Porady

Model BC817-40 i inne tranzystory bipolarne – co to takiego i jakie są ich najważniejsze właściwości

Niektóre części elektroniczne, w tym również bardzo niepozorne, zrewolucjonizowały świat, a przynajmniej świat elektroniki. Niewątpliwie należą do nich tranzystory. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym one są, ze szczególnym naciskiem na tranzystory bipolarne. Dowiesz się też, czym jest model BC817-40 i jakie są jego najważniejsze właściwości.

Czym są tranzystory?

Trudno o jedną, uniwersalną definicję tranzystorów. Otóż różnorodność tych elementów jest bardzo duża. Różnią się budową, parametrami technicznymi, a po części również przeznaczeniem. Niemniej co do zasady, tranzystor to półprzewodnik, instalowany w obwodach elektrycznych. Jako półprzewodnik tranzystor umożliwia przepływ energii, dokonując jednocześnie pewnych modyfikacji. Dlatego też dzisiaj tranzystory wykorzystuje się na wiele sposobów: do zwiększenia napięcia prądu, a także jako przełączniki. Niewątpliwie sukces tranzystorów wynika głównie z tego, że z pomocą tych małych elementów można znacząco zwiększyć siłę sygnału elektrycznego.

Tranzystory bipolarne – co to takiego?

Jak już wcześniej wspomniano, wyróżniamy wiele rodzajów urządzeń określanych jako tranzystory. Do najpopularniejszych należą niewątpliwie tranzystory bipolarne. Warto nieco bliżej przyjrzeć się tym modelom.

tranzystor bipolarny

Modele bipolarne wyróżniają się głównie tym, że umożliwiają przeprowadzenie przewodnictwa dwojakiego rodzaju. Wynika to z ich budowy, a mianowicie z obecności aż trzech warstw półprzewodników. Jeśli chodzi o zastosowanie modeli tego typu, są to między innymi:

  • wzmacniacze siły sygnału elektrycznego,
  • wzmacniacze napięcia prądu,
  • przełączniki.

Należy zauważyć, że również wśród tranzystorów nazywanych bipolarnymi różnorodność jest całkiem spora. Jednym z przedstawicieli klasycznych tranzystorów tego rodzaju jest model BC817-40 produkcji firmy YY.

BC817-40 – przykład tranzystora bipolarnego

Jak wspomnieliśmy, do klasycznych modeli bipolarnych zalicza się bez wątpienia tranzystor BC817-40 marki YY. Pod tym skrótem kryje się firma Yangzhou Yangije Electronic Technology Co., Ltd. Mowa o renomowanym przedsiębiorstwie, dobrze znanym wśród ekspertów zajmujących się elektroniką. Model BC817-40 to tranzystor o współczynniku wzmocnienia prądowego równym 600. Natomiast moc strat to w jego przypadku 300 mW. Inne ważne parametry tego elementu przedstawiają się następująco:

  • Maksymalne napięcie na linii kolektor-emiter – 45 V.
  • Maksymalny prąd w kolektorze – 500mA.
  • Temperatura, w której BC817-40 jest w stanie pracować bezpiecznie i w pełni wydajnie – od -55 do 150 stopni Celsjusza.

Wymieniony powyżej model jest godny polecenia, niemniej BC817-40 to tylko jedna z wielu opcji do wyboru. Decydując o tym, który tranzystor zamontować, warto brać uwagę parametry oraz renomę producenta.


Data publikacji: 31 stycznia, 2023

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły