiecka Federacja Dekarska). Przekazana dokumentacja posłuży specjalnym grupom roboczym powołanym przez PSD do stworzenia zaleceń wykonawczych obowiązujących na rynku polskim. Na zakończenie swojego wystąpienia Prezydent Jacobs pogratulował młodym dekarzom, uczestnikom VI Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy umiejętności oraz uczciwej rywalizacji. Kolejnym gościem, który zabrał głos był Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych nr. 15 w Lublinie Pan Jerzy Solan. Lubelska 15tka jest placówką do której przekazane zostały wszystkie stelaże konkursowe oraz materiały pokryciowe wykorzystane podczas VI Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy. Będzie również siedzibą nowego biura oddziału lubelskiego i współgospodarzem nowej pracowni dekarskiej PSD w lublinie. Bezpośrednio po wystąpieniu Dyrektora Solana na scenie pojawił się Robert Rodzik z firmy Selena S.A. który zapowiedział wręczenie Statuetki TYTANA SPORTU, nagrody cyklicznej, przyznawanej od roku 2011 najwybitniejszym polskim sportowcom przez przedstawicieli z branży budowlanej. Zanim jednak statuetka trafiła w ręce tytułowego Tytana, na scenie pojawił się Andrzej Ulfig Prezes Selena S.A. Pan Ulfig przybliżył gościom idee przyświecającą twórcom nagrody Tytana Sportu oraz opowiedział o współpracy z polskimi dekarzami, następnie przedstawił Kapitułę Nagrody w składzie:
Krzysztof Domarecki – honorowy przewodniczący, Andrzej Ulfig (Selena SA)– przewodniczący Kapituły , Robert Klos (Forum Branżowe) – członek, Andrzej Kowalski (Związek Montażystów Stolarki) – członek, Mieczysław Kutyła (Stowarzyszenie Glazurników i Specjalistów Robót Wykończeniowych), Michał Olszewski (Polskie Stowarzyszenie Dekarzy) – członek, Małgorzata Walczak (Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o) –członek, Paweł Wróblewski (Polskie Okna i Drzwi) – członek. Prezes Ulfig zaprosił do obejrzenia krótkiego filmu o tegorocznym Tytanie Ryszardzie Bosku złotym medaliście olimpijskim – legendzie polskiej siatkówki, zawodniku złotej polskiej drużyny siatkarzy z Meksyku i Montrealu. Obok złotego medalu polskich piłkarzy na Olimpiadzie w Monachium w 1972 roku, złoty medal polskich siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku do dziś pozostaje jedynym polskim złotym medalem w grach zespołowych i jednym z najbardziej spektakularnych sukcesów polskiego sportu. Ryszard Bosek był czołową postacią obu tych polskich drużyn siatkówki: zarówno tej, która zdobyła złoto olimpijskie w 1976 roku, jak i tej, która wywalczyła złoto mistrzostw świata w 1974 w Meksyku. Wręczenia nagrody dokonali Michał Olszewski Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy oraz Andrzej Ulfig Prezes Selena S.A. w asyście reprezentacji siatkarskiej drużyny AZS Częstochowa, której Dyrektorem sportowym jest właśnie Ryszard Bosek. Nagrodzony nie krył wzruszenia i jak sam przyznał zdecydowanie lepiej czuje się na boisku niż na mównicy w błysku fleszy. Prowadzący Tytana Sportu poinformował zgromadzonych o drugiej części XI Kongresu Dekarzy Polskich a następnie zaprosił na scenę przewodniczącego komisji sędziowskiej VI Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy Pana Stefana Wilusia. Przewodniczący odczytał wyniki poszczególnych konkurencji a do wręczenia nagród ufundowanych przez sponsorów, firmy: KOMA, Sorex s.c., Dekarze.pl i Selena S.A. zaproszeni zostali Panowie Jacek Wszoła – Dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich, w Montrealu (1976) zdobył złoty, a cztery lata później w Moskwie srebrny medal. W obu występach poprawiał rekord igrzysk olimpijskich. Halowy mistrz Europy oraz złoty medalista uniwersjady. Pierwszy sukces na arenie międzynarodowej odniósł w 1975 roku, wygrywając mistrzostwa Europy juniorów. Po zdobyciu olimpijskiego złota był nazywany “cudownym dzieckiem Montrealu” oraz tegoroczny TYTAN SPORTU Pan Ryszard Bosek. Statuetki Mistrzowskie VI Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy tafiły do:

Wojciech Rutkowski

Dach Metalowy
miejsce Oddział PSD zawodnik zawodnik mentor punktacja
I o/wielkopolski Leszek Odwrot Szymon Andrzejewski Marcin Magdziarz 72
II o/podlaski Wojciech Rutkowski> Kamil Wilman Kamil Muszyński 69
III o/lubelski Grzegorz Paklepa Mariusz Szpakowski Henryk Karaś 58
IV o/kujawsko-pomorski Karol Bońda Tomasz Zieliński Wojciech Ozdyk 57
Dach stromy
miejsce Oddział PSD zawodnik zawodnik mentor punktacja
I o/pomorski Paweł Roszman Emil Białczak Maciej Roszman 75
II o/mazowiecki Adam Jaworski Marcin Chłystek Zbigniew Buczek 69
III o/podlaski
ex aequo
o/łódzki
Adrian Zubielik
Kamil Kabaciński
Przemysław Lange
Emil Kabaciński
Stanisław Lange
Zbigniew Kabaciński
59
IV o/wielkopolski Dariusz Jurga Dominik Mazurczak Tomasz Jurga 53
V o/śląski Tomasz Pilar Kamil Langner Cezary Langner 52
Dach Płaski
miejsce Oddział PSD zawodnik zawodnik mentor punktacja
I o/kujawsko-pomorski Norbert Zawadzki Artur Górniak Henryk Trojanek 75
II o/łódzki Jacek Woźny Kazimierz Niewiadomy Piotr Frątczak 66

Dodatkowo Specjalna Nagroda Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy za „Najładniej Wykonany Dach” powędrowała do Adama Jaworskiego i Marcina Chłystka z drużyny oddziału mazowieckiego PSD, realizującej zadanie w kategorii Dachu Stromego, przygotowanych przez mentora Zbigniewa Buczka (zawodników wystawiła firma „Usługi Dekarskie – Emil i Rafał Kubański z Brochowa).

Po wręczeniu nagród i podsumowaniu VI Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy przyszedł czas na tradycyjne doroczne wręczenie najważniejszego odznaczenia PSD, Złotego Młotka Dekarskiego który w tym roku został przyznany Erichowi Rosenkranzowi ustępującemu po 10 latach Prezesowi Zarządu dywizji Roto Frank Okna Dachowe Systemy Solarne grupy Roto. Ponieważ Prezes Rosenkranz nie mógł z ważnych przyczyn odebrać odznaczenia osobiście w jego zastępstwie pojawił się Pan Krzysztof Stremlau Prezes Zarządu Roto Platforma Wschodnia, który zadeklarował iż Złoty Młotek Dekarski zostanie Oficjalnie przekazany podczas targów Dach Und Holz na stoisku Roto.

Następnie na scenę zaproszony został Pan Wojciech Gątkiewicz, Prezes Zarządu Pfleiderer Prospan S.A, który z rąk Michała Olszewskiego odebrał statuetkę za szczególny wkład w rozwój Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Kolejnym punktem programu było wręczenie odznak „Zasłużony Dla PSD” członkom organizacji, dekarzom którzy swoim zaangażowaniem i pracą znacząco przyczynili się do rozwoju oddziałów PSD. Odznaki trafiły do; Mariusza Klimczaka, Jana Gierala, Tadeusza Kurzyny, Waldemara Brykalskiego, Przemysława Pinkowskiego, Jana Stożka, Pawła Skrzypka, Edwarda Tereszczaka, Stanisława Lange, Macieja Roszmana, Marka Szczesnego i Jana Chwieja.

Prowadzący zaprosił następnie przedstawicieli Partnerów Strategicznych i Srebrnych VI Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy oraz Kongresu do odbioru z rąk Prezesa Zarządu Głównego PSD podziękowań za pomoc w organizacji tegorocznego spotkania. Jako ostatni punkt programu, prowadzący zapowiedział wręczenie szczególnych podziękowań przygotowanych przez Księdza Kapelana PSD Grzegorza Jaszczyka dla firm producenckich i dekarzy którzy brali udział w budowie dachu Kościoła w Dawidach Bankowych pod Warszawą. Pamiątkowe tablety otrzymały firmy; Modern Dach za kompletną więźbę dachową, Wienerberger Ceramika Budowlana za dachówkę przekazaną na cały dach kościoła, Plannja Sp. z o.o. za kompletny system rynnowy i akcesoria dachowe, Blachy Pruszyński za blachę, B.Pro za udostępnione gwoździarki i gwoździe do bicia łat, Roto Frank Okna Dachowe i Velux Polska za wsparcie finansowe oraz firmy dekarskie należące do PSD, które przez kilka tygodni prowadziły prace wykonawcze na dachu kościoła; Grupa Dekarska Milanówek – Witold Boguszewski, Grupa Dekarska Janki – Michał Olszewski, Grupa Dekarska Józefów – Zbigniew Kowalski, Grupa Dekarska “As-Dach” – Emil Skarżyński, “Dach Waldi” – Waldemar Michałowski, “GENBUD” – Eugeniusz Mlekicki, DEKARSTWO – Wojciech Szepietowski, Dachy Wieteska – Krzysztof Wieteska oraz TOMDACH – Tomasz Budziszewski.
Oficjalnego zamknięcia XI Kongresu Dekarzy Polskich dokonał Andrzej Trafas wyprowadzając poczet sztandarowy Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy z Sali kongresowej oraz zaprosił wszystkich zgromadzonych do przyłączenia się do tradycyjnego już pochodu po stoiskach członków wspierających PSD.

5/5 - (3 głosów)

Data publikacji: 3 grudnia, 2012

Autor:

5/5 - (3 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły