Pokrycia dachowe

Moda na czarny dach

Obecnie to nie odcienie czerwieni, a czerń wiedzie prym wśród kolorów dachówek wybieranych przez polskich inwestorów. Ciemny dach pozwala na nadanie budynkowi minimalistycznego, nowoczesnego stylu – nawet, gdy zdecydowaliśmy się na klasyczny, tradycyjny projekt domu. Decydując się na ciemny dach, warto zawczasu pomyśleć o odpowiedniej termoizolacji, która uchroni poddasze przed nadmiernym nagrzaniem w upalne dni.

Modna bo prosta

W ostatnich latach czerń stała się codziennym elementem krajobrazu polskich osiedli i domów wolnostojących. Z awangardy przeszła do mainstreamu, w czym niemałą zasługę mają producenci dachówek betonowych i ceramicznych, którzy oferują coraz ciekawsze i bogatsze akcesoria w tym kolorze.

Czerń – jak w przypadku sukienki typu „mała czarna” – zawsze przykuwa spojrzenia, instynktownie odbieramy ją jako synonim elegancji, prostoty, dobrego smaku. Tendencję tę dostrzegli już jakiś czas temu dekarze, według których czarna dachówka to hit wśród inwestorów. Warto zauważyć, że domy z ciemnymi dachami najlepiej prezentują się na otwartych przestrzeniach – eksponują wówczas całą bryłę budynku.

– Obecnie w przypadku przeważającej części naszych inwestycji kładziemy ciemne dachówki, w tym czarne. I to zarówno, gdy zleceniodawcami są deweloperzy, jak i gdy są to prywatni inwestorzy. Coraz więcej osób chce mieć dom w nowoczesnym stylu, a czerń wyjątkowo do niego pasuje i podkreśla jego charakter – przyznaje SUPERDEKARZ Łukasz Budzyński ze Strzyżewa Smykowego.

Za ciepło pod dachem?

Ciemny kolor bardziej pochłania światło, co sprawia, że zimą zyskujemy dodatkowe „docieplenie”, a latem – o ile nie zadbamy o termoizolację dachu już na etapie budowy -możemy odczuć podwyższenie temperatury na poddaszu. Za termoizolację dachu w największej mierze odpowiada materiał izolacyjny, którym najczęściej jest wełna mineralna lub szklana. Odpowiednio grubą warstwę wełny układa się między krokwiami, pod membraną dachową, i obudowuje od wnętrza na przykład płytą gipsowo – kartonową.

Rozwiązaniem alternatywnym dla tradycyjnej termoizolacji jest izolacja nakrokwiowa. Zapewnia ona bardzo wysokie parametry termoizolacyjne, a dodatkowo poprzez sposób montażu – na krokwiach – skutecznie eliminuje problem mostków termicznych występujących w drewnianej konstrukcji dachu. Decydując się na izolację nakrokwiową, warstwę wełny mineralnej ułożoną w przestrzeni między krokwiami zastępujemy płytą izolacyjną ułożoną bezpośrednio na krokwiach lub na deskowaniu. Marka Braas oferuje system nakrokwiowej izolacji w formie twardych płyt poliuretanowych DivoDamm. – Zimą dzięki zastosowaniu izolacji nakrokwiowej DivoDamm o doskonałych parametrach termicznych, wysokiej trwałości, a także technologii łączenia płyt na pióro-wpust, możemy zaoszczędzić nawet do 75% kosztów ogrzewania, latem zaś zabezpiecza to poddasze przed nadmiernym nagrzewaniem się. Ponadto szeroka oferta grubości płyt DivoDamm pozwala nam zaoferować optymalne i trwałe rozwiązania izolacji dachu zarówno w nowym budownictwie, jak i w przypadku modernizacji lub termomodernizacji już istniejących budynków – wyjaśnia Adam Ziółek, Brand Manager Monier Braas.

Innym skutecznym sposobem zabezpieczenia poddasza przed nadmiernym nagrzewaniem jest zastosowanie membrany z warstwą refleksyjną. Również w tym przypadku Monier Braas, jako producent systemowych i innowacyjnych rozwiązań na dachy skośne, oferuje odpowiedni produkt. Paroprzepuszczalna membrana Divoroll Clima+ S, dzięki swojej warstwie refleksyjnej odbija do 83% ciepła promieni słonecznych, dzięki czemu pozwala obniżyć temperaturę na poddaszu nawet o 3 stopnie w upalne dni – dodaje Adam Ziółek.

Latem taniej

Amatorzy czerni mogą skorzystać z promocji, którą do końca sierpnia wprowadził lider na rynku pokryć dachowych, marka Braas. MODNY KOLOR 2015 to atrakcyjna cena na modele dachówek w kolorze czarnym – betonowe dachówki: Teviva, Romańska, Bałtycka, Celtycka, Grecka i Reviva, a także dachówki ceramiczne: Turmalin i Topas – czarny błyszczący, Rubin i karpiówka Opal w kolorach czarny błyszczący, czarny brylant i czarny kryształ oraz Smaragd czarny kryształ. Bogactwo kształtów i wariantów dostępnych w czerni pozwala na dopasowanie pokrycia dachowego do niemal każdego stylu domu.

Pamiętajmy jednak, że aby dach spełniał wszystkie nasze oczekiwania, i estetyczne, i funkcjonalne, powinien być położny przez prawdziwych fachowców. Listę dekarzy z doświadczeniem i certyfikatem Braas można znaleźć na portalu www.superdekarz.pl.

4.7/5 - (16 votes)

Data publikacji: 31 sierpnia, 2015

Autor:

4.7/5 - (16 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Bogdan
    poniedziałek, 12 lutego, 2018

    Dach to wizerunek całego domu, odrazy rzuca się w oczy, kształt, kolor, dodatki.. kominy, okna w dachu itd. Jednak najważniejsze jest zrobienie dobrej izolacji. Najlepiej jednak zlecić prace dobrej firmie która wykona wszystkie prace i da nam na nie gwarancje. Dach to bezpieczeństwo, prestiż, kolory to dodatek do jego funkcjonalności i otoczenia.

  2. Iwko24
    poniedziałek, 12 lutego, 2018

    Czarny dach wygląda bardzo elegancko i co ważne,pasuje do każdego koloru elewacji.Teraz żałuję,ze zdecydowałam się na brązowy,czarny zdecydowanie ciekawszy.

  3. bardo
    poniedziałek, 12 lutego, 2018

    Czerń to elegancki kolor, ponadczasowy, również w budownictwie. Doskonale sprawdzi się taki kolor pokrycia dla każdej elewacji. Czerń może przyciągać słońce, dlatego trzeba zainwestować w dobrą izolację.

  4. czarny anty
    poniedziałek, 12 lutego, 2018

    No nie wiem. Czarne “wyszczupla”, w przypadku domu troszkę go przyciska (to tylko moja uwaga). Plusem jest że zimą przyciąga ciepło, Minusem że latem za dużo go przyciąga. Czarny nie dla mnie. Nawet samochody BIAŁE wyglądają lepiej (to też tylko moja uwaga).

  5. kos
    poniedziałek, 12 lutego, 2018

    Wielu jest amatorów czerni i choć ja do nich nie należę,to gdy będę planował remont dachu możliwe że wybiorę pokrycie marki Br Braas w promocyjnej cenie.Izolację mój dach ma odpowiednią i tylko muszę postarać się o dobrego fachowca z tej listy zamieszczonej na firmowej stronie marki.

  6. Milena
    poniedziałek, 12 lutego, 2018

    Nie wiedziałam, że czarny kolor dachu jest aż tak modny, jeżeli istnieje taka moda wśród dachów. W ostatnich latach można zauważyć popularność tego koloru na nowych osiedlach domków. Warto skorzystać z tej ciekawej promocji dachówek firmy Brass.

  7. Zybi
    poniedziałek, 12 lutego, 2018

    Czarny dach dodaje elegancji , warto w przyszłosci pomyśleć.Zimą zalety, ze wzgledu na czerń uzyskamy troszkę więcej ciepła. Żeby zachować tą elegancję stylistykę warto dach powierzyć prawdziwym fachowcom.

  8. Justyna
    wtorek, 13 lutego, 2018

    Dla mnie czarny od zawsze jest na czasie. Wykazuje się nie zwykła elegancją, pasuje do każdego koloru elewacji i przede wszystkim wygląda bardzo gustownie. I jak jest opisane w powyższym artykule ma zalety zarówno w lecie jak i w zimie.

  9. Mirek
    wtorek, 13 lutego, 2018

    Czarny jest teraz bardzo modny. Nie dość, ze ładnie kontrastuje to jeszcze pozwala się wyłamać z nudnego otoczenia.

  10. Wiesiek
    czwartek, 15 lutego, 2018

    Czarny to mój ulubiony kolor. Jak najbardziej więc popieram pomysł krycia dachu czy to dachówką czy blachodachówką w takim kolorze. Tak pokryty dach będzie się pięknie prezentował w całej okolicy. A gdy zadba się jeszcze o dobrą termoizolację będzie on spełniał nie tylko walory wizualne ale także użytkowe.

  11. Lucy
    czwartek, 15 lutego, 2018

    Dla mnie osobiście czarny dach wygląda niesamowicie. Teraz coraz więcej ludzi decyduje się na taki kolor dachu, a jeszcze do nie dawna taki dach był rzadkością. Klasa i elegancja – synonimy czarnego dachu. Jednak każdy ma swój gust.

  12. Moryń
    piątek, 16 lutego, 2018

    Czerń zawsze przykuwa uwagę, a mnie osobiście kojarzy się ona z szykiem i elegancją. Warto jednak najpierw skupić się na aspektach technicznych, bo dach to niewątpliwie bardzo ważny element każdego domu. Choć przyznaję, że czerń jako kolor pokrycia dachowego wygląda nieziemsko i zdecydowanie dodaje prestiżu.

  13. sylwek
    piątek, 23 lutego, 2018

    Dach to wizerunek całego domu a czarny wygląda bardzo elegancko ale czerń może przyciągać słońce, dlatego trzeba zainwestować w dobrą izolację.Aby zachować tą elegancję stylistykę warto dach powierzyć prawdziwym fachowcom.

  14. Ter
    czwartek, 28 stycznia, 2021

    Dla mnie to ohyda, co jest ładnego w czarnym, tylko głupia moda, jedyny plus to że brudu nie widać, kiedys obijali dachy czarną papą, elegancki??? rzeczywiście poczucie elegancji, jakie są dachy eleganckich domów??? Czerwona naturalna dachówka!!!! W całej Europie, nieśmiertelna. A jak wyglądają teraz nowe domy w Polsce? Czarny glazurowany dach swiecacy się jak psu j…, biała ściana i szare okna, gdzie tu elegancja? Głupia moda i tyle, no ale jak modne to trzeba kupić, nieważne, że brzydkie. No ale…. NIECH Każdy ROBI JAK CHCE, za10 lat będziecie zmieniać dachy na zielone bo taka moda

  15. Iwona
    poniedziałek, 31 lipca, 2023

    Zgadzam się z przedmówcą- czarny dach to moda, za którą większość bezmyślnie podąża. Do tego płot z betonu, gumoleon udający drewno ns elewacji- dla mnie to jest po prostu brzydkie. Jestem wielbicielką czerwonej, naturalnej dachówki lub blachodachówki. Do tego kamień, drewno, dużo zieleni i mamy klimat, który kocham.

Podobne artykuły