Okna dachowe

Nowa generacja świetlików tunelowych VELUX

W wielu domach znajdują się ciemne łazienki, korytarze lub garderoby, w których światło dzienne byłoby przydatne, jednak nie można tam zainstalować okien. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z naturalnego oświetlenia i korzystać tylko ze światła sztucznego. Rozwiązaniem jest nowa generacja świetlików tunelowych
VELUX. Można montować je w dachach płaskich lub skośnych, zarówno w budynkach parterowych, jak i piętrowych.

Zasada działania świetlika jest bardzo prosta, a efekty wręcz zaskakujące. Promienie słońca wnikają do domu przez część dachową, instalowaną w spadzistym lub płaskim dachu. Następnie wpadają do światłonośnego tunelu ze sztywnej blachy, który ma refleksyjną powłokę odbijającą nawet 98% z nich. Gdy światło dotrze do wnętrza jest rozpraszane przez część sufitową świetlika, który do złudzenia przypomina klasyczny plafon – teraz jeszcze wydajniejszy, dzięki specjalnie wyprofilowanym krawędziom. W ten sposób świetlik może doprowadzić do pomieszczenia tyle światła, co tradycyjna żarówka o mocy 60 W.

Jeszcze więcej światła

Tunel świetlika może mieć postać rozciągliwej harmonijki lub sztywnych elementów z wysokorefleksyjną powłoką. Jego maksymalna długość to nawet 6 metrów. By jeszcze skuteczniej rozprowadzać światło, nowa generacja świetlików tunelowych VELUX została wyposażona w element sufitowy z efektem blasku na krawędziach. To rozwiązanie nie tylko usprawnia ich działanie, ale jest także oryginalnym i nowoczesnym elementem wystroju wnętrza.

W pomieszczeniach, w których zamontowane są świetliki można cieszyć się naturalnym światłem, zmieniającym się w zależności od pory dnia i roku. To, ile promieni słońca wpadnie przez nie do wnętrza, zależy także od długości i rodzaju tunelu światłonośnego oraz usytuowania elementu dachowego względem strony świata. Najlepiej jeśli element dachowy zostanie skierowany na południe – wtedy wychwyci najwięcej promieni słońca.

W zestawie taniej

Efekt pracy świetlika będzie najbardziej widoczny w bezchmurny poranek i w środku dnia, a mniej o zmroku. Jeśli jednak wyposażymy go w zestaw oświetleniowy ZTL, nocą będzie również służył jako energooszczędny plafon. Zestaw można zamontować w dowolnym momencie. Pasuje on do wszystkich tuneli świetlików o średnicy 35 cm. Dzięki energooszczędnej technologii LED zapewnia niezawodne działanie przez długi czas.

Fot. 2. Światło dociera do wnętrza przez tunel, który może mieć postać rozciągliwej harmonijki lub sztywnych elementów.

Fot. 2. Światło dociera do wnętrza przez tunel, który może mieć postać rozciągliwej harmonijki lub sztywnych elementów.

Jeśli zdecydujemy się na taką opcję do końca października tego roku, przy zakupie jednego z czterech dachowych świetlików tunelowych (TWR, TWF, TLF, TLR) w komplecie z zestawem oświetleniowym ZTL, otrzymamy zniżkę w wysokości 200 zł.

Czasami w większym pomieszczeniu nie wystarczy jeden, ale konieczne będą dwa lub trzy świetliki. Podejmując decyzję o ich ilości należy wziąć pod uwagę funkcję wnętrza, w którym będą zamontowane. Mniej światła będziemy potrzebować w korytarzu, a więcej w łazience lub w gabinecie. Przed zakupem warto skorzystać z kalkulatora natężenia oświetlenia znajdującego się na stronie internetowej www.velux.pl. Wystarczy podać najważniejsze parametry: typ i wymiary wnętrza oraz kąt nachylenia i położenie połaci dachu. Narzędzie precyzyjnie określi ilość i rodzaj świetlików, które możemy zainstalować, a także wyliczy, jakie doświetlenie pomieszczenia dzięki nim uzyskamy.

Ulepszona konstrukcja

Na zastosowanie świetlika można zdecydować się na etapie projektowaniu budynku lub w trakcje jego remontu. Co ważne, podczas jego instalacji nie zniszczymy istniejącego wystroju wnętrza. Pracę ułatwia m. in. specjalny system klipsów oraz moduł dachowy z wyjmowanym skrzydłem, który umożliwia montaż od strony dachu. Dzięki zastosowaniu nowych materiałów izolacyjnych – folii przeciwwilgociowej BFX i paroizolacyjnej BBX – świetlik jest także całkowicie szczelny.

Fot. 3. Świetlik tunelowy to ciekawe rozwiązanie, aby doświetlić korytarz naturalnym światłem.

Fot. 3. Świetlik tunelowy to ciekawe rozwiązanie, aby doświetlić korytarz naturalnym światłem.

Świetliki tunelowe nowej generacji VELUX to rozwiązanie polecane do korytarzy, łazienek, pracowni, garderób na ostatniej kondygnacji zlokalizowanych w głębi budynku. Mogą one również pełnić funkcję doświetlającą w innych pomieszczeniach – w miejscach, w których chcielibyśmy mieć więcej naturalnego światła, a które znajdują się w głębi pokoju, z dala od okien.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 27 września, 2015

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. IwonaK
    niedziela, 3 lutego, 2019

    Niesamowite ! Byłam pewna,ze to na suficie pokazane na zdjęciu to zwykły plafon.Okazuje się,ze to świetlik.Nie zdawałam sobie sprawy,ze mając no łazienkę nie bezpośrednio pod dachem można specjalnym tunelem poprowadzić swiatło,które pobierane jest przez dach.Świetne rozwiązanie.

  2. Zyta
    piątek, 26 kwietnia, 2019

    Nie jestem do końca przekonana do tego typu świetlików. Musiałabym to zobaczyć na żywo. Bo z tego co widzę to wygląda tak, jakby na tym suficie było po prostu zwykłe oświetlenie. Obawiam się jednak o tą szczelność, jak nowy świetlik to na pewno szczelny, ale po pewnym czasie zacznie cieknąć.

Podobne artykuły