Warsztat

Nowatorskie stojaki wiertarskie firmy MAFELL

Stojak wiertarski BST firmy MAFELL to nie tylko najwyższa precyzja w porównaniu z konwencjonalnymi statywami wiertarskimi, lecz przede wszystkim rewolucyjny sposób wiercenia w litym drewnie.


Przemyślana konstrukcja stojaka wiertarskiego BST firmy MAFELL opiera się na wytrzymałej, a zarazem wyjątkowo lekkiej aluminiowej kolumnie, co zapewnia duże korzyści:

  • po pierwsze, lepszy widok na obrabiany materiał i czubek wiertła,
  • po drugie, o wiele więcej miejsca na wymianę wiertła,
  • po trzecie, znika problem klinowania się wiertła w materiale.

Prowadzenie wierteł

Nowy stojak wiertarski BST firmy MAFELL stworzono w odpowiedzi na realne potrzeby użytkowników. Talerz prowadzący wiertła zastąpiono specjalnym prowadzeniem z płynną regulacją zależnie od średnicy wiertła. Przekłada się to na niebywałą dokładność wiercenia.

Prowadnica wierteł to 6 rolek prowadzących ułożonych pionowo, z mechanizmem regulującym, który działa tak jak tęczówka oka. Rolki otaczają wiertło bezluzowo, co stanowi gwarancję idealnego prowadzenia. Dzięki temu układowi wiertło nie odchyla się od pionu. Mechanizm pozwala na mocowanie wierteł o średnicy od 8 do 30 mm.

Uniwersalne rozwiązanie

Stojaki są kompatybilne z większością wiertarek i wkrętarek oferowanych na rynku. Kołnierz mocujący ma średnicę 43 mm. Nie ma potrzeby korzystania z narzędzi, by zamocować urządzenie w stojaku.

Nastawianie głębokości wiercenia

Dzięki wskaźnikowi głębokości można szybko i precyzyjnie nastawić głębokość wiercenia. Zależnie od modelu stojak pozwala wywiercić max. głębokość 160 mm (BST 320), 300 mm (BST 460) oraz 455 mm (BST 650 S).

Regulacja siły naciągu

Regulacja siły naciągu to pierwsze takie rozwiązanie w stojaku wiertarskim, wprowadzone przez firmę MAFELL. Siłę naciągu, którą wywiera polietylenowy kabel, można indywidualnie dostosowywać, tak by zmniejszyć np. siłę naciągu, jeśli wiercimy w poziomie. Gdy otwór zostanie wywiercony, urządzenie automatycznie wraca do pozycji startowej.

Wiercenie pod kątem: unikalny system

Modele stojaków BST z symbolem S umożliwiają wiercenie otworów pod kątem +/- 45 stopni w obydwu kierunkach według skali z blokadą kąta na punkcie 0 st. Czubek wiertła, który opiera się przy podstawie, służy jako oś obrotu.

Wiercenie seryjne

Prowadnica, która jest równoległa z bocznym zderzakiem, stanowi idealne rozwiązanie przy produkcji seryjnej. W przypadku wiercenia seryjnego, a także otworów stopę stojaka może zastąpić specjalny wkład kopiujący. To także świetne narzędzie do pracy z szablonami wiertarskimi.

Modele

Dostępne są 4 rodzaje stojaków: stojaki do wiercenia pionowego BST 320 i BST 460, a także modele z opcją wiercenia pod kątem, czyli BST 460 S i BST 650 S.

Fot. 1. Modele z symbolem S umożliwiają nawiercanie otworów pod kątem do 45 stopni w obu kierunkach.

Fot. 1. Modele z symbolem S pozwalają nawiercać otwory pod kątem do 45 stopni w obydwu kierunkach.

Fot. 2. Przy wierceniu seryjnym i wierceniu otworów stopę stojaka można zastąpić specjalnym wkładem kopiującym. Idealny do pracy z szablonami wiertarskimi.

Fot. 2. W przypadku wiercenia seryjnego i wiercenia otworów stopę stojaka można zastąpić specjalnym wkładem kopiującym. Świetny do pracy z szablonami wiertarskimi.

Fot. 3. Nacięcia ułatwiające oznakowanie pozwalają ustawić wiertło z wielką dokładnością. Nawet przy wierceniu pod kątem czubek wiertła służy jako oś obrotu.

Fot. 3. Nacięcia ułatwiające oznakowanie pozwalają ustawić wiertło z wielką dokładnością. Nawet przy wierceniu pod kątem czubek wiertła służy jako oś obrotu.

Fot. 4. Prowadnica równoległa z bocznym zderzakiem to idealne rozwiązanie przy produkcji seryjnej.

Fot. 4. Prowadnica równoległa z bocznym zderzakiem to znakomite rozwiązanie przy produkcji seryjnej.

Dane techniczne:
BST 320 BST 460 BST 460 S BST 650 S
Max śr. wierteł przy kącie 0 st. 130 mm 130 mm 130 mm 130 mm
Max śr. wierteł przy kącie 45 st. n.d. n.d. 100 mm 100 mm
Max długość wiertła 320 mm 460 mm 460 mm 650 mm
Max głębokość wiercenia 160 mm 300 mm 265 mm 455 mm
Zakres średnicy wierteł 8-30 mm 8-30 mm 8-30 mm 8-30 mm
Kąt nachylenia (w obu kierunkach) n.d. n.d. 45 stopni 45 stopni
Śr. kołnierza mocującego 43 mm 43 mm 43 mm 43 mm
Ciężar 4,5 kg 4,8 kg 5,0 kg 5,4 kg

Aktualną listę punktów sprzedaży można znaleźć na stronie www.mafell.pl


Data publikacji: 25 grudnia, 2016Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły