Izolacje

Nowoczesne konstrukcje dachowe: prefabrykowane wiązary i termoizolacja z sypkich włókien drzewnych

Materiał izolacyjny w postaci sypkich włókien drzewnych sprawdzi się zarówno w nowych budynkach, jak i starszym budownictwie poddawanym termomodernizacji. W przypadku prac modernizacyjnych dużym atutem są nie tylko parametry cieplne, ale i mała uciążliwość dla mieszkańców. Fot. STEICO

Wykonanie konstrukcji dachu można znacząco przyspieszyć, a cały proces budowlany  uprościć dzięki wiązarom prefabrykowanym. Równie szybko i wygodnie taką konstrukcję można zaizolować cieplnie włóknami drzewnymi STEICOzell. Sypki materiał termoizolacyjny umożliwia szczelne pokrycie całej powierzchni i perfekcyjne ocieplenie dachu wiązarowego.

Wykonanie więźby dachowej na placu budowy wymaga dostarczenia odpowiedniej jakości wysokiej klasy tarcicy i zajmuje sporo czasu, dlatego inwestorzy coraz częściej decydują się na więźbę prefabrykowaną z wiązarów kratowych. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce z większą precyzją, co pozwala nie tylko skrócić czas realizacji konstrukcji, ale uniknąć błędów budowlanych, a w konsekwencji ograniczyć koszty inwestycyjne. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie w przypadku budynków parterowych z dwuspadowym dachem z nieużytkowym poddaszem, a tych – jak pokazują statystyki – buduje się w Polsce coraz więcej. 

Nowoczesne, lekkie dachy wiązarowe, podobnie jak każdą inną konstrukcję, należy efektywnie zaizolować termicznie. To kluczowy czynnik, który pozwoli zapobiec stratom ciepła przez dach i jest niezbędny do uzyskania parametru przenikania ciepła U na poziomie co najmniej 0,15 W/(m2·K), do czego od 2021r. zobowiązują znowelizowane przepisy budowlane. W tego typu dachach warstwę termoizolacji wykonuje się w dolnym pasie kratownic. Wygodną i bardzo skuteczną metodą będzie nadmuch sypkich włókien drzewnych STEICOzell, aplikowanych jako swobodnie ułożony materiał termoizolacyjny między wiązarami dachowymi.

Materiał termoizolacyjny STEICOzell może być również wdmuchiwany w przegrody budynku przez specjalnie przygotowane niewielkie otwory. Zamknięte przestrzenie zostają dokładnie wypełnione, również znajdujące się wewnątrz przegród elementy instalacyjne. Fot. STEICO
Materiał termoizolacyjny STEICOzell może być również wdmuchiwany w przegrody budynku przez specjalnie przygotowane niewielkie otwory. Zamknięte przestrzenie zostają dokładnie wypełnione, również znajdujące się wewnątrz przegród elementy instalacyjne. Fot. STEICO

Sprasowane fabrycznie włókna są rozdrabniane za pomocą agregatu, a następnie przez elastyczny wąż transportujący podawane pod wysokim ciśnieniem na duże, otwarte powierzchnie bez większego nakładu pracy. Materiał dotrze do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca, a rozdrobnione włókna drzewne szczelnie i równomiernie wypełnią przestrzenie, nie pozostawiając mostków termicznych ani pustych miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło.

Ekologiczne i ciepłe

Czyste włókna drzewne STEICOzell są nie tylko zdrowszą, ale i cieplejszą alternatywą dla konwencjonalnych produktów termoizolacyjnych. To materiał o najlepszej jakości i niskim współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,038. Optymalnie zabezpiecza przed ucieczką przez dach ciepła wytwarzanego wewnątrz budynku w sezonie grzewczym, jednocześnie, dzięki dużej zdolności akumulacji ciepła, chroni przed przenikaniem upału do wewnątrz podczas słonecznych dni.

STEICOzell  jest materiałem otwartym dyfuzyjnie. Zachowuje zalety naturalnego surowca i podobnie jak drewno ma właściwości higroskopijne. Magazynuje i odprowadza nadmiar wilgoci, nie tracąc przy tym właściwości izolacyjnych. Chroni dach, a tym samym cały budynek przed zawilgoceniem, grzybami i pleśnią wywołanymi przez wilgotne powietrze. Dzięki naturalnej zdolności włókien do regulowania poziomu wilgotności tworzy przyjazny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, zapewniając zdrowe warunki mieszkańcom.

Ciągła, bezspoinowa warstwa izolacyjna z sypkich włókien drzewnych STEICOzell jest odporna na osiadanie i znacząco poprawia parametry termoizolacyjne dachu, dodatkowo chroniąc jego konstrukcję przed destrukcyjnym działaniem wilgoci, którą włókna absorbują. Fot. SPECterm
Ciągła, bezspoinowa warstwa izolacyjna z sypkich włókien drzewnych STEICOzell jest odporna na osiadanie i znacząco poprawia parametry termoizolacyjne dachu, dodatkowo chroniąc jego konstrukcję przed destrukcyjnym działaniem wilgoci, którą włókna absorbują. Fot. SPECterm

Szczelnie wypełnią każdą przestrzeń

Materiał termoizolacyjny w postaci sypkich włókien drzewnych sprawdzi się zarówno w nowych budynkach, jak i starszych poddawanych termomodernizacji. Podczas docieplania przez nadmuch nie ma znaczenia, w jakiej technologii budynek został wykonany ani czy przestrzenie są dostosowane do standardowych rozmiarów materiałów izolacyjnych. Metoda nie jest uciążliwa dla mieszkańców i nie wymaga demontowania takich elementów, jak płyty gipsowo-kartonowe. Po skończeniu prac nie pozostają odpady, a włókna można poddać recyklingowi czy ponownej obróbce nawet po wielu latach.

Aplikowane pod ciśnieniem rozdrobnione włókna STEICOzell dotrą do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca, które szczelnie i równomiernie wypełnią, nie pozostawiając mostków termicznych ani pustych miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło.
Aplikowane pod ciśnieniem rozdrobnione włókna STEICOzell dotrą do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca, które szczelnie i równomiernie wypełnią, nie pozostawiając mostków termicznych ani pustych miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło. Fot. SPECterm

STEICOzell zachowuje swoją formę i objętość, ponieważ podczas nadmuchiwania następuje klinowanie się w trzech wymiarach poszczególnych włókien, dzięki czemu nawet przy niewielkiej gęstości zasypowej nie tracą one elastyczności i nie dochodzi do ich osiadania. 

Włókna drzewne STEICOzell posiadają odporność ogniową na poziomie B-s2, d0, podnosząc bezpieczeństwo pożarowe budynku. Mają również bardzo dobre parametry wygłuszające, co będzie kolejnym z czynników przemawiających na korzyść wykonania z nich warstwy izolacyjnej dachu, zwłaszcza w przypadku budynków zlokalizowanych na obszarach o dużym natężeniu hałasu.

5/5 - (9 głosów)

Data publikacji: 25 maja, 2021

5/5 - (9 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. praktyk
  wtorek, 25 maja, 2021

  Jeśli chcemy mieć bardziej komfortowe lokum i przy tym energooszczędne,to warto zainwestować w efektywne materiały do termoizolacji.Nowoczesne rozwiązania termoizolacyjne są na tyle skuteczne,że warto w nie inwestować .

 2. nowator
  wtorek, 25 maja, 2021

  Prefabrykaty są doskonałą alternatywą przy każdej inwestycji budowlanej. Pozwalają znacznie skrócić czas realizacji. Warto również zastosować ekologiczne materiały izolacyjne jakim są włókna drzewne o niskim współczynniku przewodności. Szybkość realizacji idzie w parze z ekologią.

 3. Mariusz
  piątek, 28 maja, 2021

  Korzystamy z prefabrykowanych wiązarów w technologii B.PRO. Na dachu jesteśmy średnio o dwa dni krócej

Podobne artykuły