Na rynku

Niezwykła rzeźba z giętego drewna główną atrakcją CLERKENWELL DESIGN WEEK

Spektakularna instalacja THE INVISIBLE STORE OF HAPPINESS składa się z mocnej, giętej na parze ramy, która przechodzi w cieńsze, skręcone i przeplatające się taśmy, zbiegające się w wirującej przestrzeni faktur i kształtów.

Autorem pomysłu jest Sebastian Cox – projektant znany z ręcznego wytwarzania mebli z materiałów odnawialnych pochodzących z brytyjskich lasów. Cox zainteresował się prowadzonymi przez AHEC badaniami Oceny Cyklu Życia (Life Cycle Analysis – LCA), dzięki którym możliwe jest określenie wpływu na środowisko projektów wykonanych ze wszystkich gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Zgłębianie tego tematu doprowadziło go do dyrektora AHEC na Europę – Davida Venables.

Kiedy rozpoczęliśmy ten projekt, nie mieliśmy pojęcia, czym to się skończy – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę – wiedzieliśmy za to, że powstanie instalacja ambitna, perfekcyjnie wykonana i dająca do myślenia. Naszym zadanie polegało na tym, by wybrać właściwych ludzi, zaufać im i pozwolić im swobodnie działać. W procesie tworzenia ważne są relacje międzyludzkie i przy każdym takim projekcie uczymy się czegoś nowego o współpracy między ludźmi – uważam, że to niezwykle cenne doświadczenie.
niezwykla-rzezba-z-gietego-drewna-glowna-atrakcja-c-d-w_1
Do współpracy Sebastian Cox zaprosił Laurę Ellen Bacon, ponieważ zawsze podziwiał jej wrażliwość artystyczną i poetyckie rzeźby z drewna wierzby.

„Jestem rzeźbiarką, więc szczególnie podobało mi się doskonalenie formy, które było możliwe dzięki pracy z tymi gatunkami drewna – przyznała Laura Ellen Bacon. Stworzyliśmy instalację, która jest elastyczna, a zarazem stabilna”.
niezwykla-rzezba-z-gietego-drewna-glowna-atrakcja-c-d-w_2

Powstanie THE INVISIBLE STORE OF HAPPINESS

Amerykański klon oraz wiśnia zostały uformowane w eliptyczną ramę z ogromnymi łukami z drewna giętego na parze i elementami połączonymi na czopy bez użycia kleju.

Dzięki specjalistycznym maszynom, elementy tego stelażu można było pociąć na listwy i poddać gięciu i skręceniu, najpierw jednak drewno zostało namoczone w wodach Tamizy w pobliżu warsztatu Sebastiana Coxa w Woolwich. Następnie listwy były formowane ręcznie, układane i skręcane w przestrzeni, tworząc wirującą formę kształtów i tekstur, utrzymaną w ryzach potężnego stelaża.

Największym wyzwaniem była wielka niewiadoma, którą poznawaliśmy tydzień po tygodniu, wymieniając się pomysłami i rozwiązaniami twórczymi – wyznaje Sebastian Cox. Zastanawialiśmy się, czy uda się gięcie na parze, czy obrabiarka wytrzyma tyle godzin pracy, czy dłuta się nie zużyją, gdy będziemy robić otwory w łuku, czy połączenia na zamek wytrzymają, czy listwy się zegną, czy konstrukcja zmieści się w drzwiach warsztatu. Odpowiedzi na te pytania poznawaliśmy po niezliczonych próbach, odkryciach, eksperymentach i stworzonych prototypach. W instalację włożyliśmy naszą pasję do tworzenia, ale także nieprzespane noce i długie godziny dyskusji. Jest to największy projekt, jakiego podjęliśmy do tej pory – nie udałoby się to nam, gdyby nie kreatywność Laury, jej doświadczenie i spokojna natura.
niezwykla-rzezba-z-gietego-drewna-glowna-atrakcja-c-d-w_3

ASPEKT ŚRODOWISKOWY

Amerykańskie lasy liściaste są zarządzane w zrównoważony sposób. Dodatkowo AHEC już od kilku lat inwestuje w projekt Oceny Cyklu Życia dla wszystkich gatunków amerykańskiego drewna liściastego, dzięki której jest możliwe sprawdzenie wpływu produktu wykonanego z surowca na środowisko i tworzenie profili środowiskowych projektów. Taki profil został stworzony także dla instalacji „The Invisible Store of Happiness”.

Miękki klon amerykański
niezwykla-rzezba-z-gietego-drewna-glowna-atrakcja-c-d-w_4
Wygląd miękkiego klonu amerykańskiego jest bardzo zbliżony do twardego klonu amerykańskiego. Drewno bielu jest jasne, a drewno twardzieli ma kolor od jasno- do ciemnoczerwonobrązowego. Miękki klon amerykański często używany jest do produkcji mebli, boazerii oraz stolarki wewnętrznej, łatwo poddaje się gięciu po obróbce hydrotermicznej.

Wiśnia amerykańska
niezwykla-rzezba-z-gietego-drewna-glowna-atrakcja-c-d-w_5
Wiśnia amerykańska to wysokiej klasy drewno z jasnokremową bielą i wyrazistą czerwonobrązową twardzielą. Charakteryzuje się drobnym, jednolitym usłojeniem o prostych włóknach oraz gładką strukturą. Gatunek zdobył popularność ze względu na subtelny rysunek słojów i ciepłą kolorystykę, ma szeroką gamę zastosowań w produktach, takich jak stolarka architektoniczna, meble, szafki kuchenne, podłogi oraz instrumenty muzyczne. Jest drewnem o średniej gęstości i dobrze poddaje się gięciu po obróbce hydrotermicznej, posiada średnią wytrzymałość i odporność na obciążenia dynamiczne.

AHEC – Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego od ponad 20 lat zajmuje się promocją amerykańskiego drewna liściastego w Europie i z powodzeniem buduje unikalną i kreatywną markę wszystkich jego gatunków, wspierając tak nowatorskie projekty jak The Invisible Store of Happiness przedstawiony na Clerkenwell Design Week, www.americanhardwood.org

Clerkenwell Design Week jest jedna z najpopularniejszych imprez w kalendarzu designu. Zorganizowany po raz szósty festiwal jest tłumnie odwiedzany przez brytyjskich i międzynarodowych designerów. W ubiegłym roku w imprezie wzięło udział ponad 32 tys. architektów i projektantów oraz 250 marek. W ciągu ostatnich dwudziestu lat unikalne domy w londyńskiej dzielnicy Clerkenwell zostały zaadoptowane na studia i pracownie przez architektów, projektantów i artystów.

Sebastian Cox zdobył uznanie jako artysta, który wykorzystuje dawną technikę krótkiej rotacji drzew, pozyskując surowiec z systematycznie wycinanych drzew, co przyczynia się do tworzenia zdrowych i zróżnicowanych gatunkowo lasów. Charakterystyczną cechą projektów Coxa jest prosta forma, funkcjonalność, powściągliwość, lekkość i trwałość.

Laura Ellen Bacon – brytyjska artystka większość prac tworząca w miejscu ich przeznaczenia, czyli w plenerach i miejskich pejzażach a jej rzeźby można podziwiać między innymi w Chatsworth, w londyńskim centrum Somerset House oraz New Art Centre w Roche Court.

4.5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 14 czerwca, 2015

Autor:

4.5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. praktyk
    piątek, 29 listopada, 2019

    Autentyczne dzieło sztuki,taka instalacja z giętego drewna jest fantastyczna.Chciałbym móc ją kiedyś obejrzeć osobiście i inne podobne z drewna instalacje.

Podobne artykuły