Folie wstępnego krycia

Montaż membrany – jak zrobić to dobrze

Montaż membrany - jak zrobić to dobrze

Membranę DuPontT Tyvek® układa się na dachach ocieplanych bezpośrednio na warstwie materiału termoizolacyjnego lub na deskowaniu, bez szczeliny wentylacyjnej pomiędzy termoizolacją i membraną. Pasy membran rozwijane z rolki układa się równolegle lub prostopadle do okapu. Mocuje się je do krokwi zszywkami.

Membranę układa się na krokwiach podczas przybijania ołatowania (kontrłat i łat), które ją dodatkowo dociska do krokwi. Pasma membran powinny by układane lekko napięte. Membranę można układać równolegle lub prostopadle do okapu. Na dachach nowych, krytych materiałami o małych wymiarach, np. dachówką lub łupkiem, wygodnie jest układać ją równolegle do okapu. Układanie zaczyna się od najniższego pasa. Podczas wymiany pokrycia dachowego lub modernizacji dachu wygodniejsze może się okazać układanie membran prostopadle do okapu (wzdłuż krokwi).

Montaż membrany - jak zrobić to dobrze

Prace są prowadzone wówczas etapami na szerokości 2-3 krokwi. Membrany układa się wzdłuż krokwi także na dachach nowych, krytych długimi arkuszami blachy. Podczas układania membran konieczne jest zachowanie właściwego zakładu kolejnych pasów. Gdy nachylenie połaci dachowej jest większe niż 20° zakłady muszą mieć 15 cm szerokości, a gdy nachylenie jest mniejsze niż 20° zakłady należy zwiększyć do 20 cm.

Montaż membrany - jak zrobić to dobrze

Kalenice powinny być przykryte dwiema warstwami membran. Pasma układa się tak, aby przechodziły przez kalenicę na przeciwną połać dachową na około 15 cm. Pasma membran powinny także przechodzić na sąsiednie połacie przez kosze i grzbiety dachowe. W okapie membranę można wyprowadzić do rynny lub pod rynną. Aby dach był szczelny membrana musi być ułożona starannie. Należy skleić taśmą uszczelniającą połączenia z obróbką blacharską nad okapem, połączenia z murem, kominem lub oknem dachowym oraz zakończenie membran na kalenicy. Należy też uszczelnić wszystkie otwory w membranie (przejście anten, masztów itp.).

4.8/5 - (10 głosów)

Data publikacji: 18 września, 2009

4.8/5 - (10 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inka2
    poniedziałek, 28 stycznia, 2019

    Nie jest sztuką wykonać montaż jakiegoś elementu, ale sztuką jest zrobić to dobrze. Każdy kto chce zmierzyć się samodzielnie z montażem membrany musi poznać zasady tego montażu, aby wziąć pod uwagę także np. nachylenie dachu.

Podobne artykuły