Porady

Nowoczesna łazienka bez płytek. Co wybrać zamiast nich?

Wykończenie łazienki powszechnie kojarzy się z układaniem płytek ściennych i podłogowych, jednak nie wszystkim podoba się takie rozwiązanie. Wiele osób z chęcią zrezygnowałoby z kafli na rzecz innych materiałów. Niestety, nie każdy produkt może być stosowany w wilgotnych, ciepłych pomieszczeniach ze względu na niedostateczną odporność na wodę i inne niekorzystne czynniki. Jakie materiały można wykorzystać w nowoczesnej aranżacji łazienki zamiast płytek? Oto sprawdzone porady.

Podłoga z paneli winylowych

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się winylowe panele, które można układać na podłogach w pomieszczeniach wilgotnych. Ich właściwości sprawiają, że nie wchłaniają wody i nie wypaczają się w przypadku zalania. Winylowe podłogi wyglądają tak jak podłogi, do których położenia wykorzystano panele laminowane, dlatego cenią je osoby lubiące wykończenia tego typu.

Podłoga z paneli winylowych nie wchłania wody, gdyż winyl to tworzywo sztuczne. Rozlana woda utrzymuje się na powierzchni paneli tak samo, jak na płytkach ceramicznych, dlatego można ją zetrzeć bez ryzyka, że wniknie pod panele i doprowadzi do ich spuchnięcia. Połączenie paneli bez szczelin niweluje potrzebę wykonywania fug i dodatkowych uszczelnień, bez których płytki ceramiczne stanowią niedostateczne zabezpieczenie podłogi przed przeciekaniem. Ponadto winyl imituje wygląd naturalnego drewna, co pozwala stworzyć w łazience aranżację pełną ciepła i przytulności. Dzięki temu każda kąpiel pomaga zrelaksować się i w pełni odpocząć.

Podłoga z żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa to materiał, który po wylaniu na przygotowane podłoże tworzy jednolitą powierzchnię bez żadnych szczelin. Dzięki temu skutecznie zabezpiecza przed przenikaniem wody i nasiąkaniem wylewki. Żywiczna podłoga może być jednak śliska, dlatego przed jej wykonaniem należy sprawdzić właściwości danej mieszanki. Wybierając surowiec o niskim stopniu śliskości, ogranicza się ryzyko upadku w łazience i poważnego uszkodzenia ciała, np. podczas wychodzenia spod prysznica.

Ważną zaletą podłogi z żywicy epoksydowej jest możliwość szybkiego wykonania podłogi w łazience o dowolnym kształcie i metrażu. Żywica epoksydowa dostosowuje się do kształtu pomieszczenia w przeciwieństwie do płytek ceramicznych, które wymagają dokładnego przycinania. Co więcej, można użyć jej do wykonania podłogi w starych budynkach, w których często pojawiają się ukośne ściany i inne nietypowe formy, utrudniające wykończenie wnętrza.

Farby odporne na wodę i zmywanie

Na ścianach łazienki z kolei można zastosować specjalne farby, które zapobiegają wchłanianiu wilgoci z powietrza i nie dopuszczają do powstawania grzyba. Dzięki nim woda spływa z zachlapanej ściany. Niewielka ilość pary wodnej skrapla się i wysycha, z kolei większe ilości wody można zetrzeć z podłogi, gdy spłyną ze ściany. Farby do łazienek nie dopuszczają do zawilgocenia płyt kartonowo-gipsowych i tynków przez wiele miesięcy, gdyż z upływem czasu nie tracą swoich właściwości wodoodpornych. Ponadto są odporne na zmywanie, dlatego można szybko i bez trudu usunąć z nich zabrudzenia różnego rodzaju oraz zacieki z mydła i twardej wody. Dzięki temu ściany w łazience wyglądają estetycznie przez długi czas.

Farby łazienkowe są dostępne nie tylko w kolorze białym, ale i w wielu innych odcieniach. Można je kupić nawet w nietypowych kolorach, w których nie uda się znaleźć żadnych płytek. Dzięki temu farba umożliwia stworzenie oryginalnej aranżacji w nowoczesnym stylu, która zupełnie odmieni wnętrze łazienki i doda mu więcej charakteru.


Data publikacji: 22 maja, 2024

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły