Porady

Mosty modułowe: Tymczasowe rozwiązania trudnych problemów

Dzięki nim każdego dnia oszczędzamy czas i pieniądze. Jest to wygoda, do której przywykliśmy. Zauważamy je, dopiero kiedy ich brakuje. O czym mowa? O bardzo potrzebnych elementach infrastruktury drogowej mostach.

Mosty są często postrzegane jako stały element krajobrazu. Czasami jednak potrzebne są rozwiązania tymczasowe, a mosty składane od wielu lat stanowią dla nich alternatywę. Mosty tymczasowe mogą być wykorzystywane do uzupełnienia istniejącej infrastruktury na czas remontu lub przebudowy stałego obiektu, do tworzenia nowych przepraw w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było, a były potrzebne, do zwiększania bezpieczeństwa pieszych i pojazdów na skrzyżowaniach z drogami lub liniami kolejowymi. W tym artykule przeanalizujemy wszystkie aspekty mostów składanych i dowiemy się, jak mogą one pomóc w rozwiązaniu trudnych problemów!

Rok 1410 Bitwa pod Grunwaldem i pierwszy most modułowy

Zanim komtur tucholski, Heinrich von Schwelborn przywiózł do króla Władysława II Jagiełły „Dwa nagie miecze”, które były symbolicznym pretekstem do rozpoczęcia bitwy, armie musiały dotrzeć pod Grunwald. Wojska polsko-litewskie przygotowały drewniany most modułowy, który umożliwił im przeprawę przez Wisłę tuż pod Czerwińskiem. Była to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji na świecie.

1942 rok i „Most Baileya”

W dzisiejszych czasach podróżowanie wygląda zupełnie inaczej. Mamy samochody, którymi jeździmy po drogach, a wszelkie nierówności terenu, rzeki lub inne trudności pokonujemy solidnymi przeprawami. Współczesne mosty składane wyszły spod ręki brytyjskiego inżyniera Sir Donalda Baileya. To od jego nazwiska powstał tzw. Most Baileya, którego po raz pierwszy użyły wojska alianckie w 1942 roku.

Mosty modułowe — zalety

Mosty modułowe powstają z myślą o tymczasowym zastosowaniu. Ich zaletą jest duża mobilność, która ułatwia szybkie dostarczenie konstrukcji w dowolne miejsce. Konstrukcję można bardzo łatwo i szybko zmontować oraz udostępnić do użytku. Jest to ważne, gdy np. dotychczasowy most uległ uszkodzeniu i nie można nim jeździć. Wówczas potrzebna jest szybka alternatywa, która po zainstalowaniu będzie użytkowana całkiem długo.

Czy tymczasowy most wytrzyma 15 lat?

Przykładem mostu modułowego o charakterze tymczasowym był Most Syreny w Warszawie. Po złożeniu obiektu, w dniu 17 lipca 1985 roku przez most przejechały pierwsze samochody. Konstrukcja przetrwała 15 lat i ostatecznie używano jej do 22 września 2000 roku. Z pewnością można stwierdzić, że mosty modułowe to trwałe konstrukcje.

Mosty tymczasowe mogą posłużyć przez długi czas, a to ich kolejna zaleta. Jeśli plany budowy lub naprawy „stałego” obiektu ugrzęzną w zalewie przepisów, pozwoleń i zgód, most modułowy może być dobrym wyjściem z sytuacji. Jego tymczasowość to kwestia umowna, którą można niemal dowolnie rozciągać w czasie. Prosty sposób na złożony problem.

Mosty modułowe mają wiele wspaniałych zalet: są one składane, lekkie i łatwe w montażu — idealne do tymczasowych rozwiązań trudnych sytuacji. Jednak to nie wszystko! Konstrukcje mogą być wykorzystywane jako uzupełnienie istniejącej infrastruktury. Pomogą w szybkim i bezpiecznym tworzeniu nowych przepraw, usprawniając ruch w miastach, wsiach czy na trasach. W przypadku utrudnień w ruchu na skrzyżowaniach z drogami lub liniami kolejowymi spowodowanych pracami budowlanymi albo remontami, mosty modułowe będą solidnym rozwiązaniem.

4.7/5 - (4 votes)

Data publikacji: 23 sierpnia, 2021

Autor:

4.7/5 - (4 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły