Narzędzia ręczne

Narzędzia do krycia dachu metodą na rąbek stojący

Rąbek stojący jest jedną ze starszych metod krycia dachów blachą. Polega ona na łączeniu metalowych arkuszy płaskiej blachy poprzez zaginanie lub zawijanie jej przylegających końców, czyli tzw. falcowanie. Ten sposób łączenia może zostać zastosowany w przypadku każdego rodzaju blach – od aluminium, poprzez miedź, cynk z domieszką tytanu, PLX, po blachę stalową powlekaną. Aby poprawnie i estetycznie wykonać rąbek stojący, konieczne jest zastosowanie podstawowych narzędzi dedykowanych tej metodzie.

Narzędzia do krycia dachu metodą na rąbek stojący

Klucz, zamykacz, a nawet piesek

Najlepszym i najtańszym sposobem wykonania połączeń rąbków na pokryciu i obróbkach, są klucze czy też zamykacze do rąbka stojącego.

Celowo używam kilku nazw, ponieważ w różnych częściach Polski wykształciły się odmienne określenia dla tego narzędzia, które może być nazywane kluczem, zamykaczem, zaciskaczem czy nawet pieskiem. Co ciekawe, nie w każdym regionie naszego kraju metoda krycia dachu na rąbek stojący jest równie popularna.

Są takie miejsca, w których technologia ta dominuje, a ponieważ rąbek to obecnie nie tylko sposób pokrycia, ale coraz częściej element architektoniczny dachów wykonywanych w innych technologiach pokryciowych, można pokusić się o stwierdzenie, że rąbek na polskich dachach jest coraz bardziej widoczny.

Kształtownik okapu STUBAI.
Kształtownik okapu STUBAI.
Zaginacz rąbka 220 mm pojedynczy STUBAI.
Zaginacz rąbka 220 mm pojedynczy STUBAI.
Zaginacz okapu STUBAI.
Zaginacz okapu STUBAI.
Zamykacz rąbka, dociskacz, zamykacz rąbka leżącego STUBAI.
Zamykacz rąbka, dociskacz, zamykacz rąbka leżącego STUBAI.

Zamykacze do rąbka kątowego i podwójnego

Chociaż artykuł nie jest instrukcją montażu rąbka, warto, dla rozróżnienia dwóch podstawowych rodzajów zamykaczy, przybliżyć pojęcie rąbka kątowego i rąbka podwójnego.

Arkusze blach do rąbka przygotowywane są zazwyczaj w profilarkach. Maszyna „wypluwa” taśmę standard z rąbkami o wysokości 26-27 mm. Z jednej strony mamy mały rąbek, z drugiej rąbek nakrywający (duży).

Zamykanie na rąbek kątowy polega na przyłożeniu zamykacza do rąbka pojedynczego 282412 i wygięciu krawędzi rąbka nakrywającego za rąbek mały. Zamykacz do rąbka pojedynczego (kątowego) przyda się do zamykania rąbków na elementach architektury, obróbkach, wiatrówkach, elewacji, pasach podrynnowych, elewacji kominów czy lukarn.

Zamykanie blachy na rąbek stojący podwójny polega na przyłożeniu klucza do rąbka podwójnego 282415 i zamknięciu krawędzi blachy na drugi raz (zawinięcie rąbka kątowego w dół). Zamykacz do rąbka podwójnego przyda się do zamykania większości rąbków stojących, ponieważ zaciskacz ten jest narzędziem uniwersalnym, którym można zamykać rąbek zarówno na raz jak i na dwa razy (tzw. odwrotne przyłożenie).

Przy zamykaniu bardzo małych odcinków blachy na rąbek oraz łuków np. lukarn beczkowych, lepiej sprawdzi się zamykacz do rąbka mini (numer katalogowy 282416), o szerokości roboczej 100 mm. Standardowy zamykacz do rąbka o szerokości części roboczej 220 mm, nie będzie kompatybilny z łukami o małej średnicy.

Zaciskacz rąbka podwójny mini STUBAI.
Zaciskacz rąbka podwójny mini STUBAI.
Zaciskacz rąbka podwójny STUBAI.
Zaciskacz rąbka podwójny STUBAI.
Porównanie zamykaczy, od lewej zamykacz na rąbek pojedynczy, z prawej zamykacz na rąbek podwójny.
Porównanie zamykaczy, od lewej zamykacz na rąbek pojedynczy, z prawej zamykacz na rąbek podwójny.

Zamykacze Stubai

Wszystkie narzędzia Stubai są gwarancją poprawnego wykonania pracy, elementy narzędzi są idealnie spasowane i bardzo wytrzymałe przy intensywnym użytkowaniu. Elementy toczne zaciskaczy, czyli trzpienie stanowiące swego rodzaju ruchome łożysko, są wymienialne i dostępne w stałej sprzedaży.

Praca z rąbkiem stojącym to również wykonywanie zawinięcia arkuszy za pas okapowy. Takie wygięcia wykonamy przy pomocy zaginacza okapu 282413 oraz kształtownika okapu 282414.

Austriacka firma Stubai wytwarza profesjonalne narzędzia dekarskie i blacharskie. Wśród ich produktów znajdziemy między innymi nożyce do blach, cęgi, młotki i nie tylko – przedsiębiorstwo znane jest również z produkcji narzędzi murarskich i elektrycznych, a nawet sprzętu alpinistycznego i noży kuchennych. Narzędzia Stubai często mylnie uważane są za bardzo drogie, lecz cena jest adekwatna do jakości i wytrzymałości wyrobu.

Różnica przekroju szczęk zamykaczy, od lewej podwójny, z prawej pojedynczy.
Różnica przekroju szczęk zamykaczy, od lewej podwójny, z prawej pojedynczy.

Dystrybutor narzędzi Stubai
Budman Ceramika Budowlana
mgr inż. Mirosław Mańko
ul. Cmentarna 6, 44-103 Gliwice
tel. +48 32 270 76 11,…,12
e-mail: budman@budman.com.pl
www.budman.com.pl

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 22 czerwca, 2022

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły