Budownictwo tradycyjne

Nie tylko farba-w tym sezonie postaw na tapetę!

w tym sezonie postaw na tapetę

Przez wiele lat design odrzucał tapety ścienne, które kojarzyły się jedynie z zakurzonym babcinym wzorem lub wprost z kiczem. Dziś takie myślenie odchodzi do lamusa, a tapety wracają na karty najmodniejszych katalogów wnętrzarskich. Dowiedz się, jak dzięki kawałkowi materiału możesz odmienić swoje wnętrze.

Tapeta jest z nami od zawsze

Od zawsze człowiek czuł potrzebę ozdabiania miejsca swojego zamieszkania. Wystarczy wspomnieć o prehistorycznych malowidłach w jaskini Lascaux, które obrazowały codzienność naszych przodków. Później umieszczaliśmy na ścianach świątyń podobizny bogów, uwiecznialiśmy przebieg wielkich bitew. A już 200 lat p.n.e. Chińczycy dekorowali swe ściany ręcznie malowanym papierem ryżowym. Tak powoli rodziła się tapeta ścienna, początkowo tworzona ręcznie przez wybitnych malarzy i rzemieślników. Artyści projektowali wzory dostosowane do charakteru zleceniodawcy, ale i jego preferencji estetycznych, tworząc wyjątkowe, indywidualne grafiki.

Tapeta to już nie luksus

Unikalność projektów, a także wysokie ceny surowców sprawiały, że na wytapetowanie pokoju czy całego mieszkania mogli pozwolić sobie jedynie najbogatsi: królowie, magnaci, hierarchowie. Dziś, dzięki rozwojowi techniki, tapeta ścienna nie jest już elitarnym zakupem. Dlatego coraz więcej Polaków sięga po ten rodzaj wykończenia ściany, nie obciążając budżetu domowego. Oczywiście cena pojedynczej rolki będzie zależała nie tylko od wzoru, ale także od materiałów, z jakich została wykonana.

Trwałość-nic nie trwa wiecznie?

W dawnych czasach tapety ścienne wykonywano jedynie z papieru. Niestety, jak wiemy, ten surowiec nie jest zbyt trwały. Takie pokrycia ściany szybko się niszczyły, ulegały przetarciom i rozdarciom. Ówczesny właściciel mieszkania musiał liczyć się z częstymi renowacjami, co generowało kolejne koszty. Dziś nie musimy się o to martwić, ponieważ na rynku budowlanym znajdziemy całą gamę tapet wykonanych z trwałych tworzyw. Warto wspomnieć, że należy wybierać tapety cechujące się wytrzymałością, trwałością wzoru i łatwością montażu.

Szybko zmień swoje wnętrze

Dawniej niezwykle rzadko zmieniano wygląd domowego wnętrza, a ten sam wzór tapety towarzyszył nam przez wiele lat. Dziś pragniemy, aby nasze wnętrze wciąż było nowoczesne, świeże, zaskakujące, więc coraz częściej planujemy zmianę aranżacji. Nie musimy jednak na nowo zmieniać całego pomieszczenia, planować wielodniowego remontu. Wystarczy, że okleimy ściany tapetą o wyjątkowym wzorze lub intrygującej fakturze. Czasami zmiana już jednej ściany sprawi, że odkryjemy nasze wnętrze na nowo.

Wybierając tapetę ścienną zwróćmy uwagę nie tylko na jej wykonanie, trwałość i cenę, ale również zapoznajmy się z ich szeroką ofertą graficzną. Znawcy sztuki z pewnością znajdą coś dla siebie-od wytapetowanej reprodukcji po autorskie projekty współczesnych twórców. Dla miłośników natury polecamy tapety w liściastych, kwiecistych wzorach czy te imitujące las. Jeśli kochamy podróże, wybierzmy projekty, które przedstawiają ulubiony kraj czy region świata, w którym byliśmy. Możemy również zamówić personalizowaną fototapetę, która na zawsze uwieczni ważne dla nas obrazy: rodzinne zdjęcie czy portret pupila. Na stronach producentów znajdziemy także szeroką ofertę tapet dla najmłodszych mieszkańców naszego domu, która przeniesie każdy dziecięcy kącik w świat baśni i bajek.

Dziś producenci tapet ściennych oferują nam pełną paletę możliwości. Zachęcamy, aby tej wiosny postawić na świeżość i odnowienia swojego wnętrza za pomocą nawet pojedynczej rolki tapety.


Data publikacji: 8 maja, 2022Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły