Izolacje

Naprawy dachów zniszczonych przez kuny – ciąg dalszy

W ostatnim numerze pokazaliśmy, jak jeden z wykonawców w sieci instalatorów Termex®, firma Iso-Dach z woj. zachodniopomorskiego, z powodzeniem wykonuje operację usuwania skutków bytowania kun w dachach na budynkach jednorodzinnych. Dzisiaj poruszymy kwestię techniki wdmuchiwania oraz innych szczegółów technicznych związanych z takimi realizacjami.

Przy naprawie dachu zniszczonego przez kuny konieczne są odpowiednie oględziny. Na ten etap, stanowiący jednocześnie przygotowanie do wyceny składa się:

 1. Wykonanie odkrywki w miejscach wskazanych przez inwestora jako wyjątkowo uciążliwe pod względem braku izolacji
 2. Ocena stanu folii paroizolacyjnej i membrany dachowej
 3. Wejście w dach od wewnątrz tam, gdzie jest to możliwe
 4. Badania termowizyjne pozwalające wykryć ubytki izolacji e) Zaproszenie rzeczoznawcy lub przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej
 5. Ustalenie zakresu wykonania naprawy
 6. Decyzja ubezpieczyciela i dalsze negocjacje cenowe
Wełna celulozowa dzięki wysokiej gęstości i zawartości soli boru skutecznie eliminuje ryzyko powstawania dalszych szkód wilgociowych.
Wełna celulozowa dzięki wysokiej gęstości i zawartości soli boru skutecznie eliminuje ryzyko powstawania dalszych szkód wilgociowych.

Odkrywki

Na etapie wyceny tę operację wykonuje się zazwyczaj w miejscach bytowania kun w dachu, zgodnie ze wskazaniami inwestora. Częstokroć po otworzeniu dachu w tych miejscach okazuje się, że przegroda budowlana jest pusta lub też materiał jest zupełnie zdegradowany i nie nadaje się do dalszego zastosowania. Bytowanie kun prowadzi do stopniowego ubijania izolacji, jej szatkowania i zanieczyszczania. Takiego rodzaju materiał nadaje się jedynie do utylizacji, której koszt wynosi od 800 do 1 500 zł za tonę i stanowi duże obciążenie, szczególnie przy zamoczonej lub dodatkowo zanieczyszczonej izolacji.

Usunięcie wełny metodą ręczną wymaga sporych nakładów pracy. Istnieje możliwość usunięcia starej izolacji metodą maszynową.
Usunięcie wełny metodą ręczną wymaga sporych nakładów pracy. Istnieje możliwość usunięcia starej izolacji metodą maszynową.

Ocena stanu paroizolacji i membrany

W polskich realiach budowlanych niestety często dochodzi do uszkodzenia okładzin zamontowanych w przegrodzie zarówno ze względu na ich niską jakość, jak i błędy wykonawcze. Niekiedy przy realizacjach skomplikowanych lub budynków podatnych na oddziaływanie wilgoci (np. pod papą z deskowaniem) zaleca się ułożenie od nowa paroizolacji od dołu wraz z demontażem płyt. W przypadku pokryć z użyciem membrany zazwyczaj naprawa ogranicza się do jej uzupełnienia i naprawy po wypełnieniu przegrody izolacją. Jeżeli jednak zniszczenia membrany są rozległe, trzeba rozłacić cały dach w celu kompleksowej wymiany. Na poniższym zdjęciu widnieje przykład otworu zrobionego przez kunę w celu wejścia w dach. W takich przypadkach nie ma oczywiście potrzeby wymiany całej membrany.

Zazwyczaj udaje się uniknąć całkowitej przekładki dachu. Jednak w tym przypadku konieczne było rozłacenie połaci, aby móc zaizolować skutecznie dach wełną celulozową.
Zazwyczaj udaje się uniknąć całkowitej przekładki dachu. Jednak w tym przypadku konieczne było rozłacenie połaci, aby móc zaizolować skutecznie dach wełną celulozową.

Wejście w dach

Jeśli dach posiada wejście na część stropową, oczywiście jest to zalecane, gdyż najczęściej zwierzęta bytują tam, gdzie mają do tego przestrzeń. Niestety nie pozwala to najczęściej na wejście w cały dach i zbadanie jego całkowitego stanu. W takich przypadkach łatwiejsze jest też upewnienie się co do stanu membrany.

Badania termowizyjne

Badanie kamerą termowizyjną, w którą zaopatrzony jest każdy szanujący się wykonawca izolacji wdmuchiwanych, stanowi znakomite uzupełnienie pozostałych metod badania stanu przegrody budowlanej. W wielu przypadkach punktowe lub obszarowe znaczne spadki temperatur mogą wskazywać na efekty bytowania kun z powodu ugniecenia, poszatkowania lub degradacji (zamoczenia) izolacji. W Polsce istnieją też grupy firm zajmujących się tego rodzaju badaniami w sposób profesjonalny.

Spotkanie z rzeczoznawcą ubezpieczeniowym

W Polsce jest wiele firm zajmujących się zdobywaniem odszkodowań, jednak mało które z nich potrafi jeszcze obsługiwać tematykę efektów bytowania kun. Wynika to z dwóch powodów – ciężkie warunki diagnozowania szkód oraz brak wiedzy na temat cen i stawek z tytułu demontażu i montażu izolacji. Dlatego bardzo ważne jest, aby wykonawca w trakcie spotkania potrafił w odpowiedni sposób prowadzić rozmowę z rzeczoznawcą ubezpieczeniowym.

Ustalenie zakresu realizacji

To zagadnienie dostarcza wielu powodów do obaw i może być przyczyną bólu głowy. Jaką możemy mieć gwarancję, że w dachu ocieplonym ponownie tą samą metodą problem nie powróci? Po usunięciu izolacji ręcznie lub mechanicznie (firma Termex posiada w swojej ofercie odkurzacz o odpowiednim rozmiarze „przełyku”), wykonawca izolacji wdmuchiwanej w postaci wełny celulozowej może udzielić 5-letniej gwarancji na brak szkód związanych z bytowaniem kun. Jest to możliwe dzięki dokładnemu wypełnieniu przegrody oraz samym właściwościom wełny celulozowej, której działanie jest odkażające i powoduje wysuszanie śluzówek gryzoni ze względu na zawartość soli boru podobnych do tych stosowanych przy impregnacji drewna.

Decyzja ubezpieczyciela i inwestora

Same negocjacje z ubezpieczycielem mogą jednak nastręczyć wielu kłopotów na etapie wyceny głównie z powodu braku znajomości realiów rynku budowlanego oraz zakładania, że częściowe rozwiązanie problemu (samo uzupełnienie izolacji bez usuwania starej wełny) wyeliminuje ryzyko dalszych szkód. To ostatnie niestety nie jest zgodne z rzeczywistymi warunkami panującymi w przegrodach budowlanych. Poza tym układanie wełny jest najczęściej dużo bardziej kosztowne niż montaż wełny celulozowej metodą wdmuchiwania. Na tym etapie niezmiernie istotne jest, aby w razie prób ograniczania kosztorysu przez ubezpieczyciela potrafić z nim wynegocjować wymianę całej izolacji oraz żądać od niego znalezienia ekipy budowlanej będącej w stanie wykonać realizację po zaniżonym koszcie odszkodowania. W takich sytuacjach w wielu przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe odstępują od prób narzucania zredukowanych kosztorysów naprawy i zgadzają się na realizację po wykonaniu kompleksowych badań konstrukcji dachowej.

Podsumowanie

Firma Termex-Fiber oferuje dla wykonawców izolacji i dekarzy dodatkowe szkolenia w zakresie usuwania szkód bytowania kun. W razie zainteresowania prosimy o kontakt pod numerem 790 223 000 lub adresem e-mail biuro@termex-fiber.pl.

www.termex-fiber.pl
Infolinia 790 223 000
biuro@termex-fiber.pl

4.9/5 - (21 votes)

Data publikacji: 5 sierpnia, 2021

4.9/5 - (21 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Jan
  czwartek, 12 sierpnia, 2021

  Walka z kuną nie jest łatwa o czym przekonał się jeden z moich znajomych. Prób wyjścia z sytuacji było kilka niestety bez sukcesu. Podjął kolejną osiatkował całe podbicie dachu. I czeka na efekt. Ma wszelki wypadek pokazałem mu artykuły na portalu, aby wiedział co ma zrobić dalej gdyby znowu przegrał .

 2. Krzysztof
  poniedziałek, 20 września, 2021

  Kuna wygląda na niepozorne zwierzę, ale to gryzoń i okazuje się, że potrafi wiele zniszczyć. Działania kuna można porównać prawie do klęski żywiołowej i trzeba przygotować się na spore naprawy.

Podobne artykuły