Na rynku

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze ekipy budowlanej

Podjąłeś w końcu tę ważną, życiową decyzję: budujesz dom. Zgromadziłeś środki, zaciągnąłeś kredyt, wybrałeś projekt. Nadszedł czas na wybór firmy, która postawi Ci to wymarzone, rodzinne gniazdko. Jak będziesz miał szczęście – trafisz na fachowców, jak będziesz mieć pecha, to twoje kłopoty dopiero się zaczną.

Nie warto jednak, powodzenia tak ważnego przedsięwzięcia pozostawić kwestii przypadku. Gdy nie możemy zaangażować poleconej ekipy należy przyjrzeć się dokładnie firmom, które chcemy zatrudnić. Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z solidnym wykonawcą?

Co to znaczy solidna firma?

Pierwszym warunkiem jest zarejestrowana działalność gospodarcza – posiadanie numerów NIP i Regon to absolutna podstawa. Należy zwrócić uwagę czy wykonawca posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku firmy dekarskiej trzeba sprawdzić czy właściciel lub osoba kierująca firmą posiada dokumenty poświadczające zawód np. ukończenie szkoły o profilu dekarskim, papiery mistrzowskie lub czeladnicze albo odpowiednie wykształcenie – inżynier budownictwa z uprawnieniami.

Wiedza i doświadczenie

Im są wyższe, tym większe są, automatycznie, kompetencje i umiejętności. Istotnym elementem są także certyfikaty poświadczające odbycie szkoleń z zastosowania konkretnych materiałów pokryciowych, akcesoriów oraz systemów rynnowych danej firmy. Szkolenia takie przeprowadzają producenci materiałów na dach. Pamiętajmy jednak, że sam certyfikat to nie wszystko, potwierdza on ukończenie cyklu szkoleń, ale nie gwarantuje jakość wykonywanych prac.

Referencje

To najbardziej wiarygodna forma potwierdzenia umiejętności i zdobytego doświadczenia. Referencje na piśmie, wraz z numerami telefonów do obsługiwanych przez firmę inwestorów są trwałym świadectwem wykonywanych prac. Świadczą o kompetencjach i szerokiej wiedzy danego wykonawcy. Dlatego naprawdę warto zadać sobie trud i zadzwonić do poprzednich klientów wykonawcy i zapytać, czy są zadowoleni ze współpracy oraz czy mają jakieś zastrzeżenia do wykonanych robót.

Gwarancja na wykonane prace

Według polskiego prawa wymagana jest minimum 3 letnia gwarancja, jednak można spotkać wiele firm, które ręczą za robociznę nawet do pięciu lat. Profesjonalny wykonawca gwarantuje inwestorowi wysoką jakość wykonywanych prac. Zadaniem dla inwestora jest właściwy wybór ekipy oraz sprawdzenie czy jest godna zaufania. Dotyczy to każdej dziedziny.

ASZ

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 2 listopada, 2013

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły