Na rynku

Nowe moce Sor-Drew

Sor-Drew S.A. jest nowoczesną firmą działającą na rynku od 1992 roku. Główna działalność firmy to produkcja opakowań drewnianych i drewnopochodnych takich jak: skrzynie, palety specjalne, platformy transportowe, drewniane obudowy maszyn oraz wszelkie wyroby drzewne wykonane wg wytycznych klienta. Firma zajmuje się także produkcją maszynowych konstrukcji spawanych, elementów metalowych wykonanych poprzez obróbkę skrawaniem, oraz termoformowaniem i wykrawaniem wyrobów z tworzyw sztucznych.

Agregat piły tarczowej.
Agregat piły tarczowej.

W listopadzie 2019 roku firma zakupiła maszynę OIKOS 6 firmy SCM, sterowane numerycznie centrum do obróbki drewnianych konstrukcji wielkowymiarowych. To sześcioosiowe CNC wykonuje operacje cięcia, wiercenia i frezowania na belkach wykonanych z drewna litego i tworzyw drzewnych klejonych warstwowo. Jest to urządzenie o wysokich parametrach użytkowych, takich jak szybkość, dokładność i powtarzalność, wykonujące w sposób całkowicie zautomatyzowany proces obróbki mechanicznej. Maszyna wykonuje skomplikowane produkty cieślarskie.

Magazyn narzędzi.
Magazyn narzędzi.

Strefa obróbki znajduje się wewnątrz obudowanej konstrukcji, wzmocnionej pionową kolumną, po której przesuwa się ruchoma suwnica. Wzdłuż niej z kolei przesuwa się jednostka obróbcza TLT zaprojektowana i wyprodukowana przez SCM Group. Specyficzna geometria jednostki pozwala na wykonywanie wszelkiego typu obróbki ze wszystkich stron elementu, bez konieczności jego obrotu, skracając w ten sposób czas cyklu. Maszyna jest sterowana poprzez kombinowany układ przemysłowego sterownika CNC i PC Office z graficznym interfejsem operatora

Nestingowy rozkrój materiału.
Nestingowy rozkrój materiału.

Strefa załadunku i rozładunku to zespoły transportera rolkowego z wózkiem wyposażonym w chwytak, którego szczęki przesuwają element po rolkach do strefy obróbki oraz poza nią. Bariera fotokomórek w strefie załadunku i rozładunku uniemożliwia przypadkowy dostęp operatora do ruchomych części urządzenia. Procesy technologiczne przeprowadzane na maszynie obejmują ciąg czynności zmierzających do produkcji wyrobów gotowych. Mowa zarówno o czynnościach projektowych jak i mechanicznych prowadzących do szybkiego wykonania elementów i podzespołów produktu, z zachowaniem najwyższej jakości wykonania. Prace na maszynie prowadzone są przez graficzny interfejs Maestro Beam&Wall z funkcjami takimi, jak:

  • konwersja programów CAD do maszyny,
  • kreowanie programów ręcznie lub modyfikacja programów importowanych,
  • symulacja graficzna 3D w systemie anti-crash dla wyeliminowania kolizji pomiędzy detalem a jednostką obróbczą lub chwytakami,
  • sterowanie płynnością obróbki (element może być załadowny i cięty na długości na poszczególne części, które są wysuwane sekwencyjnie przez system rozładunku),
  • optymalizacja wytworzenia większej ilości elementów z jednego detalu wejściowego,
  • wybór elementu do obróbki z listy plików wysłanych z pliku BTL – kontrola szerokości wprowadzanego elementu, która pomaga unikać błędów związanych z wprowadzaniem do strefy obróbki elementu o przekroju innym niż wymagany przez program.
Osie
X – prędkośćm/min107
Y – prędkośćm/min75
Z – prędkośćm/min28
Elektrowrzeciono
Max moc przy 6000 obr (S1)kW13-25
Max prędkość obrotowaobr/min16 000
Max momentNm20,7-35
Magazyny narzędzi
Rapid 15szt.15
Pilarka łańcuchowaszt.1
Piła tarczowaszt.1
Łańcuch dłutarkinr1
Instalacja
Średnica króćca odciągumm2 x 250
1 x 120
Ciśnienie nominalne powietrza skompresowanegobar6,5
Zużycie powietrzam3/h8000
Zużycie powietrza skompresowanegol/min1300
Masa maszynykgod 19 000 do 24 000
Dane dotyczące elementu
Max. przekrój elementumm1250 x 300
Min. przekrój elementumm50 x 20
Max. długość elementumm9000 – 13 000 – 19 000 – 24 000
Min. długość elementumm1200
Max. masa elementukg2500 – 4000

Podsumowanie

Widok ogólny maszyny Oikos 6.
Widok ogólny maszyny Oikos 6.

Zamknięcie całego cyklu obróbki w jednej maszynie powoduje zmniejszenie czasów technologicznych, likwidację części operacji transportowych oraz zmniejszenie ilości dokumentacji papierowej. Pojawienie się toku informatycznego przetwarzania informacji projektowo-produkcyjnej zbudowało nową organizację pracy, przetwarzania i wymiany danych oraz technik produkcyjnych w przedsiębiorstwie, zgodną w swej istocie z filozofią tzw. Przemysłu 4.0.

W 2018 roku powstała nowa marka Prefabeko, jest ona integralną częścią grupy Sor-Drew S.A. Zajmuje się ona budową domów ekologicznych, przy wykorzystaniu technologii STEICO.

SOR-DREW
ul. Sztygarska 26, 41-608 Świętochłowice
tel. 32 245 88 27
www.sordrew.pl

4.8/5 - (25 votes)

Data publikacji: 10 marca, 2020

Autor:

4.8/5 - (25 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. praktyk
    wtorek, 10 marca, 2020

    Miałem osobiście do czynienia z kilkoma produktami wytwarzanymi przez firmę Sor-Drew S.A.i byłem mile zaskoczony dobrą jakością tych produktów.Bardzo dobrze,że na naszym rynku działa tak prężna krajowa firma,która dba o potrzeby klienta i o dobrą jakość wytwarzanych przez siebie produktów.

  2. Krzysztof
    wtorek, 10 marca, 2020

    maszyna robi wrażenie. na pewno przyśpiesza proces produkcji i precyzję wykonanych produktów. człowiek nigdy ręcznie nie wyprodukuje tyle na raz, tak dokładnie jak maszyna. widać postęp technologiczny dzięki komputerom nawet w obróbce drewna czy metalu.

Podobne artykuły