Realizacje

Nowoczesny biurowiec Plac Zamkowy Business with Heritage

Budynek biurowo-usługowy Plac Zamkowy – Business with Heritage to pierwsza tak śmiała inwestycja przy Placu Zamkowym w Warszawie. Biurowiec projektu RKW Rhode Kellermann Wawrowsky jest gotowy.

Autorem budynku przy Placu Zamkowym jest Wojciech Grabianowski – współwłaściciel znanej pracowni architektonicznej RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Założeniem projektu było stworzenie prostej i eleganckiej bryły, która zachowując indywidualny i nowoczesny charakter, będzie harmonijnie współgrała z zabytkową architekturą.

Realizację inwestycji Senatorska Investment rozpoczęła w październiku 2013. Do wykończenia budynku inwestor wraz z projektantem wybrali materiały wykończeniowe o parametrach technicznych, które podkreśliły nowoczesny charakter biurowca, jednocześnie pozostając w harmonii z otaczającą go historyczną zabudową.

Dach

Dach pokryto spatynowaną blachą Rheinzink-prePATINA w kolorze jasno-szarym. Powierzchnia blachy pod wpływem warunków atmosferycznych z czasem nabierze naturalnej patyny i zapewni dobrą kompozycję kolorystyczną z już spatynowanymi dachami kamienic na Starym Mieście. Wszystkie inne elementy dachu, czyli rynny, obróbki i wykończenie lukarn, żaluzje (służące do wentylacji) wykonano z tej samej blachy. Płotki śniegowe i ażurowe zwieńczenie attyki wykonano na zamówienie przez rzemieślnika.

Elewacja

Przyziemie budynku wykończono wapieniem muszlowym. Ten ekskluzywny, rzadko występujący kamień, standardowo niedostępny w Polsce, został sprowadzony na specjalne zamówienie. Wybrano go ze względu na kolorystykę i piękne uwarstwienie oraz dotychczas niewystępujące w tej wersji cięcie w poprzek bloku kamiennego.

Kamień ma grubość 3 i 4 cm, co jest naturalną grubością technologiczną w przypadku zastosowania podkonstrukcji wsporczej systemowej firmy Sto. Elewacja wentylowana, obecnie najwyższy standard rozwiązania elewacyjnego, pozostaje w doskonałej kondycji przez wiele lat i zapewnia wysokie parametry izolacyjności termicznej.

Zastosowane na wyższych kondygnacjach płyty elewacyjne firmy Sto pokryto tynkami Sto Silco1.0 oraz farbami Sto typu Lotusan w kolorze złamanym białym wpadającym w szarość. Kolor ten dobrze komponuje się z kolorem dachu budynku oraz okolicznej zabudowy przy ulicy Senatorskiej. Tynk i farba mają składniki powodujące, że padający deszcz nie zwilża ich, lecz formuje drobne kropelki wody, dzięki czemu elewacja znacznie wolniej brudzi się. Fragmenty elewacji od strony dziedzińca to ściany kurtynowe, a w elewacji zastosowano dekoracyjne żaluzje z blachy w kolorze ślusarki.

 

Okna i drzwi

Wszystkie okna od strony ulicy będą otwierane, a okna od strony dziedzińca – wysuwane. Inwestor wybrał szkło Pilkington Suncool 70/40 o szarym zabarwieniu. Szkło jest trwałe i odporne na zarysowania oraz łączy dobrą redukcję przepuszczalności promieni słonecznych z szeregiem cech optycznych zapewniających lepszy wygląd zewnętrzny szkła, oszczędność energii, a także komfort użytkowników budynku – przepuszcza dużą ilość światła, redukując jednocześnie przepuszczalność cieplnej części promieniowania słonecznego. Właściwości niskoemisyjne powłoki sprawiają, że ciepło, które chce się wydostać z pomieszczenia jest odbijane z powrotem do jego wnętrza.

Ślusarkę okienną firmy Aluprof w kolorze ciemnoszarym uzupełnią glify okienne wykonane z blachy w kolorze identycznym jak ślusarka. Drzwi wewnętrzne dostarczy firma Mercor.

Balustrady

W budynku zastosowane zostaną kute stalowe balustrady w kolorze antracytowym z elementami mosiężnymi, co jest rzadko spotykanym detalem we współczesnych budynkach. Zostały one wybrane ze względu na swój elegancki charakter, w celu lepszego zharmonizowania z otaczającą historyczną zabudową.

Hole i recepcje

W holach wejściowych zawisną kryształowe lustra, na ścianach holi zastosowane zostaną okładziny ścienne, panele szklane typu lacobel, a fragmenty ścian zostaną obłożone marmurem w kolorze szarym. Podłoga zostanie wyłożona białym marmurem z elementami z marmuru szarego Grigio Carnico. Lady recepcyjne wykonane zostaną z dwóch rodzajów kamienia – tego samego, który będzie położony na ścianach i na podłodze (marmur w kolorze szarym i białym).

Klatka schodowa

Biegi schodowe wykonane zostaną z granitu w kolorze antracytowym, a balustrady będą całoszklane. Okładziną ścian klatki schodowej będą panele szklane typu lacobel w kolorze białym w połączeniu z tapetą o efekcie trójwymiarowości w kolorze jasnoszarym.

Windy

Producentem wind w budynku Plac Zamkowy – Business with Heritage, wybranym przez inwestora, będzie firma Kone. Wykończenie wind: podłoga – marmur biały, panele szklane typu lacobel w połączeniu ze stalą nierdzewną.

Budynek biurowo-usługowy Plac Zamkowy – Business with Heritage Budynek biurowo-usługowy Plac Zamkowy – Business with Heritage Budynek biurowo-usługowy Plac Zamkowy – Business with Heritage Budynek biurowo-usługowy Plac Zamkowy – Business with Heritage Budynek biurowo-usługowy Plac Zamkowy – Business with Heritage Budynek biurowo-usługowy Plac Zamkowy – Business with Heritage Budynek biurowo-usługowy Plac Zamkowy – Business with Heritage Budynek biurowo-usługowy Plac Zamkowy – Business with Heritage Budynek biurowo-usługowy Plac Zamkowy – Business with Heritage Budynek biurowo-usługowy Plac Zamkowy – Business with Heritage Budynek biurowo-usługowy Plac Zamkowy – Business with Heritage

Źródło: Propertydesign.pl
Zdjęcia: Plac Zamkowy – Business with Heritage

4.9/5 - (12 votes)

Data publikacji: 5 listopada, 2017

Autor:

4.9/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Marta
    środa, 16 września, 2020

    Budynek jest prosty, a zarazem elegancki. Nie kłóci się też z otoczeniem zabytkowych budynków co się chwali.

Podobne artykuły