Narzędzia ręczne

Narzędzia Stubai dla profesjonalistów

Firma Stubai produkuje profesjonalne narzędzia dla dekarzy i blacharzy. Warto przybliżyć fragment oferty w tym zakresie.

Nożyce do blach

Nożyce do blach Stubai (fot. 1 i 2) to przede wszystkim nożyce do: cięć precyzyjnych, dźwigniowe oraz (uniwersalne prawe/lewe/proste). Istotną rolę odgrywa konstrukcja zapewniająca redukowanie siły potrzebnej do cięcia. Trwałość ostrzy uzyskano dzięki polerowaniu i indukcyjnemu hartowaniu. Materiałem wykonania jest stal węglowa C60 o twardości 60-62 HRC.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na nożyce otworowe do cięć prostych i łukowych występujące jako modele dla prawo- i leworęcznych oraz nożyce: otworowe prawe/lewe i nożyce typu liońskiego o długości 210 mm. Narzędzia dekarskie Stubai to również nożyce typu wiedeńskiego.

Nożyce

Nożyce otworowe prawe

Nożyce

Nożyce Pelikan

Młotki

Za podstawę w zakresie młotków Stubai (fot. 3 i 4) należy uznać ciosaki dostępne w trzech rodzajach: ze stalową rączką powleczoną gumą, drewnianą rączką oraz wulkanizowaną główką i wygiętą rączką. Oprócz tego wybrać można młotki: drewniane z okrągłą rączką, szklarskie, a także plastikowe młoteczki z niezniszczalną główką. Przydać się mogą plastikowe młotki z główką klinową, prostokątną i okrągłą. Warto zwrócić uwagę na plastikowe młotki z kolorową główką.

Młotek plastikowy

Młotek plastikowy

Młotek ciesielski z magnesem

Młotek ciesielski z magnesem

Cęgi

Z myślą o dekarzach firma Budman oferuje również cęgi (fot. 5 i 6). W szczególności chodzi o cęgi blacharskie 45° i 90°: przetykane, zawiasowe, nierdzewne i piccolo. Oprócz tego zastosowanie znajdują cęgi nierdzewne, blacharskie proste, a także do podwójnego rąbka i okrągłe.

Cęgi zawiasowy 60 mm 45 st

Cęgi zawiasowy 60 mm 45 st

Cęgi przetykane 60 mm 90 st.

Cęgi przetykane 60 mm 90 st.

Zaciski

Przy chwilowym przytrzymywaniu płatów metali w określonym miejscu przydadzą się cęgi zaciskowe i zaciskowe spawalnicze (fot. 7 i 8). W narzędziach tego typu uwzględniono epoksydową powłokę, która zapobiega powstawaniu ognisk korozji. Firma Stubai produkuje również haki bezpieczeństwa bazujące na dwóch klamrach ze śrubami zamykającymi oraz haku. Materiał wykonania stanowi aluminium. Maksymalne obciążenie wynosi 2000 kg.
Warto zadbać o kształtnik okapu. Jest do narzędzie, które służy do zamykania powyżej 90°. Można również zamykać rąbek stojący. Podczas prac z pewnością przydadzą się cęgi typu Mors oraz zaciskacze rąbka: podwójnego, pojedynczego oraz zaciskacze okapu i rąbka rynny (zaciskacz wąsa haka rynnowego).

Zacisk

zaciskacz rąbka podwójny 200mm

Zacisk

zaciskacz rąbka podwójny MINI 100mm

Szelajzy (kowadła dachowe)

W zakresie szelajz interesujące rozwiązanie stanowią walcowniki, w tym, wersje pojedyncze. W narzędziach tego typu powierzchnia pracy jest polerowana z kolei kąt wynosi 5°-7° a pryzmat wysokości to 25 + 30 mm. Szelajzy (fot. 9 i 10) oferowane są dwóch rodzajach. Mogą być one bowiem hartowane i wytwarzane z jednego kawałka stali oraz hartowane i spawane. Wysokość pryzmatu wynosi 25 mm. Oprócz tego wybrać można szelajzy okrągłe, a także plastikowe: duże, małe i z uchwytem oraz pojedyncze i rogowe.

Szelajza plastikowa

Szelajza plastikowa

Szelajza

Szelajza

W 2005 r. firma Budman rozpoczęła współpracę z austriackim producentem narzędzi firmą Stubai, która produkuje nie tylko narzędzia dekarskie, ale również murarskie i elektryczne, a także sprzęt alpinistyczny i noże kuchenne.
Często narzędzia Stubai uważane są za bardzo drogie. Jest to jednak mylna opinia, bowiem ich cena jest rozsądna – zwłaszcza w kontekście trwałości i jakości.

Dystrybutor:
Budman Mańko
44-103 Gliwice, ul. Cmentarna 6
tel./fax +48 32 270 76 11, …12
budman.com.pl

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 20 stycznia, 2016

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły