Warsztat

Niezbędne wyposażenie malarza i glazurnika

Aby mieć możliwość sprawnego przeprowadzenia prac glazurniczych oraz malarskich, warto już zawczasu wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, który ułatwi i przyspieszy to zadanie. O czym więc należy pamiętać?

Aby mieć możliwość sprawnego przeprowadzenia prac glazurniczych oraz malarskich, warto już zawczasu wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, który ułatwi i przyspieszy to zadanie.

O czym więc należy pamiętać?

Pierwszym etapem prac glazurniczych jest zazwyczaj skuwanie starych tynków, wyburzanie ścian oraz tworzenie bruzd, które są niezbędne do prowadzenia nowych instalacji. Podczas ich wykonywania niezwykle pomocne okażą się lekkie i jednocześnie precyzyjne narzędzia glazurnicze, jakimi są młoty kujące z udarem oraz regulacją obrotów. Dzięki niemu będziemy mogli skuwać stare kafelki nawet z trudno dostępnych miejsc. Podczas wykonywania prac glazurniczych niezwykle istotne jest precyzyjne rozplanowanie, a następnie układanie płytek zgodnie z wszystkimi wymaganiami projektanta.

W tym celu warto zaopatrzyć się w urządzenia pomiarowe takie jak: miarki, mierniki kątów, lasery ułatwiające precyzyjne układanie płytek na podłogach, ścianach oraz sufitach oraz poziomice. W przypadku poziomic należy zwrócić dużą uwagę na jakość wykonania libelli. Muszą być one wysoce odporne na pękanie i jednocześnie łatwe w czyszczeniu. Dobrym pomysłem okaże się zakup modeli wykonanych z akrylowego szkła z nierdzewnymi pierścieniami wewnętrznymi. Pęcherz znajdujący się w poziomicy musi mieć odpowiednią wielkość oraz szybkość przemieszczania się.

Narzędziem niezbędnym podczas wykonywania prac glazurniczych jest przecinarka do ceramicznych płytek. Może być to urządzenie ręczne lub elektryczne. Jego głównym zadaniem jest przecinanie płytek zarówno o wymiarach standardowych, jak i wielkoformatowych. Do ich największych atutów zalicza się małą wagę oraz możliwość wykonywania precyzyjnych cięć.

Narzędzia niezbędne dla każdego malarza

Istnieje też grupa narzędzi, w które powinien zaopatrzyć się każdy malarz. O tym, jak wiele rzeczy należy uwzględnić podczas malowania mieszkania, zazwyczaj przekonujemy się w jego trakcie. Można jednak uniknąć sytuacji, w której nasze podłogi zostaną zabrudzone pyłem, a dywany pokryją się plamami. Aby więc malowanie ścian przebiegło sprawnie i nie powodowało strat, warto już zawczasu zaopatrzyć się w narzędzia malarskie, które w znacznym stopniu ułatwią wykonywanie prac.

Oczywiście podstawą jest zakup pędzli oraz wałków, które dadzą możliwość precyzyjnego nałożenia farby na ścianie lub suficie. W chwili obecnej, większość malarzy używa wałków malarskich, pędzli natomiast jedynie do wykończeń ścian. Jednak dzięki takiemu zestawowi bez większego problemu pomalujemy zarówno ściany, narożniki, jak i trudno dostępne miejsca znajdujące się za kaloryferami.

Malując mieszkanie należy zaopatrzyć się też w taśmy malarskie. Jest to absolutne minimum, które daje możliwość zabezpieczenia wybranych elementów przed zabrudzeniem farbą. Chroni ona ramy okien, listwy przypodłogowe, służąc jednocześnie do mocowania malarskiej folii, która także powinna znaleźć się w wyposażeniu malarskim. Folie chronią podłogi, meble oraz sprzęty przed przypadkowym ich poplamieniem. Są one dostępne w wielu różnych grubościach i rozmiarach. W sklepach nabyć można także folie ochronne z taśmą, która daje możliwość jeszcze dokładniejszego zabezpieczenia wybranych obiektów.

3.7/5 - (3 votes)

Data publikacji: 1 września, 2018

Autor:

3.7/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Adam
    niedziela, 20 stycznia, 2019

    Każdy specjalista od ścian powinien posiadać swój niezbędnik narzędzi i akcesoriów. Powinniśmy posiadać materiały do zabezpieczenia pozostałych powierzchni i własne profesjonalne narzędzia. Nie ma nic gorszego jak pożyczanie sprzętu, brak własnych narzędzi do pracy świadczy o poziomie jakości usług.

  2. Darxon
    sobota, 11 lipca, 2020

    Generalnie trochę tych narzędzi jest… Na pewno przyda się miara zwijana, chyba najbardziej praktyczna przy pomiarach budowlano-remontowych. Aczkolwiek warto kupić nieco lepszą jakościowo, żeby mechanizm dłużej wytrzymał.

Podobne artykuły