Rolety, żaluzje i markizy

Na słońce, zimno i hałas – rolety zewnętrzne

Rolety do okien dachowych pozwalają ograniczyć ilość słońca wpadającego do pomieszczeń latem, odetną nas również od promieniowania cieplnego, a zimą chronią wnętrza przed wychłodzeniem. Rolety można otwierać ręcznie. Można też wybrać te sterowane elektrycznie lub z baterii słonecznej zamontowanej w górnej części ramy. Co jeszcze warto wiedzieć roletach zewnętrznych do okien dachowych?

Na poddaszu, gdzie słońce operuje szczególnie intensywnie, przydatne są osłony okien, które zmniejszą nasłonecznienie wnętrz. Do wyboru są rolety i żaluzje wewnętrzne oraz rolety zewnętrzne, a także markizy zewnętrzne. Jednak najwięcej funkcjonalności łączą w sobie montowane na zewnątrz rolety. Można kupić rolety do okna niemal w każdym rozmiarze oraz w dowolnym kolorze, bez trudu dopasujemy je więc do pokrycia dachu. Warto dodać, że rolety nie ograniczają żadnych funkcji okna połaciowego.

Rolety zewnętrzne – budowa

za każdym promieniem słońca, to latem szukamy cienia i chłodu. W takich momentach, szczególnie w oknach dachowych wpuszczających do wnętrz o wiele więcej światła słonecznego niż okna tradycyjne, przydałyby się właśnie zewnętrzne  rolety okienne. Ich konstrukcja sprawia bowiem, że między roletą a szybą tworzy się poduszka powietrzna, która jest doskonałym izolatorem cieplnym. Ponadto zasłonięte rolety nie dopuszczają do pomieszczenia promieni słonecznych, przez co we wnętrzach mamy latem cień i chłód. Zimą z kolei rolety zapobiegają ucieczce ciepła z wnętrz domu. Osłanianie wnętrz przed nadmiarem słońca i ograniczenie strat ciepła przez okna dachowe to nie jedyne zalety rolet zewnętrznych. Rolety takie dobrze tłumią hałas i utrudniają włamanie.

Na słońce, zimno i hałas – rolety zewnętrzne

Pancerz rolety jest wykonany z aluminium. Podobnie jak w przypadku rolet do okien tradycyjnych, składa się z pojedynczych profili, które poruszają się w bocznych prowadnicach. Pomiędzy lamelkami znajdują się uszczelki z gumy, dzięki czemu pancerz jest bardziej szczelny, a zarazem elastyczny. Po otwarciu roleta chowa się w skrzynce umieszczonej u góry.

Do okien obrotowych i uchylno-obrotowych można wybrać rolety, w których lamelki są ruchome (podobnie jak w żaluzjach) i można je ustawiać w dowolnym położeniu w zakresie 0–40°. Rolety te wyposażone są w czujnik niskiej temperatury, który automatycznie zamyka lamelki, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej określonej wartości. Rozwiązanie to ma na celu zapobieganie zamarznięciu rolety i uszkodzeniu, gdy jest pokryta śniegiem lub lodem. Nie ma możliwości przesuwania rolety od zewnątrz.

Najłatwiej będzie zamontować rolety, które kupimy u producenta okien dachowych, bo są one dostosowane do typu i wymiarów okna.

Chociaż rolety zewnętrzne całkowicie nie zabezpieczają domu, są pewnym utrudnieniem dla złodziei. Od strony zewnętrznej nie można ich bowiem podnieść. Co prawda złodzieje rzadko wchodzą do domu przez okna dachowe, ale i tego nie można wykluczyć. Warto przypomnieć inwestorom, że jeśli rolety w jakichkolwiek oknach pozostają przez długi czas opuszczone – mogą być niestety sygnałem dla włamywacza, że nikogo nie ma w domu.

Na słońce, zimno i hałas – rolety zewnętrzne

Obsługa rolet zewnętrznych

Rolety do okien dachowych podnosi się i opuszcza ręcznie (korbą) albo elektrycznie za pomocą pilota. Czasem rolety mają niewielki panel słoneczny wbudowany w górną część kasety, co sprawia, że nie wymagają dodatkowego zasilania. Do zasłonięcia dużych przeszkleń potrzebne są równie duże rolety. Ich unoszenie oraz opuszczanie wymaga znacznego wysiłku. Jeśli mamy do zasłonięcia kilka okien, ta operacja staje się naprawdę uciążliwa i czasochłonna. Wygoda, jaką dają elektryczne napędy, jest wtedy nie do przecenienia.

