Elektronarzędzia

Narzędzia akumulatorowe BOSCH Professional dla dekarzy i cieśli

Przedsiębiorstwo założone w 1886 roku przez Roberta Boscha jest jednym z najważniejszych graczy na obecnym światowym rynku elektronarzędzi. Innowacyjne produkty, jakie grupa Bosch oferuje profesjonalistom w branży budowlanej, to zarówno narzędzia zasilane sieciowo jak i akumulatorowo. Wśród tych drugich na uwagę zasługuje gama elektronarzędzi dopasowanych do potrzeb dekarzy i cieśli.

Nie od dziś wiadomo, że praca wykonywana na dachu przy użyciu narzędzi uwolnionych od przewodów zasilających i wszelkich przedłużaczy, jest znacznie wygodniejsza i bezpieczniejsza. Wie o tym każdy dekarz i cieśla, wiedzą także inżynierowie pracujący dla Bosch, którzy opracowali wszystkie poniżej opisane elektronarzędzia zasilane energią zgromadzoną w niezwykle wydajnych akumulatorach. Każde z tych narzędzi jest warte omówienia, gdyż każde udowadnia w praktyce swoją przydatność.

Narzędzia akumulatorowe do cięcia drewna

Piła tarczowa i ukośnica to podstawowe narzędzia dla fachowców pracujących przy konstrukcjach dachowych, dlatego nie mogło ich zabraknąć w gamie narzędzi akumulatorowych dla przemysłu i rzemiosła. GKS 18V-57 G Professional to ręczna pilarka wyposażona w tarczę Ø 165 mm (mocowanie na otwór 20 mm), osiągająca prędkość 3400 obr./min., pozwalająca ciąć z głębokością do 57 mm (42 mm pod kątem 45 stopni) i zasilana potężną baterią 18V o pojemności aż 5.0 Ah. Dodatkowo model ten sprawdza się w każdych warunkach, m.in. dzięki systemowi odsysania pyłu drzewnego i wiórów, LED-owemu podświetleniu miejsca pracy i przede wszystkim silnemu napędowi zasilanemu energią z baterii Li-Ion. Drugie kluczowe narzędzie w tej grupie to ukośnica GCM 18V-216 Professional. Tego typu narzędzia kojarzone są raczej z zasilaniem sieciowym, natomiast ten akumulatorowy model z bezszczotkowym silnikiem BiTurbo oraz tarczą Ø 216 mm waży tylko 18 kg i pozwala ciąć z prędkością do 4600 obr./min. Cięć można dokonywać w zakresie 270 x 70 mm w pozycji 90º oraz 190 x 70 mm pod kątem 45º. Największe zalety narzędzia wynikają z połączenia unikatowego silnika bezszczotkowego i baterii ProCore, co zapewnia ukośnicy moc sieciowego odpowiednika z silnikiem 1600 W. Dodatkowo laserowy wskaźnik wsparty oświetleniem LED i udoskonalony system szyny przesuwnej wpływa na komfort i precyzję pracy.

ukośnica Bosch GMC 18v 216
Ukośnica Bosch GMC 18v 216

Wiercenie i wkręcanie

Wiertarko-wkrętarki o dużej mocy są podstawowym wyposażeniem dekarskim zwłaszcza wtedy, gdy posiadają mechanizm udarowy. Dlatego Bosch stworzył model sygnowany kodem GSB 18V-50 Professional, który dzięki bezszczotkowemu silnikowi i świetnej przekładni osiąga momenty obrotowe na poziomie 28/50 Nm (miękki / twardy), prędkości obrotowe na poziomie do 460 i 1800 obr./min (odpowiednio na biegu 1 i 2) oraz liczbę udarów na maksymalnym poziomie 27 tysięcy/min.

wiertarko wkrętarka Bosch GSB 18V-50 Professional
wiertarko wkrętarka Bosch GSB 18V-50 Professional

Wszystko to przy wadze zaledwie 1,1 kg bez akumulatora i przy wykorzystaniu metalowego uchwytu wiertarskiego o zakresie szczęk 1.5 – 13 mm. Szczególną zaletą narzędzia jest jego zdatność do pracy z akumulatorami 18V o pojemności od 2.0 do nawet 12.0 Ah (Li-Ion) oraz system ECP wydłużający żywotność ogniw tworzących akumulator – to zresztą domena wszystkich elektronarzędzi Bosch Professional o klasie napięcia 18V. Model GSB 18V-50 idealnie nada się do prac dekarskich, z kolei dla branży ciesielskiej polecany jest model mocniejszy, GSR (wersja bez udaru) lub GSB 18V-110 C, o maksymalnym twardym momencie obrotowym 110 Nm.

klucz udarowy Bosch GDX 18V-200 C Professional
klucz udarowy Bosch GDX 18V-200 C Professional

W odróżnieniu od GSB 18V-50 model GDX 18V-200 C Professional to z kolei klucz udarowy z trójstopniowym zakresem regulacji liczby udarów (do 2300 / 3400 / 4000 na minutę) i zapewniający moment obrotowy na maksymalnym poziomie 200 Nm. Uchwyt narzędziowy pozwala na dużą wszechstronność dzięki dwóm standardom mocowania osprzętu: ¼” (sześciokąt) i ½” (czworokąt). Funkcja płynnie regulowanej prędkości obrotowej na 3 poziomach (do 1100 / 2300 / 3400 na minutę) przekłada się na częstotliwość udarów, co z kolei umożliwia wydajne wkręcanie większych średnic, a w razie potrzeby precyzyjne wkręcanie nawet mniejszych wkrętów. Na uwagę zasługuje tu wyjątkowa innowacja: moduł Bluetooth przekazujący do urządzenia mobilnego informacje o statusie narzędzia, informacje serwisowe oraz pozwalający na opcję aktywowania lub dezaktywowania funkcji soft-start (miękkiego startu). Przyciski umieszczone na urządzeniu umożliwiają z kolei regulacje oświetlenia oraz maksymalnej prędkości obrotowej i ilości udarów.

Cięcie blachy

W tej kategorii prac dekarskich Bosch proponuje doskonałe nożyce do blachy oraz wszechstronny rozdzierak – oba zasilane rzecz jasna w pełni kompatybilnymi z całą gamą pozostałych narzędzi Bosch Professional 18V akumulatorami Li-Ion. Te pierwsze, oznaczone symbolem GSC 18V-16 Professional, oferują prędkość cięcia blachy na poziomie do 3400 skoków na minutę. W przypadku cięcia w stali wydajność narzędzia prezentuje się następująco: do 1.6 mm (400 N/mm2), do 1.0 mm (600 N/mm2) oraz do 0.7 mm (800 N/mm2).

nożyce do blachy Bosch GSC 18V-16 Professional
nożyce do blachy Bosch GSC 18V-16 Professional

Urządzenie umożliwia też cięcie aluminium o grubości do 2 mm. Zaletą tych nożyc jest ich kompaktowa konstrukcja – obwód rękojeści wynosi zaledwie 185 mm – oraz bardzo wydajny napęd, który dzięki zasilaniu napięciem 18V (DC) osiąga moc porównywalną z mocą napędu konwencjonalnego o poborze mocy ~700 W. Rozdzierak do blach o nazwie GNA 18V-16 Professional jest rozwiązaniem o bliźniaczej konstrukcji w zakresie korpusu i napędu, zapewniającym prędkość skokową na maksymalnym poziomie 1400/min i tnącym blachę z maksymalnym promieniem krzywizny na poziomie 40 mm. Z wydajnością cięcia stali o grubościach 1.6 / 1.0 / 0.7 mm przy nacisku odpowiednio 800 / 600 / 400 Newtonów na mm2 oraz cięcia aluminium do 2.0 mm przy 250 N/mm2, narzędzie to staje się nieodzowne w pracach blacharsko-dekarskich, takich jak docinanie blachodachówki oraz cięcie wszelkich blach płaskich i trapezowych.

rozdzierak Bosch GNA 18V-16 Professional
rozdzierak Bosch GNA 18V-16 Professional

Wielofunkcyjne oscylacje i LED-owa lampa warsztatowa

Ciekawą ofertą dla dekarzy jest narzędzie wielofunkcyjne takie, jak model GOP 18V-28 Professional, które dzięki zastosowaniu systemu oscylacji i szybkiej wymiany różnorodnego osprzętu (System Starlock – zamocowanie osprzętu odbywa się za pomocą jednego kliknięcia), oferuje szereg różnych możliwości, od cięcia tarczką lub brzeszczotem, poprzez szlifowanie, podcinanie aż po skrobanie i zdzieranie nakładką szpachelkową. Jak nazwa sugeruje, wydajny bezszczotkowy silnik zasila bateria 18V wykonana w technologii Li-Ion. Prędkość oscylacyjna napędu tego narzędzia regulowana jest płynnie w zakresie od 8000 do 20 000 oscylacji na minutę przy zróżnicowaniu kąta oscylacji 1.4º w lewo i prawo.

narzędzie wielofunkcyjne Bosch GOP 18V-28 Professional
narzędzie wielofunkcyjne Bosch GOP 18V-28 Professional

To unikalne narzędzie z kategorii „Multi-Tool” cechuje wszechstronność, duża moc, beznarzędziowa wymiana osprzętu i doskonała widoczność miejsca obróbki dzięki wbudowanemu oświetleniu LED. GOP 18V-28 doskonale sprawdzi się przy wszelkiego rodzaju nietypowych cięciach w trudno dostępnych miejscach, na przykład przy wykonywaniu wpustów.

Ostatnią proponowaną pozycją w niniejszym omówieniu jest lampa akumulatorowa GLI 18V-2200 C Professional, która bez akumulatora waży 1.9 kg, co zapewnia stabilność na każdym podłożu. Lampa obsługuje szeroki zakres baterii o napięciu prądu 14.4 – 18V i generuje strumień świetlny na poziomie 2200 lumenów, oferując dodatkowo dwa poziomy jasności. Cechuje ją wysoka szczelność na pyły i wodę (IP 64) oraz długi czas pracy na jednym akumulatorze – przykładowo pracując na akumulatorze o pojemności 4Ah lampa może świecić bez przerwy niemal 4 godziny. Dzięki funkcji zdalnej obsługi za pomocą aplikacji na smartfona Bosch ToolBox, lampa ta staje się koniecznym wyposażeniem dla fachowców pracujących w słabych warunkach oświetleniowych lub wykonujących prace po zmroku.

lampa akumulatorowa GLI 18V-2200 C Professional
lampa akumulatorowa GLI 18V-2200 C Professional

System Bosch Flexible Power System 18V i seria akumulatorów ProCORE18V

Narzędzia akumulatorowe Bosch są w większości zasilane bateriami 18 V i nie jest to przypadek. Właśnie to napięcie prądu w połączeniu z pojemnościami akumulatorów z serii ProCORE18V na poziomie 4.0 / 8.0 i 12.0 Ah, stało się podstawą unikalnego programu optymalnych źródeł energii o rozsądnych rozmiarach i wysokiej wydajności. Bosch Flexible Power System to z kolei koncepcja oparta na akumulatorach 18V i wdrożona po to, by zagwarantować fachowcom – również dekarzom i cieślom – zasilanie ich akumulatorowych narzędzi Bosch tymi samymi bateriami Li-Ion, stosowanymi zamiennie i w dowolnych konfiguracjach. Warto przy tym zauważyć, że nie są to zwyczajne akumulatory, lecz źródła prądu wyposażone w elektroniczne systemy m.in. chroniące pojedyncze ogniwa przed uszkodzeniem czy zarządzające efektywnym odprowadzaniem z nich ciepła na zewnątrz obudowy akumulatora.

Bosch Flexible Power System jest koncepcją doskonale sprawdzającą się w praktyce, ponieważ dzięki niej profesjonalni użytkownicy akumulatorowych narzędzi Bosch mogą bez ograniczeń stosować baterie wymiennie pomiędzy urządzeniami, którymi dysponują w miejscu pracy. Oznacza to tylko i aż tyle, że jeśli w czasie wykonywania otworu w belce wiertarko-wkrętarka wyczerpie zapas energii zgromadzony w jej akumulatorze, to wówczas operatorowi pozostaje sięgnąć po inny akumulator 18V z dowolnego, nieużywanego narzędzia (pilarki, innej wkrętarki, itd.) i na nim dokończyć pracę niemal jej nie przerywając. Jest jeszcze jeden aspekt, związany z redukowaniem nadliczbowych ładowarek i akumulatorów dzięki możliwości nabywania elektronarzędzi włączonych do systemu Bosch Flexible Power System, w zestawach pełnych, jak i tak zwanych zestawach „zerowych” czyli pozbawionych ładowarek oraz baterii i odpowiednio tańszych. Umiejętne komponowanie wyposażenia narzędziowego, złożonego z wymienionych wyżej dwóch typów zestawów, gwarantuje idealne wyważenie ilości zarówno akumulatorów jak i ładowarek. Prowadzi to do pełnego korzystania z ich optymalnej i niezawyżonej ilości.

Benefity wzrastają jednak jeszcze bardziej, gdy cały system zostaje wsparty w pełni kompatybilną najnowszą serią akumulatorów Bosch, jaką jest ProCORE18V obejmująca akumulatory o pojemnościach 4.0 Ah, 8.0 Ah i najmocniejsze akumulatory 12.0 Ah. Te pierwsze są idealne do wiercenia i wkręcania w sytuacjach, gdy istotna jest niewielka waga narzędzia i baterii, przy zachowaniu możliwie największej wydajności. Akumulatory Compact 4.0 Ah właśnie to zapewniają:  moc równie wysoką, jak w przypadku standardowych akumulatorów 4.0 Ah, pomimo wagi obniżonej, nawet o 39% w porównaniu do konkurencji oferowanej w tej samej klasie. Akumulatory Performance 8.0 Ah z serii ProCORE18V 8.0Ah zapewniają wyjątkową wydajność pomimo nadal kompaktowego formatu i pozwalają wytworzyć moc porównywalną z narzędziami sieciowymi o mocy do 1600 W. Są optymalnym balansem pomiędzy wydajnością, wagą i czasem pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Topowy poziom pojemności osiągnięty został przy akumulatorach Endurance 12.0 Ah, dedykowanych do wykonywania wyjątkowo trudnych i długotrwałych prac. Trzywarstwowa konstrukcja ogniw tych baterii pozwala pracować z maksymalną mocą przez bardzo długi czas, czyniąc z nich autentyczne odpowiedniki narzędzi sieciowych.

Oprócz powyższych atrybutów akumulatory ProCORE18V cechuje niezwykle ważne rozwiązanie wpływające na ich ekstremalnie dużą żywotność i określane mianem technologii COOLPACK 2.0. Wiążą się z nią specjalnie dobrane materiały, laserowe spawy i hermetyczne zamknięcie ogniw – wszystko po to, by odprowadzać ciepło na zewnątrz i nie doprowadzać do przegrzania ogniw. Nad całym procesem czuwa mikroprocesor odpowiednio zarządzający temperaturą i inteligentnie sterujący procesami usuwania nadmiaru ciepła zarówno podczas pracy narzędzia, jak i w czasie ładowania.

ProCORE18V to trzy różne rozmiary i trzy pojemności w pełni kompatybilne ze wszystkimi narzędziami Bosch Professional Li-Ion 18V, niezależnie od tego, czy narzędzia te zostały właśnie zakupione, czy też są używane od lat. Co więcej, włączenie serii ProCORE18V do programu Bosch Flexible Power System będzie odczuwalne przy każdej inwestycji, na której pracować mogą dziesiątki elektronarzędzi akumulatorowych Bosch pozwalających wykonywać wiele prac w branży ciesielskiej i dekarskiej.

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 17 maja, 2022

Autor:

5/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    wtorek, 2 lutego, 2021

    Obserwuję fachowców budujących domy w moim sąsiedztwie i muszę przyznać że często trochę im zazdroszczę. Nie dość że zazwyczaj są ciekawie ubrani w funkcjonalne i ergonomiczne ubiory, to ich sprzęt zazwyczaj jest markowy, nowy i elastyczny. Zapasowe akumulatory ciągle się ładują a na pace samochodu lub też w innym miejscu są kolejne urządzenia. Bosch, Makita, Parkside w wersji biedniejszej – robią wrażenie. Kultura pracy zdecydowanie się poprawiła.

  2. Jarek
    wtorek, 21 marca, 2023

    Markowe narzędzia to przeważnie gwarancja jakości, taka prawda. Ja staram się łapać promocje i przeważnie kupuję boscha.

Podobne artykuły