Drewno konstrukcyjne

Niezwykła moc natury – drewno konstrukcyjne KVH®

Materiał tak wytrzymały, że coraz częściej zyskuje przydomek surowca do zadań specjalnych? Tym właśnie jest drewno konstrukcyjne KVH®, dostępne między innymi w ofercie firmy JAF Polska. Świetnie sprawdza się w konstrukcjach dachów, stropów oraz ścian, jak również legarów pod tarasy, podłóg lub elementów małej architektury ogrodowej. Co sprawia, że materiał ten jest tak niezwykły? Na to pytanie odpowiada Sławomir Perliński – ekspert JAF Polska.

Aby z sukcesem zrealizować najbardziej wymagającą inwestycję i zapewnić jej trwałość na lata, potrzeba do jej stworzenia doskonałych materiałów konstrukcyjnych. Dlatego do takich zadań w szczególności dedykowane jest drewno konstrukcyjne. Jednak pomimo tego samego zastosowania, nie każde drewno przeznaczone do zastosowań konstrukcyjnych może nosić nazwę KVH®. Jest to termin, który został  opatentowany i zastrzeżony dla obrabianego w specjalny sposób surowca pochodzącego z Niemiec i Austrii. Każda belka oznaczona nazwą KVH® ma swój numer seryjny i posiada certyfikaty uzyskania – FSC® i PEFC™. Świadczą one o pochodzeniu tylko z legalnych wycinek i umożliwiają weryfikację pochodzenia surowca na każdym etapie przetworzenia i przepływu. Co sprawia, że jest ono tak unikalne?

Niezwykła wytrzymałość

Użycie drewna konstrukcyjnego KVH® jest gwarancją wieloletniej trwałości – dużo większej niż w przypadku tradycyjnego drewna. Swoją wytrzymałość zawdzięcza specjalnej obróbce. Jak mówi Sławomir Perliński, ekspert firmy JAF Polska, wysokiej klasy (C24), bezrdzeniowe drewno jest suszone komorowo do 16% wilgotności, dzięki czemu drewna KVH® nie zaatakują grzyby powodujące jego uszkodzenie.

Dodatkowym zabiegiem zwiększającym wytrzymałość tego materiału jest wycinanie z niego sęków oraz klejenie bali na mikrowczepy. Drewno KVH® jest czterostronnie strugane i fazowane z każdej strony, dzięki czemu cechuje je wysoka odporność na ogień oraz skuteczna ochrona przed różnymi szkodnikami.

Drewno KVH® – klasy i nietypowe wymiary

Drewno konstrukcyjne KVH® występuje w dwóch rodzajach wykończenia – NSI i SI. NSI to klasa w której dopuszczalne są widoczne drobne skazy wizualne, na przykład sęki z przeznaczeniem do zabudowy środka ścian czy stropów. SI z kolei jest wyrobem bez wizualnych skaz, jednak zarówno SI i NSI cechują się taką samą wytrzymałością i trwałością.

Co istotne, drewno to  nadaje się do dużych lub nietypowych konstrukcji. Jego standardowa długość to aż 13 metrów. Sprawia to, że może być wykorzystywane przy wielkoformatowych dachach oraz stropach.

Drewno KVH® nie musi być impregnowane, występuje w przekroju od 60 mm w górę co 20 mm. – mówi Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska.

Drewno to materiał konstrukcyjny, który jest tani, ekologiczny, a zarazem bardzo wytrzymały. Świetnie znosi pracę całego budynku, umiejętnie przenosząc obciążenia. Nie straszne mu zmienne warunki atmosferyczne i upływający czas. Jednak do zadań specjalnych, wymagających doskonałych parametrów oraz niesamowitej wytrzymałości, dedykowane jest drewno konstrukcyjne KVH® – dostępne między innymi w ofercie firmy JAF Polska. Nadaje się ono znakomicie na elementy konstrukcyjne, które mają sprostać kategorycznemu utrzymaniu wymiarów, zapewniając trwałość i bezpieczeństwo każdego projektu.

4.8/5 - (23 votes)

Data publikacji: 2 listopada, 2021

Autor:

4.8/5 - (23 votes)

Tagi:


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. kos
  wtorek, 2 listopada, 2021

  Drewno jak już od wieków ludzkość się przekonała jest najlepszym materiałem budowlanym.Natomiast drewno konstrukcyjne KVH firmy JAF,to lider jeśli chodzi o obecnie wykorzystywane drewno konstrukcyjne w budownictwie.

 2. kalkulator
  wtorek, 2 listopada, 2021

  Konstrukcje z drewno KVH cechują dwie dominujące zalety – z jednej strony trwałość i wytrzymałość dorównująca konstrukcjom ze stali, z drugiej zaś jest materiałem ekologicznym cenionym w obecnym okresie. Warto skorzystać z propozycji firmy JAF przy planowaniu budowy, choć przypuszczam, że cena tego materiału jest bardzo wysoka.

 3. Esk
  czwartek, 4 listopada, 2021

  Z treści artykułu wynika, że firma JAF nie wie, co sprzedaje i nie do końca zna obowiązujące przepisy… Artykuł wprowadza w błąd.

Podobne artykuły