Realizacje

Niezwykły budynek klubu jachtowego

Miedź zapewnia projektantom niesamowitą swobodę w projektowaniu, zwłaszcza gdy zastosowane zostaną techniki modelowania informacji o budynku (Building Information Modellin (BIM). Dowodem może być niesamowity budynek klubu jachtowego w Australii.

Hamilton Island Yacht Club and Villas to budynki klubu jachtowego i zespołu willowego. Należą do australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej. Ośrodek został zaprojektowany tak, by wyraźnie pokazać ich wpływ na otoczenie bez względu na to czy spogląda się na nie z lądu, morza, a nawet powietrza – to właśnie tą drogą na wyspę przybywa wielu gości. Architekci założyli stworzenie budynku przerzuconego nad falochronem, łączącego elementy typowo morskie z tradycją żeglugi jachtowej. W efekcie pracy projektantów powstaniem budynku łączącego formy pokryte okładziną miedzianą, odwołujące się kształtem do postawionych na wiatr żagli, spinakerów, kilów czy też wirującego wiatru, a także przypływów, odpływów i prądów morskich.

W centralnym punkcie klubu jachtowego znajduje się zadaszony ganek lub weranda, z którego drogi rozchodzą się do prywatnych posesji i ogólnodostępnych pomieszczeń. Stopniowe zróżnicowanie poziomów sufitowych oraz rampa dla pieszych pozwala na dojście z budynku do platformy wspornikowej unoszącej się efektowanie ponad taflą wody. W budynkach klubowych znaleźć można restauracje, bary, salę audytoryjną, pomieszczenia konferencyjne, siłownię, kryty basen, czytelnię, a także przestrzeń wystawienniczą. W ośrodku dostępne jest także 35 wolnostojących willi mieszkalnych.

Okładzina miedziana w złożonej formie

Niezwykły budynek klubu jachtowegoFoto: Copper&Zink Link

Dachy klubu jachtowego uformowane zostały tak, by przypominać płatki kwiatowe i opierają się na stalowych kolumnach o kształtach zbliżonych do drzew, których gałęzie stykają się z zakrzywionymi powierzchniami dachowymi pod różnymi kątami. Rozpiętość rusztu konstrukcyjnego budynku sięga 16m, wspornik zaś ma 11m – elementy te przenoszą obciążenia boczne na ściany centralne. Zminimalizowano tak przestrzeń konstrukcyjną między pokryciem dachowym a sufitami, co stanowiło jeden z wymogów stawianych przez architektów. Takie rozwiązanie uprościło też proces wytwarzania konstrukcji dachowej. Miedź wybrano ze względu na jej trwałość i cechy wizualne, a także jej wyjątkową zdolność do pokrywania złożonych, trójwymiarowych płyt.

Modelowane informacje o budynku

BIM – Building Information Modeling – okazało się być kluczowym narzędziem podczas opracowywania projektu budowlanego i samej budowy kompleksu Hamilton Club, zwłaszcza tworzenia miedzianych dachów. Z powodu złożonych kształtów konieczne było wykorzystanie dużej liczby przekrojów i rysunków technicznych detali, aby skutecznie zaprezentować jak dopasowane będą poszczególne elementy. Odpowiednie dane były przekazywane innym zainteresowanym stronom. Jednym z nich był producent stali konstrukcyjnej, bazujący bezpośrednio na modelu cyfrowym.

Dzięki dostępowi do w pełni cyfrowego modelu budynku na miejscu prowadzenia robót zespół odpowiedzialny za budowę miał możliwość porównywania trójwymiarowych szkiców z konstrukcją rzeczywistego budynku w miarę postępów prac. Dostępne były także częściowe przekroje perspektywiczne kolejnych elementów. Pozwalało to wszystkim na dokładne zrozumienie w jaki sposób ma być wzniesiony budynek. Metoda BIM to więcej niż oprogramowanie CAD i modelowanie trójwymiarowe – poszczególnym elementom i materiałom przypisywane są atrybuty modelowe – koszt, kwalifikacje środowiskowe, a nawet częstotliwość konserwacji.

Metoda modelowania informacji o budynku pozwala na tworzenie kompleksowych modeli cyfrowych na potrzeby prac projektowych, produkcyjnych czy konstrukcyjnych, a także eksploatacji budynków z pełnym zaangażowaniem inwestora i użytkowników. Architekci mogą dzięki temu tworzyć bardziej zrównoważone i dokładniejsze projekty, minimalizując usterki i straty. Opcja symulacji eksploatacji budynku w warunkach rzeczywistych pozwalają lepiej zrozumieć związane z danym projektem koszty, wymogi harmonogramowe oraz jego wpływ na środowisko.

Możemy się wrótce spodziewać wzrostu znaczenia metody BIM przy projektowaniu budynków wszelkiego rodzaju. Otwiera ona drzwi architektom pragnącym odkrywać nowe formy wyrażania, a miedź w takim przypadku jest idealnie nadającym się materiałem do realizacji nawet najbardziej innowacyjnych projektów.

Autor tekstu: Chris Hodson

Niezwykły budynek klubu jachtowegoFoto: Copper&Zink Link

źródło: copperconcept.org

5/5 - (8 votes)

Data publikacji: 30 marca, 2013

Autor:

5/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Marta
    czwartek, 10 września, 2020

    Genialny pomysł na dach. Przypomina mi bardziej właśnie łódkę niż płatki kwiatów. Na pewno jego wykonanie było bardzo skomplikowane.

Podobne artykuły