Samochód fachowca

Nissan NV400 z bliska

Wprowadzenie na rynek zupełnie nowego modelu NV400 jest kolejnym krokiem w planach Nissana, który chce zwiększyć swoją obecność na europejskim rynku LCV. Surowy, asertywny wygląd nowego Nissana mówi, że z nim nie ma żartów.

– Odważny wygląd pomaga odróżnić Nissana NV400 od konkurentów, nadając mu unikatowy charakter. Dzięki NV200 i teraz także NV400, nie ma wątpliwości, że Nissan oznacza atrakcyjną funkcjonalność i doskonały wybór na rynku LCV – powiedział Sergio Alcaraz, Vice-Prezes Nissana.

Ale NV400 to znacznie więcej, niż tylko wygląd. To jeden z najbardziej uniwersalnych i praktycznych modeli z gamy ciężkich vanów na rynku, o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) od 2,8 t do 4,5 t. Po raz pierwszy Nissan oferuje do wyboru wersje z napędem na przednie lub tylne koła, podczas gdy NV400 dostępny jest w wersjach z trzema różnymi rozstawami osi, czterema różnymi długościami, trzema różnymi wysokościami oraz pojemnościami załadowczymi od 8 m3 do 17 m3. Do wyboru są trzy różne jednostki napędowe z sześciobiegową manualną lub automatyczną skrzynią biegów.

Ponadto dostępnych jest wiele różnych wersji nadwozia, wszystkie objęte gwarancją Nissana. Oprócz fabrycznych vanów z nadwoziem zabudowanym i kombi, dostępne są także vany osobowo-dostawcze, samowyładowcze oraz skrzyniowe, wszystkie powstające na miejscu w zakładzie. Nissan będzie także dalej produkować podwozia z kabiną dla specjalistycznej zabudowy.

– NV400 jest bardzo uniwersalny i oferuje rozwiązania dla każdych potrzeb z sektora ciężkich vanów – dodał Sergio Alcaraz. – Jest czymś znacznie więcej, niż tylko następcą modelu Interstar, który dzięki bogatej gamie dostępnych wersji plasuje nas w znacznie szerszym segmencie rynkowym.

Z praktycznego punktu widzenia, NV400 oferuje znacznie szerszy wachlarz modeli, rozmiarów i opcji, niż swój poprzednik. Przedni napęd oznacza niższą masę własną dla większej ładowności, niższą wysokość ramy i mniejsze spalanie. Napęd na tył oferuje większy wybór konwersji podwozia z kabiną, a dzięki większej ładowności tylnej osi, lepiej nadaje się do zastosowań średnich. Wersje z napędzaną tylną osią dostępne są z pojedynczymi lub podwójnymi kołami tylnymi.

Za dostarczanie mocy odpowiada nowy czterocylindrowy, 16-zaworowy turbo diesel z wtryskiem bezpośrednim zaprojektowany przez Renault. Przy pojemności 2.3 litra, jest mniejszy niż montowana w modelu Interstar jednostka 2.5 l dCi, ale jego moce – 100, 125 i 150 KM – niczym się nie różnią, a wartość momentu obrotowego wzrosła odpowiednio do 285, 310 i 350 Nm. Wszystkie wersje są zgodne z normą Euro 5, a ich koszty eksploatacji są niższe dzięki lepszemu spalaniu oraz dłuższym odstępom między przeglądami, które teraz zostały wydłużone do 40 000 km lub dwóch lat.

Nowa kabina jest nieco dłuższa niż poprzednio, zapewniając dodatkową przestrzeń na nogi, a siedzenia są szersze i dłuższe dla większego komfortu. Standardowe wyposażenie obejmuje poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera oraz opcjonalnie kurtyny boczne. Elektroniczny system kontroli stabilności (ESP) jest dostępny standardowo we wszystkich modelach z napędem na tył oraz opcjonalnie w wersjach z napędem na przód, podczas gdy ABS montowany jest standardowo we wszystkich wersjach.

– NV400 to znacznie szersza gama vanów, oferująca większą ładowność, przestrzeń załadunkową i wiele więcej. Silniki mają większą moc, są bardziej ekonomiczne i czystsze a kabina jest cichsza i bardziej komfortowa z większą ilością schowków i elementów praktycznych – dodał Sebastien Danvel, kierownik marketingu Nissana.

4.2/5 - (13 votes)

Data publikacji: 18 października, 2011

Autor:

4.2/5 - (13 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły