Realizacje

Mistrzowska renowacja

Subtelna gra kolorów jasnego piaskowca i ciemnych elementów budynku, eleganckie formy oraz milimetrowa dokładność konstrukcji są charakterystyczne dla sylwetki krajowego banku rozwoju Północnej Nadrenii-Westfalii, NRW.BANK w Münster. Angobowane ciemnobrunatne pokrycie typu mnich-mniszka jest szczególnie atrakcyjne dzięki swym precyzyjnym ceramicznym detalom.

Będący częściowo pod ochroną konserwatorską budynek został wyodrębniony z blokowej zabudowy peryferyjnej czasu powojennego i poddany renowacji jako reprezentacyjny soliter, kontrastujący z nowoczesną zabudową otoczenia. Zbudowany z wysokiej klasy materiałów zespół budynków stwarza nową, ciekawą sytuację urbanistyczną. Pokrycie dachowe, roboty dekarskie i adaptacja poddasza zostały w r. 2010 wyróżnione pierwszą nagrodą przez niemieckie czasopismo branżowe Dachdecker- Handwerk (DDH).

Historia budowli źródłem inspiracji

Historyczne fotografie z 1909 roku pokazują dach starego banku krajowego z pokryciem dachówką mnich-mniszka. Mimo że sam dach nie jest objęty ochroną zabytków, architekci zdecydowali się na pozostawienie optyki dachówki mnich-mniszka, z tym że wybrano wersję dachówki układanej na sucho. Przy wyeliminowaniu zaprawy zbędne stają się zabiegi konserwacyjne, a pokrycie stwarza szczególnie czyste i wytworne wrażenie. Architekt Ulrich Engel z biura Eisfeld Engel Architekten w Hamburgu opracował ten zabytkowy dach ze szczególną starannością. Nic nie jest tu dziełem przypadku.

Mistrzowska renowacja

Wywiad z architektem Ulrich Engel z biura Eisfeld Engel Architekten

Dlaczego wybrał Pan ponownie dawne pokrycie dachówką mnich-mniszka?

Zaintrygowała nas intensywna gra światła. Ponadto wysoki profil tej dachówki zapewnia jedyny w swoim rodzaju jej szlachetny charakter.

Mistrzowska renowacja

Jaką rolę odgrywają tu własności materiałów dachowych?

Szczególny walor dachu oraz całych budynków opiera się m.in. na subtelnej grze kolorów jasnego piaskowca i ciemnych elementów budynku, takich jak dachówka i oboknia. Dachówka jest angobowana w kolorze ciemnobrunatnym – zgodnie z przeprowadzoną oceną próbek. Aby zapewnić pełny efekt gry kolorów, pokrycie dachówką zostało wykonane jako całkowicie ceramiczne, łącznie z dachówkami szczytowymi, okapowymi, gąsiorami oraz elementami początkowymi krawędzi narożnych i wierzchołkami dachu czterospadowego.

Mistrzowska renowacja

Szczególne znaczenie nadał Pan oknom mansardowym. Jaka kryje się za tym historyczna idea?

Z jednej strony wpisują się one dobrze w podziałkę leżących poniżej okien fasadowych, z drugiej strony dokładnie w podziałkę dachówek mnich-mniszka. Aby uzyskać plastyczny efekt okien mansardowych, zaprojektowaliśmy je w jednej płaszczyźnie i jednej linii prostej. Poza tym ich wysokość i szerokość jest dobrana tak, że nie ma potrzeby przycinania dachówek poniżej, powyżej i obok okien mansardowych. Dzięki temu sprawiają one wrażenie idealnej prostoliniowości, nadając także perfekcyjny wygląd pokryciu dachu.

Mistrzowska renowacja
Mistrzowska renowacja
Mistrzowska renowacja

Projekt: Budowa nowego obiektu i remont NRW.BANK Münster
Inwestor: NRW.BANK, Düsseldorf
Architekt: Eisfeld Engel Architekten, Hamburg
Dekarstwo: Ulland Dachtechnik GmbH
Dachówka: Koramic Mnich-Mniszka, angobowana w kolorze ciemnobrunatnym (kolor specjalny)

4.7/5 - (3 votes)

Data publikacji: 26 lutego, 2013

Autor:

4.7/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły