Sterowanie i napędy okien

Naświetla okienne oraz okna dachowe – jak otwierać je automatycznie?

Umieszczone na dużej wysokości okna bądź naświetla są dość problematyczne, jeśli chodzi o ich manualne otwieranie. Dobrym rozwiązaniem okazują się napędy automatyczne – nie tylko ze względu na przystępną cenę, ale przede wszystkim, jeśli chodzi o komfort i wygodę użytkowania.

Naświetla okienne oraz doświetlacze są częstym rozwiązaniem w bardzo wysokich pomieszczeniach, na klatach schodowych, w korytarzach czy np. na półpiętrach. Z jednej strony dostęp do tych elementów jest utrudniony a z drugiej są one często jedynym ruchomym otworem, poprzez który możliwe jest jakiekolwiek wietrzenie pomieszczenia. Z jednej strony mogą być to naświetla drzwi umieszczone nad drzwiami wejściowymi do lokalu bądź nad witryną lokalu usługowego z drugiej możemy mówić np. o naświetlach okiennych w wysokich korytarzach biurowych i szklanych fasadach. Każdorazowo jednak utrudniony dostęp warunkuje użycie rozwiązań, które ułatwią automatyczne sterowanie – – chodzi tutaj o elektryczne siłowniki okienne.

Siłowniki do naświetli

Tym co przemawia za automatyką okienną jest bez wątpienia komfort i wygoda użytkowania. Niewielki pilot ułatwi otwarcie np. jednego skrzydła bądź rozszczelnienie okna na tyle, aby umożliwić wymianę powietrza. Nowe rozwiązania umożliwiają również zaprogramowanie częstotliwości z jaką ma odbywać się wietrzenie. Siłowniki mogą być instalowane zarówno na skrzydle jak i na ramie okiennej. Przewagą tego rozwiązania (w porównaniu np. do mechanizmów montowanych nawierzchniowo) jest kompaktowość, wykorzystanie minimum przestrzeni oraz nierzucający się w oczy wygląd.

Napędy łańcuchowe z linii VCD

Siłowniki z serii VCD są świetnym przykładem rozwiązań dedykowanych do naświetli okiennych różnego typu. Niewielka konstrukcja, minimalny pobór mocy czy w zasadzie bezgłośna praca to tylko część zalet, które przemawiają za wykorzystaniem tych mechanizmów. Szeroka gama kolorystyczna to dodatkowy plus – zamawiający ma możliwość wyboru odcienia lakieru tak aby był on jak najbardziej spójny z profilem, obramowaniem czy całą elewacją.

Napędy łańcuchowe z linii VCD dedykowane są jako wsparcie w systemach naturalnej wentylacji. Można je z powodzeniem zainstalować zarówno na oknach wykonanych z aluminium jak i z plastiku czy drewna. Siłowniki zostały tak zaprojektowane by sprawdzały się zarówno przy oknach umieszczonych tradycyjnie pionowo bądź w połaciach dachowych.

Współpraca z ryglatorami to kolejny plus przemawiający za wykorzystaniem napędów z serii VCD. By móc prawidłowo zamontować siłowniki potrzebujemy jedynie 2-centymetrowej ramy. Nic nie stoi na przeszkodzie by zainstalować omawiane napędy obok ręcznych otwieraczy użytych pierwotnie w naświetlach.

Więcej na temat systemów napędowych do okien oraz rozwiązań związanych z automatyką okienną można naleźć na stronie https://www.dhpolska.pl/systemy/systemy-napedow.html


Data publikacji: 28 lutego, 2022

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły