Okna dachowe

Montaż okien do poddaszy VELUX

Okno dachowe jest integralnym elementem dachu, dlatego powinno być szczelnie z nim połączone, a także odpowiednio ocieplone. W trakcie montażu musimy odtworzyć warstwy izolacji przeciwwilgociowej i termicznej, które zostały usunięte podczas przygotowania otworu w dachu i prawidłowo połączyć je z oknem.

Montaż okien do poddaszy VELUX

Firma VELUX ma w swojej ofercie szeroką gamę akcesoriów montażowych i gotowych zestawów izolacyjnych, które usprawniają instalację okna dachowego.
Zawsze należy pamiętać, że gwarancją poprawnego montażu jest postępowanie zgodnie z instrukcją, która dołączona jest do każdego produktu. W przypadku okna pokazuje ona krok po kroku każdy etap montażu: od przygotowania otworu w konstrukcji dachu, po ułożenie materiału pokryciowego naokoło zamontowanego okna.

Okna dachowe – wygodne opakowanie

Opakowanie okna jest tak zaprojektowane, by do jego otwierania nie trzeba było używać ostrych narzędzi. Zmniejsza to ryzyko zarysowania szyby lub innego uszkodzenia okna jeszcze przed jego montażem. Opakowanie wyróżniają kolorowe etykiety, dzięki którym dekarz z łatwością sprawdzi typ i rozmiar okna oraz jego wagę. Wszystkie drobne elementy zostały spakowane osobno, co ułatwia ich identyfikację i zapobiega ich pogubieniu.

Montaż okien do poddaszy VELUX
Montaż okien do poddaszy VELUX

Okna dachowe – ułatwienia montażowe

Firma VELUX opracowała prostszy i mniej obciążający dla dekarza sposób wyjmowania skrzydła okna z ościeżnicy. Wystarczy nacisnąć bolec, aby odblokować zawias obrotowy. Dzięki zatrzaskom również montaż i demontaż elementów oblachowania okna dachowego jest znacznie szybszy i łatwiejszy. Liczba widocznych wkrętów została zmniejszona z 12 do 4. Mniej wkrętów, węższe górne oblachowania, a także zmienione kształty poprawiają również estetykę okna od zewnątrz.

Żeby uniknąć błędów przy montażu kątowników montażowych, w ościeżnicy zostały fabrycznie wywiercone otwory pod wkręty. Dzięki temu, dekarz nie musi wykonywać ich samodzielnie, a jeśli źle ustawi kątownik, to od razu będzie to dla niego widoczne. Okna można zamontować w poziomie standardowym lub obniżonym. Oznaczone kolorowymi liniami poziomy montażu i otwory pod wkręty w zasadzie uniemożliwiają popełnienie błędu na ważnym, bo początkowym etapie montażu.

Zabezpieczenie membrany. Montaż okien do poddaszy VELUX
Zabezpieczenie membrany
Rama BDX. Montaż okien do poddaszy VELUX
Rama BDX

Kołnierze uszczelniające

Elementy niezbędne do montażu okien dachowych to kołnierze uszczelniające. Zapewniają szczelną instalację oraz bezpieczne odprowadzenie wody deszczowej i śniegu poza obrys okna. W ofercie firmy VELUX znajdują się kołnierze, pasujące niemal do każdego materiału pokryciowego:

 • do profilowanych pokryć o wysokości profilu do 45 mm – kołnierz EDZ,
 • do profilowanych materiałów pokryciowych o wysokości profilu do 120 mm – kołnierz EDW,
 • do płaskich materiałów pokryciowych o grubości do 16 mm – kołnierze EDS lub EDL,
 • do dachówek karpiówek – kołnierze EDB i wiele innych typów.

Firma VELUX wprowadziła także możliwość instalacji okien dachowych na dwóch poziomach – standardowym lub obniżonym o 4 cm. Do montażu obniżonego okien pojedynczych przeznaczone są kołnierze EDJ lub EDN, do montażu okien w zestawach – kołnierz EKJ. Kątownik dokładnie wyznacza wysokość montażu. Umieszcza się go we wrębie na ościeżnicy, w miejscu zaznaczonym czerwoną (poziom standardowy) lub niebieską (poziom obniżony) linią.

Rama BFX. Montaż okien do poddaszy VELUX
Rama BFX
Rynienka odwadniająca. Montaż okien do poddaszy VELUX
Rynienka odwadniająca

Ciepły montaż

Podstawową zasadą prawidłowego montażu jest właściwe ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej wokół ościeżnicy okna. Poprawne wykonanie tych czynności jest kluczowe, gdyż to właśnie błędy montażowe, a nie jakość materiałów, jest najczęstszą przyczyną reklamacji. Wykwalifikowana ekipa dekarska może wykonać to za pomocą tradycyjnych materiałów dostępnych na budowie tzn: folii paroprzepuszczalnych, paroizolacyjnych i wełny. Wymaga to dużej staranności i precyzji. Aby zminimalizować błędy, a także usprawnić proces montażu warto zastosować dedykowane rozwiązania w postaci produktów izolacyjnych, które stanowią kompleksowy system ciepłego montażu okien VELUX. Jednym z takich produktów jest zestaw izolacyjny BDX, w którego skład wchodzą:

 • rama termoizolacyjna wykonana ze spienionego polietylenu wyposażona w kątowniki ułatwiające montaż na całym obwodzie okna – zapewnia prawidłową izolację termiczną okna,
 • wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa (oferowana również jako osobny produkt BFX) wykonana z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej z butylową warstwą klejącą, gwarantującą szczelne połączenie z ościeżnicą okna (zwłaszcza w narożnikach). Plisowaną membranę łączymy w prosty i szybki sposób z konstrukcją dachu,
 • rynienka odwadniająca pozwalająca na odprowadzenie wilgoci powstającej pod pokryciem dachowym poza obrys okna.

Na etapie wykończenia wnętrza należy zwrócić uwagę na prawidłowy kształt wnęki okiennej – na dole powinna być prostopadła do podłogi, a na górze równoległa. Właściwe ukształtowanie wnęki okiennej, a także grzejnik umieszczony bezpośrednio pod oknem poprawią cyrkulację ciepłego powietrza zimą i zapobiegną kondensacji pary wodnej.

Rama BDX. Montaż okien do poddaszy VELUX
Rama BDX

Istotną zaletą stosowania produktów izolacyjnych jest dopasowanie wszystkich elementów do wielkości okna, co gwarantuje szczelność połączenia i zdecydowanie przyspiesza montaż. Ważnym argumentem przemawiającym za ich stosowaniem jest również możliwość przedłużenia gwarancji na okno do 20 lat przy jego montażu z zastosowaniem zestawu izolacyjnego BDX. Ważnym elementem systemu ciepłego montażu jest wokółokienna paroizolacja BBX zapewniająca szczelne połączenie wnęki okiennej z paroizolacją pomieszczenia. Folia dostosowana jest kształtem do wnęki okiennej (bez żadnych połączeń) i do rozmiaru okna.

4.9/5 - (53 votes)

Data publikacji: 11 grudnia, 2018

Autor:

4.9/5 - (53 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Damian
  sobota, 22 grudnia, 2018

  Rozwiązania firmy Velux są idealną odpowiedzią na potrzeby użytkowników. Ich produkty i akcesoria skonstruowane są tak, aby mieć jak najmniej problemów i do tego instrukcja krok po kroku od czego zacząć, co zrobić i jak to powinno wyglądać.

 2. inka2
  poniedziałek, 7 stycznia, 2019

  Jakość musi być niezwykle wysoka skoro istnieje możliwość przedłużenia gwarancji do 20 lat. Ciepły montaż to wydaje mi się obowiązkowy element przy montażu okna, chociaż jeszcze nie przez wszystkich stosowany.

Podobne artykuły