Przed zainstalowaniem rolet z napędem elektrycznym warto się zastanowić, jaki jest najlepszy dla nas sposób sterowania nimi. Osobne przyciski dla każdego okna to rozwiązanie najtańsze, ale dające najmniej korzyści. Pracą rolety lub żaluzji można sterować za pomocą przycisku (standardowego włącznika elektrycznego lub oferowanego przez producenta okien dachowych) lub klawiatury dotykowej umieszczonych na ścianie, ale najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest sterowanie pilotem obsługującym wszystkie zasłony w domu z dowolnie wybranego miejsca. Pracą kilku osłon okiennych można sterować jednym pilotem. Są też rozwiązania umożliwiające wspólne sterowanie osłonami okiennymi oraz zamykaniem i otwieraniem okien dachowych, też za pomocą jednego pilota.

Siłowniki do napędu rolet mogą być wyposażone w zintegrowane sterowanie radiowe, co bardzo ułatwia ich instalację. Sterowanie roletami można zintegrować z systemem alarmowym, by opuszczały się w chwili uzbrojenia alarmu i podnosiły w momencie jego wyłączenia.

Na słońce, zimno i hałas – rolety zewnętrzne

Rolety i żaluzje obsługiwane elektrycznie wyposażone są w zasilacz, który trzeba podłączyć do prądu. Aby było to możliwe w pobliże okna trzeba doprowadzić instalację elektryczną. Najlepiej zrobić to już na etapie wykańczania wnętrz, bo wtedy kable można ukryć w tynku. Rolety zewnętrzne mogą też być zasilane energią słoneczną i sterowane pilotem. To rozwiązanie przeznaczone dla zwolenników odnawialnych źródeł energii oraz przydatne tam, gdzie nie doprowadzono instalacji elektrycznej w pobliże okna. W przypadku rolet zewnętrznych panel solarny może być umieszczony na kasecie rolety. Sprawdza się to, gdy okno jest na południowej połaci dachu. Jeśli nie jest, panel lepiej zamontować osobno – na najbardziej nasłonecznionej części dachu. W przypadku rolet wewnętrznych panel solarny umieszcza się na listwie niewidocznej z pomieszczenia. Warto wiedzieć, że przeznaczone do sterowania akcesoriami solarnymi piloty są jednofunkcyjne, czyli każda osłona musi mieć swojego pilota.

Na słońce, zimno i hałas – rolety zewnętrzne

Konserwacja rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne w upalne dni zapobiegają nadmiernemu nasłonecznieniu, w mroźne ograniczają ucieczkę ciepła, a bez względu na warunki atmosferyczne utrudniają włamanie do domu. Warto więc o nie odpowiednio dbać. Można i należy to robić samodzielnie, zgodnie z instrukcją obsługi dodaną do produktu. Fachowca lepiej wezwać wtedy, gdy rolety odmówią posłuszeństwa z powodu jakiegoś uszkodzenia.

Konserwacja rolet zewnętrznych jest prosta – najważniejsze jest regularne czyszczenie ich z kurzu i pyłu osadzającego się na panelach. Do mycia powierzchni rolet nadaje się woda z płynem do naczyń lub innym przeznaczonym do lakierowanych powierzchni. Nie należy używać do tego celu mleczek i innych śródków zawierających substancje ścierne. Nie należy używać proszku do czyszczenia, ani tym bardziej środków żrących. Z tych samych powodów (niebezpieczeństwo porysowania powierzchni) podczas mycia rolet zewnętrznych nie wolno się posługiwać ostrymi szczotkami i skrobaczkami, lecz miękką szmatką. Elementy rolet zewnętrznych wykonanych z tworzyw sztucznych po umyciu warto przetrzeć środkiem antystatycznym, ograniczającym przyciąganie kurzu.

Na słońce, zimno i hałas – rolety zewnętrzne

Paski i linki w ręcznych roletach zewnętrznych czyści się podobnie. Uszczelki po oczyszczeniu należy posmarować preparatami konserwującymi gumę, a przed nadejściem zimy także chroniącymi przed zamarzaniem. Rolety zewnętrzne to rozwiązanie przydatne w każdej porze roku – zimą uchroni dom przed stratami ciepła, latem przed nadmiarem słońca, przez cały rok zaś – przed hałasem i niepożądanymi gośćmi. Dlatego kupując okna dachowe warto przewidzieć instalację rolet zewnętrznych i nawet jeśli środki nie pozwalają na to od razu, przynajmniej doprowadzić w pobliże okien instalację elektryczną z myślą o przyszłej inwestycji w rolety.

4.8/5 - (18 votes)

Data publikacji: 20 lipca, 2014

Autor:

4.8/5 - (18 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Ania Mal
  piątek, 23 lutego, 2018

  Bardzo dobre rozwiązanie, np. małym pomieszczeniu na poddaszu, ponieważ nie ogranicza okna. I jest skuteczniejsza od zwykłej płóciennej rolety.

 2. Leszek
  piątek, 23 lutego, 2018

  Rolety zewnętrzne to bardzo dobry wynalazek. Sprawdzaja się zimą ,jak i latem ograniczając nadmiar słońca. Zapewne sa też montowane dla bezpieczenstwa,utrudniając włamanie.

 3. Darek
  piątek, 23 lutego, 2018

  Rolety to konieczność jeśli chce się przez cały rok zabezpieczyć okna, pomieszczenia przed upałem, zimnem itd. To jak dla mnie bardzo dobra alternatywa by skorzystać z dobrodziejstwa rolet zwłaszcza tych zewnętrznych, które wspaniale chronią przed gorącem w lecie, tworząc odrobinę chłodu, w zimie roleta chroni przed zimnem dając nam kilka stopni więcej w pomieszczeniu. Na pewno roleta chroni przed kradzieżą, działa odstraszająco na złodziei, daje nam więcej bezpieczeństwa i chroni nasza prywatność przed wścibskimi sąsiadami czy podglądaczami.

 4. ikowalska24
  piątek, 23 lutego, 2018

  Ładnie wyglądają i chronią pomieszczenia przed nadmiarem promieni słonecznych,hałasem.Dodatkowo sterowane elektronicznie czyli za pomoca pilota są ogromną wygodą dla mieszkańców domu.

 5. Zenon
  piątek, 23 lutego, 2018

  Producenci wymyślają co raz to nowsze i lepsze modele, które spełniają wymagania klientów. W ostatnich latach można zauważyć duży postęp w produkcji rolet zewnętrznych. Wprowadzono sporo automatyki i elektroniki dzięki, której obsługa staje się łatwiejsza.

 6. kos
  sobota, 24 lutego, 2018

  Takie nowoczesne rolety są świetnym i przydatnym rozwiązaniem aby poprawić komfort jak i bezpieczeństwo domowników.Funkcjonalność i i inne zalety rolet przekonały mnie aby w przyszłości zamontować je w swoim domu.

 7. Mieczysła
  sobota, 24 lutego, 2018

  Odpowiedni dobór właściwej rolety zewnętrznej to bardzo istotna sprawa. Najlepiej wybrać te które posiadają odpowiednie atesty i spełniają odpowiednie normy bezpieczeństwa. Na rynku dostępnych jest duża ilość różnych rozwiązań i myślę iż każdy zainteresowany znajdzie dla siebie odpowiedni model. Należy też pamiętać, o czym podpowiada autor artykułu, a często o tym zapominamy , a mianowicie o konserwacji.Dobrze wykonana konserwacja zapewni komfortowe użytkowanie rolet na długie lata.

 8. czepło
  niedziela, 25 lutego, 2018

  Z jednej strony chcemy aby poddasze było doświetlone, z drugiej z kolei, latem jest nadmiar ciepła. Nie wyobrażam sobie kilku okien w dachu, w pokoju użytkowym bez jakiej kolwiek osłony. Dla córki na doddaszu, dodatkowo zainstalowaliśmy klimatyzację, aby optymalnie muc schłodzić pokój.

 9. Wieszcz
  poniedziałek, 26 lutego, 2018

  Coraz bardziej pożyteczne i funkcjonalne okazują się rolety zewnętrzne. Dziś to już nie tylko ochrona przed światłem ale także przed ewentualnym złodziejem. Obecna technika pozwala na tyle zintegrować cały ten system, że człowiek nawet dzięki takim roletom może poczuć się znacznie bezpieczniej. Są niezwykle wszechstronne i uniwersalne, dziś ich montaż w każdym domu jest właściwie normą.

 10. Misia
  poniedziałek, 26 lutego, 2018

  Rolety zewnętrzne to świetna sprawa. Doskonale sprawdzają się zarówno w pokoju dziecięcym, w sypialni czy w gabinecie. Idealnie chronią przed promieniami słonecznymi i upałami w lecie a w czasie deszczowej pogody niwelują hałas związany z padającym deszczem. Oczywiście tak jak napisane jest w artykule należy także dbać o odpowiednią konserwację i czyszczenie ale nie jest to jakieś skomplikowane zadanie.

 11. henryk
  poniedziałek, 26 lutego, 2018

  Rolety zewnetrzne to niezbędnik w każdym prywatnym wolnostojącym domu. Mam sypialnię na drugim piętrze i nie wyobrażam sobie bez nich życia. Doskonale izolują słońce, nie ma zaduchu na piętrze a do tego są bezpieczne gdy wyjeżdzamy.

Podobne artykuły