Pokrycia dachowe

Nieznośna lekkość bytu

Nie chodzi o powieść Milana Kundery, ale często spotykany argument, iż zaletą pokryć wierzchnich lekkich jest to, iż są lekkie. Teza konstrukcyjnie marginalna – bo „prawdziwa” na niecałe 10 procent.

Zwracał już na to uwagę doradca Braas, Przemysław Spych („Dachówki, ciężkie pokrycia dachowe” fachowydekarz.pl). Nawet przesadził, że udział pokryć z dachówek może wynosić 20% obciążeń dachu. Policzmy punkt po punkcie.

Pomińmy detale, które mają swoją wagę, ale udział niewspółmierny w bilansie. Ruszt aluminiowy płyt g-k od wewnątrz. Paroizolacje. Coraz grubsze membrany wstępnego krycia. Łączniki mechaniczne: gwoździe, wkręty, złącza. Stopnie, ławy kominiarskie, płotki, bale przeciwśnieżne, okna połaciowe itp. Weźmy pod uwagę wyłącznie elementy zasadnicze.

Więźba sosnowa, wilgotność 18% – 10 kg/m2.
Termoizolacja 20 kg/m2.
Płyty g-k gr. 12,5 mm – 15 kg/m2.
Plus wiatr 95 kg/m2 i śnieg 75 kg/m2.
Razem 215 kg na 1 m2 połaci dachu.
nieznosna-lekkosc-bytu_1
Zwróćmy uwagę, że same elementy dachu (bez pokrycia wierzchniego) to tylko 45 kg/m kw. A czynniki atmosferyczne – 170 kg/m kw. Dodajmy teraz do tego ciężar 3 różnych pokryć wierzchnich i ewentualnych podkonstrukcji spodnich.

Dachówki zakładkowe średnio 42 kg/m2.
Blachy 7 kg/m2.
Gonty asfaltowe – 11 kg/m2.
W przypadku gontów dochodzi wymóg (ciężar) poszycia sztywnego.
Podobnie w przypadku blach płaskich.
Deskowanie z desek grubości 25 mm dodatkowe 15 kg/m2. Mniej w przypadku płyt MFP, VB-100 czy OSB 3 grubości 15 mm (tylko 10 kg/m2).

Czyli w bilansie wygląda to tak:
• Dach stromy szkieletowy łącznie z dachówkami – 257 kg/m2.
• Z blacho-dachówkami bez poszycia pełnego – 222 kg/m2.
• Z gontami asfaltowymi i poszyciem pełnym – 236 kg/m2.

Różnica ciężaru dachówek i blachy: 35 kg/m2, niecałe 14%. Żaden konstruktor nie projektuje jednak na styk, ale z zapasem przenoszącym obciążenia łączne wyższe, rzędu minimum 450 kg/m2. Jeszcze wyższe nad morzem, w górach na poziomie 150 kg/m2 wiatr, w górach nawet 200 kg/m2 śnieg (to waga warstwy lodu grubości ok. 23 cm). Wtedy dach musi być projektowany na przeniesienie obciążeń statycznych i dynamicznych ponad 600 kg/m kw.

Lekkie pokrycie z blachy „odchudza” dach o 35 kg/m2. Przy założeniu „zapasu” konstrukcyjnego (450 kg/m2) to niecałe 8%. Reasumując. „Ciężkie” pokrycie wierzchnie z dachówek 9,5% obciążeń łącznych dachu, a lekkie z blach 1,5%. Różnica 8%. Inne różnice?

Ekonomika transportu? Czy samochód wiezie pokrycie dachu 200 m2 z blachy (1,4 tony) czy dachówek (8,4 tony) oszczędność paliwa znikoma wobec kosztu amortyzacji pojazdu i kosztu kierowcy. Jedyna różnica to transport pionowy i układanie materiału cięższego. Tu faktycznie wygra blacha profilowa i blacho-dachówki. Ale to nie ma nic wspólnego z obciążeniami dachu.

Ostatni argument – cena. Najtańsze blachy w miarę przyzwoite to trapezowe II gatunku, 10 lat gwarancji, ok. 18 PLN/m2. Przy kryciu z zakładami/docięciami wychodzi 20 PLN/m2 efektywnego krycia. Czyli o 5-8 PLN mniej niż najtańsze dachówki z 30-letnią gwarancją. Blachodachówki z podobną gwarancją są dużo droższe od standardowych dachówek cementowych i ceramicznych, a pokrycia z blach płaskich typu tytan-cynk jeszcze droższe. To gdzie urok lekkości dachu i portfela inwestora?

Robert Dymkowski

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 7 września, 2015

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły