Porady

Najczęściej popełniane błędy na budowie – koniecznie ich unikaj!

Planujesz budowę domu systemem kontraktowym? Zatrudnienie kilku niewielkich ekip wykonawczych, które zajmą się poszczególnymi pracami to rozwiązanie budżetowe. Pozwala ono zmieścić się w mniejszym budżecie niż w przypadku zamówienia firmy, która odda inwestycje w systemie pod klucz. Należy jednak dopilnować przebiegu prac, aby budynek w 100% spełniał normy i oczekiwania. Poznaj błędy, które najczęściej popełniane są na budowie i unikaj nieprawidłowości.

Budowa systemem kontraktowym – dlaczego warto?

Budowa domu jednorodzinnego to zakrojona na szeroką skalę inwestycja, która wiąże się z ogromnymi wydatkami. System kontraktowy pozwala obniżyć nieco koszty, ponieważ poszczególnymi etapami prac zajmują się oddzielne firmy, których inwestor poszukuje samodzielnie. Jednocześnie rozwiązanie to wymaga od niego przejęcia odpowiedzialności za postępy prac i całość realizacji.

Niezbędne jest samodzielne dobranie materiałów budowlanych i potrzebnych akcesoriów oraz zadbanie o sprzęt, ponieważ podwykonawcy nie zawsze dysponują pełnym pakietem niezbędnych narzędzi. Obecnie jednak nie powinno być z tym problemu, ponieważ wypożyczalnia sprzętu budowlanego w swojej ofercie posiada kompleksowy zestaw maszyn potrzebnych do robót ziemnych i wykonania fundamentów, murowania ścian, wykonywania podłączy, wykończeń posadzek czy dachu.

Najczęściej popełniane błędy na budowie 2

Zarządzający taką budową nadal pozostaje jednak amatorem, dlatego mogą pojawić się błędy, których nie będzie w stanie dostrzec i skorygować. Na rynku budowlanym cały czas pojawiają się nowoczesne technologie i materiały. Mają one na celu uzyskanie wyższej trwałości konstrukcji oraz jej lepszych parametrów użytkowych (np. restrykcyjnych parametrów energooszczędności). Zorganizowanie zaopatrzenia, zadbanie o niezbędne wyposażenie placu budowy w podnośnik koszowy, betoniarkę i inny sprzęt oraz wybór ekip to dopiero pierwszy krok.

Bardzo ważna jest także kontrola jakości, dlatego najlepiej zatrudnić doświadczonego kierownika budowy, który weźmie ją na siebie. Dzięki temu nie pojawi się szereg drobnych błędów. Poniżej przedstawiamy te najczęściej popełniane.

Prace ziemne bez zagęszczenia

Bardzo ważne jest mechaniczne zagęszczanie warstw w wykopie pod fundamenty budynku lub podłogi. W ten sposób uzyskamy odpowiednią nośność, a budynek będzie mógł równomiernie osiąść. W przeciwnym wypadku podsypka zacznie zagęszczać się samoistnie, czego efektem będzie osiadanie i pękanie podłogi. Warto pamiętać, że nigdy nie buduje się na warstwie żyznej (humusie).

Brak ciągłości zbrojenia

Kolejnym błędem, którego należy unikać, jest brak zachowania ciągłości zbrojenia w stropach, belkach oraz ławach fundamentowych. Wykonawcy szczególnie często zapominają o narożnikach, dlatego to właśnie na tę część należy zwrócić szczególną uwagę.

Dobór niewłaściwej papy lub folii

Hydroizolacja w gruncie jest bardzo ważna, aby budynek nie podmakał. Należy tutaj jednak wybrać odpowiednią papę lub folię. Nie można sięgnąć po tańszą folię ogrodniczą lub przekładkową czy papę na osnowie tekturowej bądź z welonu szklanego (są kruche). Podczas układania nigdy nie wolno łamać papy, aby nie przerwać ciągłości izolacji.

Brak pielęgnacji betonu

Po wykonaniu stropu żelbetowego, podkładu betonowego czy płyty fundamentowej należy zadbać o beton. Niezbędne jest codzienne polewanie go wodą, aby mógł się prawidłowo wiązać. Zaniedbanie tej czynności to poważny błąd, ponieważ niepolewany beton może zacząć szybko pękać. Przy większych upałach warto polewać nową konstrukcję 2 razy dziennie.

Najczęściej popełniane błędy na budowie

Skracanie czasu schnięcia

Przyspieszanie poszczególnych prac budowlanych nie jest wskazane. Zaleca się, aby ściany schły minimum 2 miesiące. Wylewki samopoziomujące powinny schnąć 3-4 tygodnie, a posadzki układa się po około 1,5 miesiąca. Murowanie ścian działowych na stropie można rozpocząć już po około 7 dniach, ale należy uważać na ciężkie palety z materiałem.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 18 maja, 2021

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły