Pokrycia dachowe

Montaż dachówek krok po kroku

Krycie dachu to zadanie dla fachowca, ale budując dom warto znać ważne i kluczowe momenty jego wykonania. Montaż pokrycia dachu zawsze trzeba dobrać indywidualnie do charakteru budowy, kształtu dachu czy lokalizacji domu, ale są pewne uniwersalne zasady, które trzeba przestrzegać niezależnie od tego.

Montaż pokrycia dachowego krok po kroku

1. Zaczynamy od ułożenia folii na drewnianej konstrukcji. Folię na ogół przypina się do więźby takerem.

2. Każdy fragment membrany musi na siebie zachodzić ze znacznym zakładem. Konkretne wartości dostępne są w materiałach producenta danej folii.

3. Zanim rozpoczniemy przybijanie łat, musimy precyzyjnie określić ich rozstaw dla danej dachówki. Aby to ustalić, musimy ułożyć na równej powierzchni podwójny szereg dachówek. Każdy składa się z 12 dachówek losowo wyciągniętych z kilku palet. Elementy układamy tak, aby zamki czołowe zazębiały się.

4. Wymiar między końcami pierwszej i jedenastej dachówki na zsuwie i rozsuwie dodaje się i następnie dzieli przez 20. Wynik to średni rozstaw łat.

Montaż dachówek krok po kroku

5.Łaty przybijamy w wymierzonych odległościach. Dla dachówki Piemont marki Röben średni rozstaw wynosi 379 mm. Oczywiście, wszystkie elementy konstrukcji dachu muszą być wypoziomowane.

6. Gdy zamontujemy rynny warto też przybić grzebienie okapu (wróblówki), najlepiej z kratką wentylacyjną, zapobiegają one gnieżdżeniu się ptaków pod okapem i zapewniają optymalną wentylację samego pokrycia.

Montaż dachówek krok po kroku

7.Czas na klamrowanie dachówek, czyli przypinanie ich do łat.To jest bardzo ważne, gdyż zapobiega podnoszeniu dachówek przez wiatr. Zaleca się klamrowanie co trzeciej dachówki po skosie na połaci, o ile lokalizacja budowy i specyfika dachu nie wymagają innych rozwiązań.8. Następna czynność to cięcie dachówek. Jest to niezbędne przy kominie, oknach, w koszach, a także w innych newralgicznych miejscach dachu. Cięcie powinno się wykonać poza połacią tak, aby pył nie osadzał się ani na dachówce, ani na folii.

9. Zanim rozpoczniemy obróbkę komina powinniśmy wstępnie uformować taśmę kominową.

Montaż dachówek krok po kroku

10. Taśmę do tzw. miękkiej obróbki komina należy nakleić w ten sposób, by mocno zachodziła na dachówki i dobrze docisnąć do powierzchni pokrycia.

11. Miejsca styku dwóch warstw taśmy należy precyzyjnie skleić na zakład, by łączenie nie puściło i nie przeciekało.

Montaż dachówek krok po kroku

12. Czas na montaż ławy kominiarskiej, montujemy ją na dwóch wspornikach. W miejscu mocowania trzeba przyciąć zamki dachówek tak, by wsporniki stabilnie opierały się na powierzchni dachówki.

13.Stabilne zamocowanie akcesoriów takich jak ława kominiarska czy płotki śniegowe powyżej łat na których opierają się dachówki wymaga przybicia dodatkowych łat, do których wkrętami przytwierdza się elementy mocujące.

Na zdjęciach pokazaliśmy newralgiczne momenty montażu pokrycia dachu. Do sesji wykorzystano dachówki ceramiczne Piemont antracytowe angobowane z oferty firmy Röben.

ASZ


Data publikacji: 17 lipca, 2013

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jakub
    środa, 19 czerwca, 2019

    niektóre zasady montażu są nawet kluczowe których nie można pominąć. procedura montażu, kolejność elementów musi być zachowana aby nie zapomnieć o szczegółach. instalacja dachówek wydaje się dość prosta, jednak dobrze pamiętać o zasadach.

Podobne artykuły