Realizacje

Najwyższy drewniany budynek na świecie

W Kanadzie ukończono budowę najwyższego na świecie budynku z drewna. Brock Commons to dom studencki należący do University of British Columbia. Ma 18 pięter i wysokość 53 metrów i jest pierwszym budynkiem wykonanym z drewna, stali i betonu, którego wysokość przekracza 14 pięter.

Budowla posiada solidną podstawę i dwa rdzenie betonowe, które wraz z nośnymi drewnianymi kolumnami, wspierają drewniane stropy. Również wykończenie zewnętrzne Brock Commons wykonano z płyt drewnopochodnych.

Brock Commons

Brock Commons

Brock Commons jest żywym dowodem na to, że zaawansowane produkty z drewna są wspaniałym materiałem do budowy i wspierają sprawny montaż– powiedział kanadyjski minister lasów, gruntów i zasobów naturalnych Steve Thomson. Budowla prezentuje nowe zastosowania dla materiałów drewnopochodnych, co doprowadzi do powstania nowych miejsc pracy w branży leśnej Kolumbii Brytyjskiej.

Ten niezwykły budynek jest pierwszym tego typu budynkiem na świecie – mówi Jim Carr, przedstawiciel Ministerstwa Zasobów Naturalnych Kanady. Brock Commons jest również doskonałym przykładem kanadyjskiej pomysłowości i innowacyjności.

Drewno jest coraz częściej uznawane za ważny, innowacyjny i bezpieczny materiał budowlany – dodaje rektor University of British Columbia, Santa J. Ono. Ten nowy drewniany budynek odzwierciedla przywództwo naszej uczelni w zrównoważonym budownictwie i nasze zaangażowanie w dostarczanie naszym studentom większej ilości mieszkań na terenie naszego kampusu

Budynki drewniane oferują ogromne korzyści ekonomiczne i ekologiczne – wyjaśnia Cees de Jager, dyrektor generalny Binational Softwood Lumber Council. Wnioski wyciągnięte dzięki budowie Brock Commons pomogą nam przekształcić środowisko w Kanadzie i na całym świecie. Już widzimy zainteresowanie systemem wykorzystanym przy realizacji tego projektu, a pozytywne sygnały dochodzą do nas również z USA, Japonii i Chin.

Koszt wybudowania internatu wyniósł 51,5 mln dolarów, z czego uniwersytet sfinansował 47,07 mln. W nowym akademiku może mieszkać około 400 studentów. Pierwsi studenci wprowadzą się do Brock Commons we wrześniu 2017 roku.

Budynek został wybudowany dzięki współpracy firm: Acton Ostry Architects z Vancouver, Fast + Epp z Vancouver, Architekten Hermann Kaufmann z Austrii oraz Structurlam z Penticton w Kolumbii Brytyjskiej.

Film przedstawiający budowę Brock Commons:

 

Źródło: UBC, via wiedzocholik.pl
Zdjęcia: Actonostry

4.8/5 - (24 votes)

Data publikacji: 24 stycznia, 2018

Autor:

4.8/5 - (24 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. nowoczesny
    środa, 9 stycznia, 2019

    Od dawien dawna wiadomym jest, że drewno jest doskonałym, a do tego ekologicznym materiałem budowlanym. Dlatego domy takie cieszą się nadal dużym powodzeniem. Zastosowanie dodatkowo nowoczesnych materiałów budowlanych takich jak izolacje, wykończenia dachów, akcesoria rynnowe, stolarka drzwiowa i okienna pozwalają na budowę naprawdę nowoczesnych domów drewnianych. Przykładem może być właśnie opisany w artykule dom studencki w Kanadzie.

  2. Agnieszka
    środa, 20 lutego, 2019

    Ten budynek jest naprawdę niezwykły, a to dlatego, że jest wykonany z drewna i jest tak ogromny. Drewno jest materiałem używanym do budowy od lat, a mimo to jest uważane za innowacyjny materiał budowlany.

Podobne artykuły