Porady

Najlepsze wagi hakowe dla firm

Najlepsze wagi hakowe dla firm

Precyzyjne pomiary są w wielu branżach podstawą funkcjonowania biznesu. To one decydują o skuteczności pracy i jakości wykonywanych usług. To szczególnie ważne, a „skala” pomiarów nie ma znaczenia — czy mówimy o pomiarach znanych nam ze sklepów spożywczych, czy też o kilkusetkilogramowych partiach towaru. Używane wagi muszą spełniać najwyższe standardy, żeby mogły być nazywane skutecznymi. Jak wygląda to w przypadku wag hakowych?

Oczywiście nie ma jednego, uniwersalnego rodzaju wagi hakowej, który mógłby służyć każdemu przedsiębiorstwu. Zamiast tego rynek pełen jest różnorodnych rozwiązań, które będą służyły różnorodnym celom. Dla przykładu, nie każdemu przyda się waga hakowa 1t, podczas gdy inni nie skorzystają z niej, bo to zbyt niska wartość. Dlatego też tak istotne są parametry oferty na rynku wag i odpowiednio rozsądne podejście do wyposażania magazynu, sklepu czy innego miejsca pomiaru.

Legalizowane wagi hakowe

Żeby waga mogła być dopuszczona do użytku w firmach w Polsce, musi przejść proces legalizacji. To odgórny wymóg Unii Europejskiej, który znalazł swój zapis w ustawie Prawo o miarach. Według Artykułu 26. tejże ustawy, osoba dysponująca w lokalu wagą bez legalizacji, lecz która to waga wykazuje gotowość do bycia użytą w dowolnym momencie, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Tak nieprecyzyjny zapis ma na celu uniknięcie sytuacji, w której ktoś zasłaniałby się brakiem użytkowania wagi niedopuszczonej do usług w konkretnej chwili. Karą za takie naruszenie ustawy może być ograniczenie wolności lub areszt, a także (to zdecydowanie najczęstsza z kar) grzywna wynosząca aż do 10 000 złotych.

Rodzaje wag hakowych

Wagi zakończone hakiem to zaledwie jeden ze sposobów pomiaru wagi towaru. Przydają się one szczególnie w przypadku pakunków i towarów dużego gabarytu, a niektóre z modeli mogą być używane jako haki montowane do suwnic. Wykorzystywane w odpowiedni sposób mogą tym samym nie tylko ułatwiać pracę z towarem, ale także wskazywać jego dokładną wagę.

Różnią się one od siebie w zależności od modelu dokładnością i maksymalnym zakresem pomiaru. Niektóre z nich będą idealne przy mniejszych towarach, na przykład do 150 kilogramów, podczas gdy inne uniosą nawet kilkanaście ton.

Oczywiście taki sprzęt kosztuje swoje, bo im dokładniejsze parametry i im wyższy maksymalny zakres pomiaru, tym głębiej trzeba będzie sięgnąć do kieszeni. Jest to jednak rozsądny wydatek, bo dobrze ulokowane pieniądze mogą posłużyć firmie przez długie lata, o ile waga będzie odpowiednio dobrze konserwowana.

To również inwestycja w bezpieczeństwo pracowników obsługujących maszynerię. Po im lepszej jakości sprzęt sięgniemy, tym pewniejsi możemy być jego wytrzymałości. Tym samym minimalizuje się ryzyko potencjalnych uszkodzeń sprzętu, które mogą być groźne dla obsługujących go osób. W przypadku wagi może nie jest to tak poważna sprawa, ale wziąć należy pod uwagę, że haki muszą wytrzymywać naprawdę potężne obciążenia. Na szczęście nowoczesne technologie i rozwiązania (również elektroniczne) pozwalają zachować jeszcze większy stopień bezpieczeństwa.


Data publikacji: 22 listopada, 2021


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły