Pokrycia dachowe

Montaż dachówek płaskich: na co zwrócić szczególną uwagę

Dachówki płaskie zdobywają coraz większą popularność, głównie ze względu na nowoczesny styl, który wprowadzają do projektów budynków. Cechuje je prostota, minimalizm oraz możliwość zastosowania na elewacjach jako elementu wykończenia. Szczególnie atrakcyjne są odcienie grafitu i szarości, które doskonale komponują się z koncepcją dachów bezokapowych, gdzie pokrycie dachowe nie wystaje poza obrys budynku, tworząc spójną i elegancką linię. Jednak montaż dachówek płaskich, np. Braas Turmalin czy Teviva,  wymaga szczególnej staranności i precyzji, aby zapewnić zarówno estetyczny wygląd, jak i trwałość konstrukcji. Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas tego procesu.

Odpowiednie przygotowanie dachu

Przed przystąpieniem do montażu dachówek, konieczne jest solidne przygotowanie dachu. Powierzchnia musi być równa i sucha, aby zapewnić prawidłowe ułożenie dachówek. Nierówności mogą bowiem powodować problemy z odprowadzaniem wody deszczowej oraz niewłaściwym osadzeniem dachówek, co w efekcie może prowadzić do poważnych uszkodzeń dachu. Konstrukcja więźby dachowej powinna być prosta i stabilna. Do montażu konstrukcji, kontrłat i łat, najlepiej używać suszonego drewna, które nie zmienia swoich właściwości po zamontowaniu. Dzięki temu wyeliminujemy  ryzyko odkształceń wynikających z procesów suszenia.

Dachówka ceramiczna Braas Turmalin, kolor antracytowy.
Dachówka ceramiczna Braas Turmalin, kolor antracytowy.

Klamrowanie

Klamry są kluczowym elementem w montażu dachówek płaskich. Ich prawidłowe zastosowanie zwiększa szczelność dachu oraz zapobiega przesuwaniu się dachówek pod wpływem silnych podmuchów wiatru. Specyficzna konstrukcja zamków bocznych dachówek płaskich wymaga ich idealnego dopasowania, zatem użycie oryginalnych i dopasowanych klamer zapewnia równomierne ułożenie dachówek oraz pomaga uniknąć efektu „klawiszowania”, czyli unoszenia sąsiadujących dachówek.

Dobór kontrłat i łat

Kontrłaty i łaty muszą być proste i najlepiej suszone. Nawet niewielkie krzywizny oraz różnice w grubości elementów mogą powodować widoczne deformacje połaci dachu. Dokładne łatowanie jest więc kluczowe dla uzyskania estetycznego wyglądu oraz prawidłowego funkcjonowania pokrycia dachowego. Nieprawidłowo dobrane lub umieszczone elementy mogą prowadzić do problemów z instalacją dachówek, a w konsekwencji także do przecieków i uszkodzeń konstrukcji dachu.

Dachówka ceramiczna Braas Turmalin, kolor szary.
Dachówka ceramiczna Braas Turmalin, kolor szary.

Prawidłowy sposób układania dachówki płaskiej

– Podczas układania dachówek płaskich ważne jest, aby dachówki były układane z przesunięciem zamków w kolejnych rzędach. Dzięki temu woda wypływająca z zamka bocznego dachówki jest kierowana w okolice środka dachówki znajdującej się poniżej, a nie w okolice jej zamka. Zapobiega to przelaniu się wody pod powierzchnię dachu, co z kolei mogłoby prowadzić do przecieków i uszkodzeń – mówi Jacek Maj, Doradca Techniczny BMI Academy.

Dachówka betonowa Braas Teviva, kolor czarny.
Dachówka betonowa Braas Teviva, kolor czarny.

Wybór odpowiednich produktów

Wybór odpowiednich dachówek jest kluczowy dla końcowego efektu. W przypadku dachówek ceramicznych, warto zdecydować się na produkty od uznanych producentów, co zapewni wysoką jakość i trwałość pokrycia dachowego. Tego typu dachówki charakteryzują się nie tylko estetycznym wyglądem, ale także wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne.

Dachówka ceramiczna Braas Turmalin dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej, sprawdzi się zarówno w bardziej stonowanych (odcienie czerwono-brązowe), jak i awangardowych projektach budynków (zróżnicowane odcienie szarości, czy błyszcząca czerń). Turmalin oferuje także różne rodzaje wykończenia powierzchni – matową angobę, błyszczącą glazurę lub intensywnie połyskującą glazurę topline.

Prosty kształt dachówki oraz głęboki zamek górny i boczny ułatwiają odprowadzanie wody opadowej z powierzchni dachu, zapewniając szczelność pokrycia. Inne dopracowane detale, takie jak zoptymalizowana krawędź czołowa, również przeciwdziałają przedostawaniu się śniegu i deszczu. Duży zakres długości krycia ułatwia układanie dachówki, umożliwiając dużą tolerancję rozstawu łat.

Model dachówki betonowej Teviva produkowany jest w innowacyjnej, opatentowanej przez Braas technologii Cisar, polegającej na zastosowaniu trzech warstw – nośnej, wygładzającej i uszlachetniającej. Teviva charakteryzuje się prostym, nowoczesnym kształtem i czystą linią. Ten harmonijny wzór w połączeniu z modną kolorystyką (obejmującą całą gamę szarości oraz czerń) świetnie dopasowuje się do współczesnej architektury i nowoczesnego stylu budynków. Zarówno uniwersalny kształt, jak i wysoka tolerancja przesuwu (28 mm) sprawiają, że  dachówka dobrze sprawdzi się na dachach nowo powstających oraz remontowanych budynków. Dość duży format Tevivy (420 x 330 mm) przyspiesza prace dekarskie, bo do pokrycia 1 m2 dachu wystarczy jedynie ok. 10 sztuk produktu. Zaokrąglona krawędź dolna oraz specjalny zamek boczny zapewniają szczelność i dokładniejsze odprowadzanie wody opadowej, a aerodynamiczny zamek dolny zapobiega nawiewaniu pyłu śnieżnego i wody pod dachówkę.

Dachówka betonowa Braas Teviva, kolor czarny
Dachówka betonowa Braas Teviva, kolor czarny

Montaż dachówek płaskich, zarówno ceramicznych, jak i betonowych, to proces wymagający precyzji na każdym etapie. Odpowiednie przygotowanie dachu, użycie właściwych klamer oraz dokładne łatowanie, a także prawidłowy montaż dachówek są kluczowe dla trwałości, estetyki i bezpieczeństwa dachu. Dbając o wszystkie te aspekty, można uzyskać w efekcie dach, który będzie funkcjonował bezawaryjnie, a także stanie się estetycznym dopełnieniem nowoczesnego budynku. 

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 28 sierpnia, 2024

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły