Kolektory słoneczne

Nowe kolektory słoneczne marki Junkers FKC-2S i FKT-2S już na polskim ryku

Junkers rozszerzył swoją ofertę produktów o nowe kolektory słoneczne. W sprzedaży są już płaskie, pionowe kolektory słoneczne Comfort FKC-2S i Excellence FKT-2S o największej na rynku powierzchni apertury.

Nowe kolektory słoneczne marki Junkers są dopełnieniem oferty kotłów fabrycznie wyposażonych w elementy instalacji solarnej (Cerapur Modul Solar, Cerapur Solar, Cerapur Solar Comfort). Przeznaczone są do podgrzewu ciepłej wody użytkowej oraz wspomagania c.o.

Płaski kolektor słoneczny FKC-2S typu Comfort posiada kompozytową ramę. Miedziane rury absorbera połączono z aluminiową płytą za pomocą spawu ultradźwiękowego. Powłoka absorbera nanoszona jest w próżni metodą PVD (Physical Vapour Deposition), która sprawia, że jej struktura jest równomierna i bardzo dobrze powiązana z podłożem, a dzięki temu niezwykle odporna na uderzenia. Powierzchnia apertury kolektora wynosi 2,25 metra kwadratowego, a powierzchnia zewnętrzna 2,37 metra kwadratowego. Urządzenie posiada harfowy układ jedenastu rur oraz obudowę z włókna szklanego wzmocnionego poliestrem w formie monobloku.

Drugi z nowych kolektorów słonecznych marki Junkers, FKT-2S typu Excellence ma największą w swojej klasie powierzchnię apertury i pozwala na uzyskanie najwyższego dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego powierzchnia apertury wynosi 2,43 metra kwadratowego, a powierzchnia zewnętrzna 2,55, dzięki czemu aktualne dofinansowanie z NFOŚiGW do jednej płyty kolektora to aż 2 183 zł. Zastosowany w kolektorze układ rury absorbera (podwójny meander) znacząco obniża opory przepływu i pozwala na połączenie szeregowe jednostronne aż do pięciu kolektorów oraz połączenie szeregowe dwustronne nawet dziesięciu kolektorów. FKT-2S posiada miedziano-aluminiowy absorber pokryty wysokoselektywną powłoką nanoszoną metodą PVD. Rury absorbera połączone są z płytą w technologii „Omega”, co znacznie poprawia wymianę ciepła. Obudowę kolektora wykonano w jednym module z włókna szklanego wzmocnionego poliestrem.

Na płaskie kolektory słoneczne marka Junkers udziela dziesięcioletniej gwarancji.

Grupa Bosch – wiodący dostawca technologii i usług na świecie. Według wstępnych danych, w roku 2013 licząca około 281 000 pracowników firma wygenerowała obrót w wysokości 46,4 mld euro (uwaga: w związku ze zmianą przepisów prawnych dotyczących konsolidacji, dane za rok 2013 można tylko w pewnym stopniu porównać z danymi za rok 2012). Firma Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Techniki Motoryzacyjnej, Techniki Przemysłowej, Dóbr Użytkowych oraz Energetyki i Technicznego Wyposażenia Budynków. Grupa Bosch jest reprezentowana przez spółkę Robert Bosch GmbH oraz przeszło 360 spółek zależnych i regionalnych w około 50 krajach świata. Licząc dystrybutorów i partnerów serwisowych, firma jest obecna w około 150 krajach na świecie. Podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa stanowią rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie – w roku 2013 Bosch zgłosił na całym świecie ponad 5 000 patentów. Produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia poprzez innowacyjne i praktyczne, a jednocześnie fascynujące rozwiązania, dzięki którym na całym świecie technologia jest „bliżej nas”.

Początkowo założone w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha (1861–1942) przedsiębiorstwo nosiło nazwę „Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki”. Społeczno-prawna struktura spółki Robert Bosch GmbH zapewnia Grupie Bosch niezależność i samodzielność, co umożliwia przedsiębiorstwu tworzenie dalekosiężnych planów oraz inwestowanie w ważne dla przyszłości firmy projekty. 92 proc. udziałów w spółce Robert Bosch GmbH posiada fundacja Robert Bosch Stiftung GmbH. Większościowym prawem głosu dysponuje instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG, pełniąca funkcje rynkowe udziałowca. Pozostałe udziały pozostają w rękach rodziny Bosch oraz spółki Robert Bosch GmbH.

W Polsce Grupę Bosch reprezentują 3 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o., a także BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. z 50-procentowym udziałem firmy Bosch. W 2014 roku firma Bosch została wyróżniona tytułem TOP Employers Polska 2014 dla najlepszych pracodawców w kraju.

Więcej na: www.bosch.pl; www.bosch-prasa.pl

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 3 kwietnia, 2014

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inka2
    czwartek, 10 stycznia, 2019

    Dziesięcioletnia gwarancja mnie przekonuje. Jeśli ktoś gwarantuje, że przez tyle czasu kolektor będzie działać dobrze, to znaczy, że jest on naprawdę dobrej jakości. Inaczej przecież firma by splajtowała.

Podobne artykuły