Porady

Na czym polega wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna?

Wentylacja to niezbędny element każdego pomieszczenia. Niestety nie w każdym budynku mamy możliwość zamontowania zawsze skutecznej i działającej bez zarzutu wentylacji nawiewno-wywiewnej. W takim wypadku stosowana jest wentylacja grawitacyjna, która czasem działa lepiej, czasem gorzej a czasem w ogóle nie działa. Dlaczego wobec tego to właśnie wentylacja mechaniczna sprawdza się lepiej?

Na czym polega wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna?

Ten sposób wentylowania pomieszczenia polega na mechanicznym wprowadzeniu powietrza w ruch. Nie polegamy wobec tego jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej na naturalnym wytworzeniu się różnicy temperatur między wnętrzem pomieszczenia a podwórkiem. Wentylacja mechaniczna sama powoduje nawiewane świeżego powietrza do środka budynku i wywiewane na zewnątrz powietrza zużytego.

Jak działa wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna składa się z dwóch rodzajów wentylacji, z których każda może być stosowana osobno. Nawiewna wentylacja polega na zastosowaniu wentylatorów, które wciągają świeże powietrze do środka pomieszczenia. Usuwane ono zostaje natomiast drogą naturalną. Wywiewna polega na zastosowaniu wentylatorów wywiewnych, które usuwają zużyte powietrze z pomieszczenia w sposób mechaniczny. Dostaje się ono tam natomiast drogą naturalną, czyli poprzez nieszczelności w oknach czy drzwiach.

Połączeniem tych dwóch systemów jest więc wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna, dzięki której do pomieszczenia nieustannie przybywa nowe powietrze i wylatuje zużyte. Aby to osiągnąć, powstać muszą specjalne kanały powietrzne oraz centrala wentylacyjna.

Dlaczego właśnie wentylacja mechaniczna?

Jest wiele korzyści płynących ze zdecydowania się właśnie na ten rodzaj wentylacji. Po pierwsze działa on zawsze niezależnie od warunków pogodowych. W związku z tym żyjemy zdrowiej, ponieważ oddychamy świeżym, czystym powietrzem. Po drugie, kontrolowane nawiewanie i wywiewane powietrza pozwala nam na zaoszczędzenie energii potrzebnej do ogrzania domu. Zimne powietrze nie wlatuje przez szczeliny w oknach przez cały czas, wobec tego nie tracimy nagrzanego powietrza. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na wentylację mechaniczną z rekuperacją, to świeże, nawiewane powietrze będzie ogrzewane ciepłem powietrza wywiewanego. Jest to prosty system, który niesie wiele korzyści zarówno zdrowotnych, jak i finansowych.

Jeszcze więcej korzyści

W dzisiejszych czasach decydowanie się na wentylację mechaniczną nawiewno – wywiewną jest niezwykle ważne. Dzięki niej zapewniamy sobie większe bezpieczeństwo, ponieważ nie wpuszczamy do naszego domu pyłu, kurzu i co najważniejsze – smogu. W centrali wentylacyjnej możemy bowiem nie tylko odzyskać ciepło powietrza, ale i przefiltrować je. Nic dziwnego, że jeśli tylko jest taka możliwość, to korzystają z niej również alergicy. Ten typ wentylacji jest zatem wszechstronny i o wiele mniej zawodny, niż zwykła wentylacja grawitacyjna, na którą nie mamy większego wpływu. Mimo wielu korzyści związanych systemem nawiewno-wywiewnym, wiele osób nie decyduje się na niego ze względu na błędne przekonanie, iż w mieszkaniu nie ma możliwości zamontowania tego typu sprzętu. W większości nowych mieszkań będziemy mieli taką możliwość. Problem pojawia się głównie w starym budownictwie, gdzie kilka mieszkań jest podłączonych do jednego kanału wywiewnego. Odprowadzane przez nas zużyte powietrze trafiałoby wtedy właśnie do tych mieszkań.

Artykuł powstał we współpracy z comair.pl

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 26 kwietnia, 2021

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły