Okna dachowe

Nowe trendy w oknach dachowych

Okna dachowe to produkty wysokiej jakości – są starannie wykonane, mają bardzo dobre parametry izolacyjne, rozmaite wielkości, które pozwalają je łatwo dopasować do wybranych pomieszczeń. Wydaje się, że nic nowego już nie uda się wymyślić. Jednak producenci okien połaciowych co roku oferują jakieś nowe rozwiązania, które jeszcze podwyższają standardy.

Nowe pomysły – okna w dachach płaskich

Okna dachowe zazwyczaj przeznaczone są do dachów o kącie nachylenia od 15 do 90° (z tym, że nie każdy rodzaj okien może funkcjonować w takim zakresie). I tak – tylko okna obrotowe nadają się do dachów o kącie nachylenia połaci od 15 do 90°. Okna uchylno-obrotowe montuje się w dachach o nachyleniu od 15 do 65°, okna wysokoosiowe – od 20 do 65°.
Co jednak gdy chcemy zamontować okno w dachu o spadku mniejszym niż 15° lub zupełnie płaskim? Możemy zainstalować specjalne okna do dachów płaskich – mają je w swoich ofertach wszyscy trzej wiodący producenci okien dachowych – czyli firmy Fakro, Roto i Velux. Dachy płaskie są bardzo chętnie stosowane w nowoczesnych projektach architektonicznych. Do niedawna najpopularniejszym sposobem doświetlania poddasza z płaskim dachem były niewielkie świetliki. Jednak świetlików nie można było otwierać, a więc uniemożliwiały wietrzenie pomieszczeń, a ich rozmiary i wzornictwo także pozostawiały sporo do życzenia. Teraz pojawiły się rozwiązania umożliwiające bardziej efektywne doświetlenie usytuowanych pod nimi pomieszczeń.
W rozwiązaniu Roto Designo EBR FLD głównym elementem systemu jest specjalna czworobocznej rama. Jej ukształtowanie ramy powoduje, że położone na niej okno jest nachylone o około 20° w stosunku do dachu. Okno nadaje się do stosowania na wszystkich popularnych pokryciach dachów płaskich o nachyleniu od 0° do 30°.
Również Fakro oferuje okno do dachów płaskich DEF – ma ono bardzo dobre parametry termoizolacyjnymi – jego współczynnik
U = 0,76 W/m²K. Pakiet szybowy mocowany jest z wykorzystaniem nowatorskiej technologii wklejania szyb. Okno może mieć dowolny rozmiar w zakresie od 60 × 60 do
120 × 220 cm. DEF ma energooszczędny pakiet szybowy, co pozwala na stosowanie go w budownictwie pasywnym. Okno otwierane jest elektrycznie w bezprzewodowym systemie Z-Wave. Ma zamontowany czujnik deszczu, który zamyka okno podczas opadów.
Również Velux oferuje inwestorom nowoczesne okno do dachów płaskich, wyposażone w nowy moduł szklany. Okno ma wszystkie dotychczasowe zalety, m.in. dobre parametry izolacyjne i możliwość zainstalowania elektrycznie sterowanej rolety. Nowy moduł szklany został wyposażony w powłokę łatwozmywalną. Dzięki zastosowaniu tej technologii gromadzące się na szybie zanieczyszczenia są rozpuszczane, a następnie spłukiwane przez deszcz. W zestawie z oknem moduł szklany ma najwyższą z możliwych, 4. klasę szczelności. Moduł szklany można montować w oknach do płaskiego dachu w wersji nieotwieranej (VELUX CFP), otwieranej manualnie lub elektrycznie (VELUX CVP), w dachach o kątach nachylenia od 5 do 15 stopni. Dostępny jest w 8 rozmiarach, w szerokości od 60 do 120 cm.

Nowe trendy w oknach dachowych

Fot.: VELUX

Balkon na poddaszu – możesz go mieć

Okna balkonowe to niesłychanie ciekawe rozwiązanie. Przeszkodą w instalacji balkonu na poddaszu był dotychczas brak ścianki kolankowej lub jej niewielka wysokość. Aktualnie można wybierać pomiędzy montażem balkonu dachowego, a oknem balkonowym. Velux oferuje okno balkonowe VELUX GDL Cabrio, które po otwarciu tworzy balkon. Górna część okna unosi się bardzo wysoko do góry, dolna z barierkami po bokach wysuwa do przodu. To rozwiązanie jest łatwe do zastosowania zarówno w małym mieszkanku, jak i dużym apartamencie. Drugie rozwiązanie Veluxa, to okna balkonowe VELUX GEL. Do ich montażu również nie jest konieczna ścianka kolankowa. W tym wypadku zestaw elementów okiennych umożliwia wyjście na taras, który można stworzyć w istniejącej konstrukcji dachu.
Okno balkonowe FGH-V Galeria produkcji Fakro to duże okno dachowe, w którym otwarte skrzydła tworzą balkon. Górne skrzydło otwierane jest uchylnie do góry, a dolne uchylane do przodu umożliwiając dostęp do wnęki balkonu. Skrzydło przy uchyleniu o kąt od 0° do 45° jest podtrzymywane przez mechanizm wspomagający, który pozwala na pozostawienie otwartego skrzydła w dowolnej pozycji w tym zakresie. Skrzydło górne otwieranie jest również obrotowo o 180° i służy między innymi do mycia zewnętrznej strony szyby. Okno ma wielopunktowy system zamykania, bez tradycyjnej kostki ryglującej. Po przekręceniu klamki, skrzydło ryglowane jest w dwóch bokach ościeżnicy. Zarówno górne jak i dolne skrzydło standardowo wyposażone są w bezpieczny pakiet P2 z wewnętrzną szybą laminowaną oraz zewnętrzną szybą hartowaną z powłoką łatwozmywalną.

Nowe trendy w oknach dachowych Nowe trendy w oknach dachowych

Ciepło, wentylacja – ważne sprawy

Ponieważ okna dachowe są produktami o wysokiej szczelności, a także doskonałej izolacyjności pomieszczenia na poddaszu, w których są zamontowane wymagają dobrej wentylacji. Istotnym elementem szczelnych okien są nawiewniki – bardzo często montowane w tradycyjnych oknach z PCW, teraz również instalowane przez wiodących producentów w oknach dachowych. Np. FAKRO standardowo montuje w oknach drewnianych Profi automatyczny nawiewnik V40P. Przez automatyczną regulację wielkości kanału przepływu nawiewnik ten dostarcza do pomieszczenia optymalną ilość powietrza.
Obowiązujące regulacje wyznaczają maksymalny poziom współczynnika przenikania ciepła przez okno na poziomie 1,5 W/m²·K, ale od stycznia 2021 roku będzie on jeszcze niższy – wyniesie 1,1 W/m²·K. Dlatego kupując okno połaciowe warto już dziś decydować się na okna o parametrach zbliżonych do tej wartości. Wiodący producenci okien dachowych bardzo dbają o parametry izolacyjne okien dachowych – np. FAKRO produkuje okno FTT U8 Thermo przeznaczone dla budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Zastosowano w nim poszerzoną ramę skrzydła oraz trzykomorowy pakiet szybowy. Montaż okna ze specjalnym kołnierzem uszczelniającym z dodatkową termoizolacją EHV-AT Thermo, pozwolił na uzyskanie najlepszego współczynnika na świecie dla całego okna na poziomie Uw = 0,58 W/m²·K. Wygodę użytkowania okien połaciowych zapewniają udoskonalone sposoby ich otwierania. Okno uchylno-obrotowe FPP-V preSelect, firmy Fakro zaopatrzono w nowatorski system okuć pozwalający na oddzielenie funkcji uchylnej okna od funkcji obrotowej. Jak widać innowacji w oknach dachowych nie brakuje. Są i wielkie projekty – jak okna balkonowe czy przeznaczone do dachów płaskich oraz mniejsze, ale ważne zmiany – usprawnienia w sposobie otwierania, wentylacji czy termoizolacji.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 31 stycznia, 2016

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły