Rolety, żaluzje i markizy

Montaż rolety zewnętrznej VELUX

Montaż rolety zewnętrznej VELUX jest prosty i szybki. W zależności od modelu (manualna, elektryczna lub solarna) zajmie niewiele ponad godzinę. Co więcej, po demontażu skrzydła okna, roletę zewnętrzną można bez problemu zamontować od środka pomieszczenia, bez konieczności wchodzenia na dach.

MONTAŻ ROLETY ZEWNĘTRZNEJ VELUX – KROK PO KROKU

Demontaż skrzydła okna Przed przystąpieniem do montażu rolety zewnętrznej najlepiej wyjąć skrzydło okna. Teoretycznie roletę można zamontować bez wyjmowania skrzydła, ale wtedy można nieco utrudnić sobie pracę. Aby wyjąć skrzydło okna obracamy je o 180 stopni, następnie wciskamy bolce w zawiasach i wyjmujemy skrzydło okna. Uwaga! Skrzydło jest dość ciężkie – wyjmując je, należy zwrócić uwagę, by niczego nie uszkodzić.

Mocowanie dolnej części oblachowania rolety

Kasetę rolety umieszczamyw górnej części profili prowadnic.

Kasetę rolety umieszczamy w górnej części profili prowadnic.

 

Po demontażu skrzydła okna, rozpoczynamy mocowanie dolnej części oblachowania rolety, które będzie chronić roletę przed podwiewaniem przez wiatr. Trzeba zwróć uwagę, by odległości od oblachowań bocznych były takie same po obydwu stronach. Następnie, przez otwory w dolnym oblachowaniu, należy zrobić znak szpikulcem, w wyznaczonym miejscu wywiercić otwory o średnicy 3 mm i przy pomocy wkrętów zamontować dolne oblachowanie.

Montaż kasety rolety zewnętrznej

Tymczasowo zdejmujemy górne oblachowanie ościeżnicy po obydwu stronach. Następnie odkręcamy wszystkie wkręty z bocznego oblachowania i w otworach zakładamy uszczelki bitumiczne. W górnej części oblachowania, w zaznaczonych miejscach, robimy dodatkowe otwory do zamocowania prowadnic rolety. Przykręcamy z powrotem oblachowanie okna. Kasetę rolety umieszczamy w górnej części profili prowadnic. Sprawdzamy, czy gumowa uszczelka prawidłowo przylega do zewnętrznej, górnej części okna. Kasetę rolety obniżamy do takiego poziomu, by nie dociskać jej do pokrycia dachowego.

Prowadnice wkładamy od góry.

Prowadnice wkładamy od góry.

Montaż prowadnic bocznych rolety

Prowadnice wkładamy od góry, w wyznaczonym do tego miejscu. Po opuszczeniu w dół prowadnice automatycznie blokują się.

Montaż rolety elektrycznej (SML)

Jeżeli montujemy roletę elektryczną, po zamontowaniu prowadnic i kasety, należy przeciągnąć przewód zasilający pod górną częścią oblachowania okna. Jeżeli został zainstalowany czujnik deszczu, oba przewody należy przeciągnąć obok siebie. Przewód podłączamy do kostki podłączeniowej, do której z drugiej strony doprowadzone jest zasilanie rolety. Po podłączeniu do sterownika, prosimy o przeczytanie załączonej do niego instrukcji.

Zewnętrzna roleta elektryczna VELUX SML.

Zewnętrzna roleta elektryczna VELUX SML.

Po zakończeniu montażu wkładamy skrzydło w ościeżnicę, zamykamy okno i uruchamiamy roletę przy pomocy pilota. Należy pamiętać, by przy pierwszym uruchomieniu nie zatrzymywać rolety, aż do pełnego zamknięcia i otworzenia.

Montaż rolety solarnej (SSL)

W przypadku rolety solarnej należy pamiętać, by przed zakończeniem montażu zaprogramować pilot zdalnego sterowania. W tym celu zdejmujemy plastikową obudowę pilota, przesuwamy metalowy przełącznik zgodnie ze strzałką i czekamy około 10 sekund. Następnie naciskamy przycisk P, do momentu, aż roleta wyda trzy razy krótki, brzęczący dźwięk. Rejestracja musi zostać zakończona w ciągu 10 minut.

Zewnętrzna roleta solarna VELUX SSL.

Zewnętrzna roleta solarna VELUX SSL.

Usuwamy pasek z pilota zdalnego sterowania i ostro zakończonym przedmiotem naciskamy na krótko przycisk RESET, znajdujący się z tyłu pilota zdalnego sterowania. Jeżeli przekroczony zostanie czas 10 minut, system należy zresetować naciskając ponownie przycisk P.

Po zakończeniu montażu wkładamy skrzydło w ościeżnicę, zamykamy okno i uruchamiamy roletę przy pomocy pilota. Bateria jest fabrycznie częściowo naładowana, a po pewnym czasie osiąga swoją pełną moc. W pełni naładowana bateria umożliwia 100 pełnych cykli obsługi, a zabezpieczenie przed pełnym jej rozładowaniem powoduje, że w akumulatorze zawsze pozostaje tyle energii, aby podnieść roletę.

Montaż rolety zewnętrznej VELUX
4.9/5 - (59 votes)

Data publikacji: 12 października, 2014

Autor:

4.9/5 - (59 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. janek
  wtorek, 31 października, 2017

  Rolety zewnętrzne maja fajne i praktyczne zastosowanie.Pozwalaja na kontrolowanie światła wpuszczanego do wewnątrz jak i zaciemniania .

 2. bogutek
  wtorek, 31 października, 2017

  Rolety zewnętrzne to niewątpliwie bardzo praktyczne rozwiązanie zabezpieczenia okna, a także jego przysłonięcia w okresach dużego nasłonecznienia. Jak wynika z artykułu ich montaż nie jest nadzwyczaj trudnym przedsięwzięciem. Warto z pewnością zastosować je, a montaż wykonać we własnym zakresie.

 3. TomekS
  wtorek, 31 października, 2017

  Nie wiedziałem, że montaż jest taki prosty i nie wymaga wchodzenia na dach. Teraz o wiele łatwiej będzie mi podjąć jakie rolety zamontować u siebie. Bardzo pomocny i ciekawy artykuł.

 4. Iwona Ka.
  wtorek, 31 października, 2017

  Po takim szczegółowym instruktarzu z pewnością mąż sam da radę zamontować.Zaraz pokazę mu ten artykuł bo na wiosnę zaplanowaliśmy montaż takiej rolety,wolę zaciemniona sypialnię.

 5. Paweł
  środa, 1 listopada, 2017

  Rolety zewnętrzne VELUX do okien dachowych zapewniają ochronę termiczną, pełne zaciemnienie okna. W miarę szybki montaż, dobra instrukcja krok po kroku.

 6. Tiger
  środa, 1 listopada, 2017

  Z tak dokładnym opisem czuję, że będę w stanie sam dokonać montażu tej rolety. Niezwykle precyzyjnie wyjaśnione krok po kroku co należy zrobić, na co uważać i jak dalej postępować. Dzięki temu człowiek nie musi wzywać fachowca a przy okazji sam się nieco dokształca i zbiera cenne doświadczenie. Warto przeczytać artykuł i czegoś się nauczyć samemu.

 7. Jacek
  środa, 1 listopada, 2017

  Ten artykuł utwierdził mnie,ze warto zainstalować roletę zewnętrzną Velux i taką roletę zamontuję.Jesze w tym roku dzięki informacjom z tego artykułu podejmę się instalacji takiej rolety.

 8. poldek
  środa, 1 listopada, 2017

  Takie rolety są naprawę przydatne szczególnie latem. chronią pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem opis dokładny w tym artykule pozwala na samodzielny montaż super sprawa

 9. irek
  środa, 1 listopada, 2017

  Artykuł INSTRUKTAŻOWY bardzo pomocny. Nasuwa się zasadnicze pytanie: Czy przy samodzielnym montażu roleta nie traci gwarancji?

 10. Yeti
  środa, 1 listopada, 2017

  Super instrukcja. Roleta zewnętrzna jak najbardziej na plus, tylko montaż wydawał się skomplikowany. Jednak okazuje się, że wcale tak nie jest.

 11. Karol
  czwartek, 2 listopada, 2017

  Super artykuł. Autor bardzo dokładnie i szczegółowo opisuje montażu rolety, aż kusi aby samemu podjąć się montażu. Podejmuje wyzwanie.

 12. Robert Ka
  czwartek, 2 listopada, 2017

  Właśnie rozważamy z żoną zainstalowanie rolet w oknach dachowych. I proszę jest artykuł o tym. Co prawda myśleliśmy o innych, ale teraz zastanawiamy się na tymi zewnętrznymi. Wygląda że nie jest to duży problem.

 13. Marek
  piątek, 3 listopada, 2017

  Taka roleta to świetna sprawa. Mamy idealną możliwość popracowania czy odpoczynku w słoneczny dzień a jednocześnie korzystamy z uroków pokoju na poddaszu i jasnego pomieszczenia. Myślę że w każdym domu z takim oknem sprawdza się ona w 100%. Dokładnie opisany montaż wskazuje że jej założenie nie jest jakąś skomplikowaną czynnością.

 14. Piotr
  środa, 21 lutego, 2018

  W sumie to świetne rozwiązanie. Nic nie zmniejsza okna, ale z drugiej strony pomaga zacienić pokój.

 15. marko
  środa, 21 lutego, 2018

  Montaż rolety zewnętrznej wymaga specjalnej precyzji. Inaczej może przeciekać i zniszczyć nam okno gdy zbierze się dużo wody. Uwagi sa bardzo praktyczne i cenne.

 16. ikowalska24
  środa, 21 lutego, 2018

  Posiadamy taką roletę,gdyż okno sypialni wychodzi na pd-zach.Latem podczas upałów strasznie się nagrzewa,że nie sposób spać,roleta zatrzymuje promienie słoneczne i jest o wiele chłodniej.

 17. Kamil
  środa, 21 lutego, 2018

  Na pewno warto zainstalować rolety w oknach, w lecie nagrzewanie pomieszczeń u mnie jest bardzo duże dlatego w najbliższym czasie zainstaluję w oknach rolety, myślę o zewnętrznych roletach solarnych. Rozglądam się za ekipą, która fachowo zainstaluje wszystko i da odpowiednią gwarancję na wykonanie wszelkich prac. Wreszcie będzie można zadbać o nasłonecznienie w pomieszczeniach.

 18. kos
  środa, 21 lutego, 2018

  Zainteresowała mnie roleta solarna i jeszcze w tym miesiącu dowiem się więcej na temat takiej rolety .Jeśli zyski znacznie będą przeważać z montażem takiej rolety,to jeszcze w tym roku taką roletę zamontuję u siebie i jeśli się sprawdzi w praktyce to na innych oknach także zamontuję tego typu rolety.

 19. Julia
  środa, 21 lutego, 2018

  Nie wiedziałam, że montaż rolety zewnętrznej Velux może być tak prosty i co ważne można go wykonać samodzielnie lub z kimś z domu. Nie trzeba wzywać ekipy od montażu okien, fajnie , że firma Velux tak uprościła proces montażu. W przyszłości pomyślę o montażu takiej rolety solarnej.

 20. Lolek
  środa, 21 lutego, 2018

  Bardzo ciekawe i solidne są rolety zewnętrzne VELUX.
  Miłem okazje pomagać w montażu . Potwierdza sie że montaż jest łatwy , nie sprawia problemów w montazu

 21. Sławek
  czwartek, 22 lutego, 2018

  Świetna jest ta roleta VELUX. Rzeczywiście bardzo szybko i łatwo się ją montuje a efekt końcowy prezentuje się bardzo ładnie i elegancko. Dodatkowym plusem jest to że idealnie pełni swoja rolę i doskonale chroni w lecie przed słońcem. Doskonale sprawdza się zarówno w pokoju dziecięcym, sypialni czy gabinecie.

 22. Piotr
  czwartek, 22 lutego, 2018

  Montaż rolety zewnętrznej jest niezbędnym dodatkiem do naszego okna. Dzięki niej chronimy nasze pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem w upalne dni. A cz to będzie roleta zwykła, elektryczna czy solarna, wybór zależy od możliwości montażu, np. czy mamy możliwość podłączenia zasilania. Dla mnie najciekawszym rozwiązaniem firmy Velux jest roleta solarna , którą można programować i sterować za pomocą pilota, i którą można zamontować samodzielnie.

 23. czorstki
  czwartek, 22 lutego, 2018

  Instruktaż montażowy wygląda na szczegółowy i konkretny. Kwestia teraz czy samodzielnym montażu otrzymujemy gwarancję na roletę, czy sprzedawca nie łączy przypadkiem gwarancji na roletę z gwarancja na montaż.

 24. Kapitan
  niedziela, 25 lutego, 2018

  Rzeczywiście całe to przygotowanie i montaż nie wygląda na zbyt skomplikowany proces. Nie mniej jednak trzeba się nieco znać na rzeczy, aby podjąć się tego zadania. Sama roleta Velux prezentuje się bardzo dobrze, nie mam żadnych zastrzeżeń co do jej zalet. Absolutnie spełnia moje oczekiwania, wybór jak najbardziej trafiony.

 25. kasiennka
  poniedziałek, 16 kwietnia, 2018

  Zastosowanie rolety zewnętrznej na pewno ma sens w przypadku pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Dzięki temu ochłodzimy oraz ściemnimy pomieszczenie. Sam montaż rolet zewnętrznych nie powinien sprawić trudności nawet zwykłemu laikowi.

 26. Tom
  poniedziałek, 16 kwietnia, 2018

  Super oferta Rolet zewnetrznych VELUXU z której chętnie skorzystam.Mając do wyboru ,manualne , elektryczne ,solarne .Montaż ich jest zachęcajacy że nie potrzeba wchodzić na dach, a można zamontowac od wewnatrz. Extra

 27. inka2
  wtorek, 17 kwietnia, 2018

  Taka roleta to świetny pomysł. Dzięki niej mamy cieplej w zimę, a chłodniej latem. Do tej pory byłam zwolennikiem rolet wewnętrznych, ale chyba zmienię zdanie. A w dodatku montaż nie jest zbytnio skomplikowany. Super.

Podobne artykuły