Najnowsze trendy w akcesoriach do drabin – o czym warto wiedzieć?
Zdarza się, że standardowe rozwiązania stosowane w drabinach ewakuacyjnych okazują się niewystarczające. Nie jest to jednak żadne problem, gdyż wystarczy wówczas zamontować dodatkowe akcesoria do drabin. Ich wybór jest bardzo szeroki, a ich znaczenie trudno przecenić.
Drabiny pionowe zewnętrzne są bardzo ważnym elementem wyposażenia budynku. Na co dzień służą one do wchodzenia na dach w celu wykonania tam prac porządkowych czy naprawczych. Jeśli jednak znajdują się one na drodze ewakuacyjnej, pomagają bezpiecznie opuścić budynek w razie zagrożenia dla zdrowia i życia spowodowanego pożarem bądź wybuchem – czyli ratują życie. Mowa wówczas o drabinach ewakuacyjnych, takich jak te, które można znaleźć tutaj: https://www.crynoline.pl/. Ich instalacja jest uregulowana prawnie.
Drabiny ewakuacyjne w przepisach prawa
Prawo budowlane, a konkretnie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 poz. 690, z późn. zm., stanowi, że drabina pionowa musi być przymocowana na stałe do budynku, który liczy powyżej jednej kondygnacji. Innymi słowy, drabiny ewakuacyjne są obowiązkowe w przypadku każdego dwupiętrowego lub wyższego budynku. Jeżeli różnica poziomów, tzn. wysokość drabiny, przekracza 3 metry, niezbędny jest zestaw z koszem ochronnym, zapobiegającym upadkowi z dużej wysokości, a jeśli drabina jest wyższa niż 10 metrów, powinna zostać wyposażona w dodatkowe podesty spoczynkowe. W praktyce wygląda to następująco:
1) Zestawy bez kosza ochronnego stosowane są, jeśli różnica poziomów jest mniejsza niż 3 metry, bądź gdy zastosowane zostały mechaniczne środki zabezpieczenia przed upadkiem, w wąskich szybach (wind, itd.), kanałach technicznych, elektrowniach wiatrowych bądź infrastrukturze komunalnej. Ważnymi elementami wyposażenia takiej drabiny są stopnie antypoślizgowe czy uchwyty. Służą one poprawie wygody poruszania się po drabinie, a przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa.
2) Zestawy z koszem ochronnym wymagane są w sytuacji, kiedy wysokość drabiny przekracza 3 metry. Kosz powinien mieć 70-80 centymetrów szerokości, co pozwala na uzyskanie odpowiedniego poziomu ochrony przed upadkiem, jak i zapewnienie użytkownikowi drabiny swobody ruchów.
W każdym przypadku drabinę warto wyposażyć w dodatkowe akcesoria.
Akcesoria do drabin – zastosowanie
Akcesoria do drabin to dodatkowe elementy wyposażenia, które umożliwiają dopasowanie każdego zestawu drabin do specyficznych wymagań użytkownika. Zarówno ułatwiają montaż drabiny, jak też zwiększają bezpieczeństwo oraz komfort poruszania się po niej. Pomagają również podnieść funkcjonalność narzędzia oraz w pełni wykorzystać jego potencjał.
Wybór akcesoriów do drabin ewakuacyjnych jest bardzo szeroki. Wymienić można m.in.: stopnie antypoślizgowe, uchwyty uchwyty, podesty spoczynkowe, blokady dostępu (z półką lub bez półki), adaptery montażowe, blokadę wejścia do kosza, bramę samozamykającą, podesty zamykające kosz, drabinę podwieszaną, stopnie zejścia i wiele innych.
Akcesoria do drabin – kryteria wyboru
Wybierając poszczególne akcesoria do drabiny ewakuacyjnej, na uwadze mieć trzeba podstawowy trend, jakim jest zwiększenie bezpieczeństwa przy zachowaniu estetyki. Warto pamiętać, iż drabina powinna być nie tylko bezpieczna i funkcjonalna, ale też stylistycznie wpasowywać się w budynek, w czym akcesoria mają pomagać. uzależniony powinien być od rodzaju drabiny, potrzeb użytkownika i wymogów prawnych.
Bezpieczeństwo i wygoda poruszania się po drabinie są najważniejsze, toteż zdecydowanie należy wybierać sprzęt najwyższej jakości, wykonany z najlepszych materiałów przez sprawdzonego, renomowanego producenta.
Komentarze