Budownictwo drewniane

Montaż folii grzewczej na suficie – o czym warto pamiętać?

Ci, którzy już wiedzą, że istnieje folia grzewcza sufitowa, zaczynają się zastanawiać, czy udałoby się zamontować taki system w ich domu. Później pojawiają się kolejne pytania: o koszty, obsługę czy moc takiego rozwiązania.

Jak montuje się folię grzewczą na suficie?

Dla osób zaznajomionych wcześniej z wodnym ogrzewaniem podłogowym, takie rozwiązanie na suficie w pierwszej chwili może brzmieć egzotycznie. W końcu system wodny to montaż siatki drobnych i ciężkich rurek pod podłogą. Jak można bezpiecznie przeprowadzić podobną operację pod sufitem? Okazuje się, że to możliwe, ale dopiero wówczas, gdy zmienimy wybrany system ogrzewania na elektryczny. Folia grzewcza sufitowa:

  • ma zaledwie kilka mm grubości,
  • jest dosyć lekka,
  • może być przycinana pod wymiar i kształt pokoju,
  • występuje w rolkach, z których można wygodnie uzyskać odpowiednią długość folii.

Od strony technicznej montaż jest więc wyjątkowo prosty. Na płaskiej powierzchni pod pokryciem sufitowym rozwija się folię z rolki i zabezpiecza specjalnymi taśmami. To daje gwarancję, że folia nie spadnie ani nie przesunie się. Następnie za pomocą zwykłego kabla łączy się ją z domową instalacją elektryczną. Najbardziej oszczędne będzie rozmieszczenie pasów folii równolegle w odległości co kilkadziesiąt centymetrów od siebie. Cały sufit będzie ogrzany przy niskim poborze mocy. Różne szerokości folii do wyboru (30-80 cm) pozwalają jeszcze lepiej dopasować ją do wymiarów i kształtu sufitu, przy uwzględnieniem wszystkich wnęk.

Różne moce sufitowej folii grzewczej

Dodatkowe korzyści przyniesie wykorzystanie pod sufitem folii grzewczej o specjalnie dobranej, wyższej mocy. Ciepło na podłodze jest od razu odczuwalne gołą stopą, dlatego na tym poziomie wykorzystuje się folie o niskiej mocy 80-130 W/m2. Pod sufitem sprawdzi się lepiej folia o mocy 160W/m2. Dzięki temu ciepło będzie swobodnie rozchodziło się w dół. Różnej mocy folie można też dobrać na ściany czy np. ławki i schody, w zależności od tego, jaki ma być efekt.

Kolejnym zaskoczeniem może być fakt, że folia grzewcza sufitowa może być zastosowana również wtedy, gdy na suficie znajdują się:

  • belki stropowe,
  • systemy podwieszanego sufitu,
  • boazerie, panele.

Co po montażu: konserwacja i obsługa

Po montażu systemu pod sufitem nie trzeba już w żaden sposób go konserwować. Jedynym rodzajem awarii (poza wyłączeniem prądu) mogłoby być chyba tylko przypadkowe przewiercenie folii, co jednak rzadko zdarza się akurat w kontekście sufitu. Obsługa jest zdalna i odbywa się za pomocą aplikacji. W ten sposób można dobierać temperaturę, a nawet całkowicie wyłączyć system ogrzewania sufitowego w nocy czy podczas nieobecności domowników. W ten sposób można znacznie obniżać koszty ogrzewania. W zimowe wieczory system może działać „pełną parą”, dogrzewając przestrzeń. Na co dzień da się go uruchamiać tylko w niektórych godzinach, poprawiając podstawowy komfort cieplny mieszkańców. To może też  się sprawdzić w domkach letnich i campingowych. Często nie da się tam zamontować innego rodzaju ogrzewania, niż elektryczne, a na małej powierzchni folia grzewcza sufitowa będzie działać szybko i niezawodnie.


Data publikacji: 11 marca, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły