Elektronarzędzia

Narzędzia dla cieśli od Protool

Obecnie w budownictwie, w tym szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, powraca się do konstrukcji opartych na naturalnych materiałach, gdzie głównym budulcem jest drewno. Ma to związek nie tylko z rosnącą w naszym kraju świadomością ekologiczną, ale również z funkcjonalnością i trwałością powstających w tej technologii obiektów.

Tworzenie wszelkiego rodzaju konstrukcji drewnianych wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi, chociażby ze względu na ich wymiary. Marka Protool, jako jedna z niewielu posiada w swojej ofercie specjalistyczne narzędzia dla cieśli zajmujących się m.in. budową drewnianych więźb dachowych.

Jednym z nich jest pilarka tarczowa CSP 132E, przeznaczona do przecinania materiału o grubości 132 mm i cięcia pod kątem do 60°. Dodatkowo – jako jedyna na rynku elektronarzędzi – posiada możliwość zamontowania dwóch różnych głowic do frezowania. Po zamontowaniu jednej z głowic wraz z osłonami można wykonywać tzw. zaciosy, czyli wybrania materiału w krokwi. Maksymalny kąt zaciosu wynosi 45°, co w zupełności jest wynikiem zadowalającym cieśli.

Fot. 1. Pilarka tarczowa CSP 132E.
Fot. 1. Pilarka tarczowa CSP 132E.

Maszyna umożliwia również zamontowanie drugiej głowicy, za pomocą której można wykonać wręby, czyli wybrania materiału pod kątem prostym. Tego typu wybrania są konieczne podczas łączenia elementów konstrukcji na krzyż lub np. łączeniu krokwi w szczycie dachu.

Fot. 2. Dłutownica łańcuchowa CMP 150.
Fot. 2. Dłutownica łańcuchowa CMP 150.

Wszystkie te operacje można wykonywać z dużą precyzją dzięki systemowi szyn prowadzących o długości 1,2 i 3 m. Pilarka posiada stabilizację obrotów i może być wykorzystana do cięcia płyt warstwowych typu „sandwich”, oczywiście po zamontowaniu specjalnej tarczy pilarskiej.

Kolejną grupą narzędzi dla cieśli w ofercie Protool są strugi. Są to narzędzia o szerokości strugania od 205 mm do 350 mm. Głębokość strugania wynosi 3 mm i jest ograniczona tylko szerokością noża. Dwa modele strugów – PLP 205E i PLP 245E są wyposażone w turbo wyrzutnik wirów. W przedniej rękojeści znajduje się regulacja głębokości strugania, co dodatkowo znacznie usprawnia pracę. Strugi te są bezkonkurencyjne podczas prac na wilgotnym lub mokrym materiale, gdyż strugana powierzchnia jest dobrze widoczna, a wióry nie powodują zapychania narzędzia i częstych przerw w pracy w celu jego oczyszczenia.

Fot. 3. Strug PLP 205E
Fot. 3. Strug PLP 205E
Fot. 3. Strug PLP 205E

Marka Protool posiada w swojej ofercie również profesjonalną dłutownicę łańcuchową CMP 150. Służy ona głównie do wykonywania gniazd pod czopy przy połączeniach elementów konstrukcji. Wykonanie takiego gniazda ręcznie trwa bardzo długo, gdyż wykorzystuje się do tego świder i dłuto. Przy użyciu dłutownicy wykonanie gniazda zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund.

Fot.4 Dłutownica łańcuchowa  CMP 150 Protool
Fot.4 Dłutownica łańcuchowa CMP 150 Protool

Do pracy z dłutownicą można wykorzystać statyw GMP 145, który powoli na większą dokładność i precyzję wykonywanych wybrań. Dzięki stabilności mamy pewność, że każde wybranie jest wykonane dokładnie pod kątem prostym. Dodatkowo zamocowany amortyzator w statywie daje nam możliwość płynnego zagłębiania się w materiał i bezpiecznego wycofywania narzędzia z otworu, co niewątpliwie ma wpływ na bezpieczeństwo wykonywanych prac.

Warto wspomnieć, że wszystkie narzędzia Protool są objęte pakietem usług SERVICE all-inclusive. Jedną z nich jest 36-miesięczna gwarancja ochrony przed kosztami. To pierwszy raz, kiedy firma oferuje bezpłatny serwis wszystkich części zamiennych, takich jak np. szczotki węglowe, łożyska kulkowe oraz akumulatory. Bezpłatny jest również transport maszyny od i do klienta. Tą i wiele innych korzyści oferuje pakiet usług SERVICE all-inclusive – wystarczy jedynie zarejestrować maszynę online.

Więcej informacji na stronie www.protool.pl.

4.7/5 - (4 votes)

Data publikacji: 27 czerwca, 2013

Autor:

4.7/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły