Okna dachowe

Montaż okien dachowych bez błędów

Montaż okien dachowych przeprowadzamy podczas: budowy, remontu, adaptacji strychu. Wykonawcą jest ekipa z certyfikatem producenta. Warto poznać etapy prac.

Montaż okien dachowych w nowym dachu

Montaż okien dachowych w nowym dachu zaczyna się od dopasowania rozmiarów posiadanych okien do rozstawu elementów więźby dachowej.
Bez problemów jest wtedy, gdy rozstaw krokwi jest od 2 do 5 cm większy od szerokości ościeżnicy okna. Podczas montażu między krokwiami a ramą okna zostanie od 1 do 2,5 cm wolnego miejsca, które wypełnione zostanie materiałem termoizolacyjnym m.in. wełną mineralną.
Do połączenia okna z folią dachową służy specjalistyczny kołnierz paroprzepuszczalny. Ma on takie same właściwości, jak otaczająca go folia paroprzepuszczalna oraz ułatwia uszczelnienie i ocieplenie ościeżnicy w konstrukcji dachu. Może się tak zdarzyć, że kupione okno jest trochę za wąskie w stosunku do rozstawu krokwi. Jest na to rada – montuje się je na łatach montażowych. Powinny mieć one szerokość 3–4 cm. Wstawiane są między krokwie równolegle do łat służących do mocowania pokrycia dachowego. Dopiero do nich, za pomocą czterech kątowników dostarczanych w komplecie z oknem, mocuje się ościeżnicę.
Co jednak w przypadku, gdy okno jest dużo węższe niż rozstaw krokwi? Ratunkiem jest zamontowanie krokwi pomocniczych.
Jest także sposób na zamontowanie okna za szerokiego w stosunku to rozstawu krokwi. Stosuje się wtedy wymian, czyli belkę przenoszącą obciążenie z wyciętej krokwi na dwa sąsiadujące z nią elementy konstrukcji. Wymian zastępuje wycięte fragmenty krokwi. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu dachu należy niezwłocznie zwrócić się do konstruktora. Sprawdzi on, czy ingerencja w konstrukcję nie spowoduje jej osłabienia.

Remont i adaptacja

W przypadku domów z wykończonym dachem montaż okien dachowych lub ich wymianę dobrze jest zgrać z remontem dachu. Połączenie w jednym czasie prac pozwala nie tylko oszczędzić pieniądze, ale daje także możliwości zmiany usytuowania istniejących okien.
Jeśli decydujemy się na adaptację poddasza na cele mieszkaniowe dobrze jest przemyśleć sposoby doświetlenia pomieszczenia. Można zrobić albo radykalnie zmieniając konstrukcję dachu budując lukarnę albo montując okno połaciowe. Drugie rozwiązanie jest warte rozważenia, jeśli więźba dachowa jest zdrowa, a poszycie nie wymaga wymiany. W przypadku dachów krytych dachówką ceramiczną nie jest to rzadkością. Dodatkowym argumentem za drugim rozwiązaniem jest możliwość uniknięcia większych błędów, które mogą wystąpić w czasie prac.

Wymiana okien dachowych

Montaż okien dachowych niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia dachu, które oznacza dla inwestora dodatkowe, duże wydatki na konieczny remont. Aby ograniczyć takie niebezpieczeństwo należy starannie sprawdzić stan więźby oraz izolację i deskowanie przed decyzją o przystąpieniu do prac. Ocenę tę musi przeprowadzić fachowiec: firma budowlana, inspektor budowlany lub konstruktor. W przypadku planowania zmiany miejsca okien lub zwiększenie ich liczby należy przestudiować plany konstrukcyjne więźby dachowej.

  • Ekipa montażowa powinna zdemontować stare okno, albo pokrycie dachowe i ewentualnie wyciąć otwór w konstrukcji dachu.
  • Następnie przykręca się łaty montażowe, zachowując odległości wskazane w instrukcji.
  • Po zdemontowaniu skrzydła z ościeżnicy przykręca się do niej, we wskazanych miejscach, kątowniki montażowe.
  • Ościeżnicę należy umieścić w uprzednio przygotowanym otworze w dachu, opierając kątowniki na łatach montażowych.
  • Przykręca się tylko po jednym wkręcie w narożniku, aby umożliwić późniejsze wypoziomowanie ościeżnicy.
  • Dopiero wtedy montuje się skrzydło w ościeżnicy, a następnie sprawdza, czy szczeliny pionowe między skrzydłem a nią są równoległe na całej długości. W analogiczny sposób sprawdzić trzeba szczeliny poziome.
  • Jeżeli szerokość szczelin jest prawidłowa i są one równe, przykręca się ościeżnicę okna na stałe.
  • Następnie demontuje się skrzydło z ościeżnicy w celu wykonania obróbek dookoła okna.

Montaż okna Fakro

Izolacja – ważna sprawa

Okno dachowe, jak każde inne, wymaga izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Do ich wykonania potrzebne będą: kołnierz uszczelniający, a także m.in.: folia nie przepuszczająca wilgoci, ramy izolacyjne ze spienionego polietylenu, izolacja z polipropylenu, czy owcza wełna. Można wykorzystać także standardowe materiały izolacyjne dostępne na rynku: wełnę mineralną oraz folię paroizolacyjną. Aby uniknąć nieszczelności, przez które może uciekać ciepło i przenikać wilgoć, izolacja wokół okna musi być połączona z izolacją dachu. Nad oknem należy zainstalować rynienkę odwadniającą, która zabezpiecza je przed zalewaniem wodą z topniejącego śniegu, nieszczelności pokrycia dachowego lub skraplania pary wodnej.
Ostatnim etapem izolowania okna jest montaż kołnierza uszczelniającego. Jego rodzaj dobiera się do rozmiaru okna oraz rodzaju pokrycia dachowego. Wszystkie elementy kołnierza i oblachowania okna są oznaczone. Ułatwia to montaż poszczególnych elementów.

Okna dachowe od wewnątrz

Należy zadbać o prawidłowe wykończenie wnęki okiennej od wewnątrz. Przeciwdziała to powstawaniu mostków termicznych. Sprawdzonym sposobem jest umieszczenie materiału izolacyjnego dookoła ościeżnicy. Ważne jest też prawidłowe wykonanie paroizolacji we wnęce okiennej i połączeniu jej z paroizolacją pomieszczenia. Wnękę okienną trzeba starannie wykończyć od strony pomieszczenia – górna krawędź musi być równoległa, a boczna prostopadła do podłogi. Sprawi to, że wpadające światło będzie równomiernie rozproszone, a powietrze swobodnie cyrkulowało. Zapobiegnie to skraplaniu się na oknach pary wodnej.
Wnękę najczęściej wykańcza się płytami g-k, czy drewnem. Zastosowanie gotowej ramy (szpalety lub maskownicy) pozwala uniknąć problemów ze źle ukształtowaną wnęką. Do wykonania ramy stosuje się łatwe do utrzymania w czystości tworzywo sztuczne.

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 24 października, 2017

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. karolina
    piątek, 16 lutego, 2018

    Super

Podobne artykuły