Porady

Nowoczesny dom – czym się charakteryzuje?

W ostatnim czasie bardzo dużo słyszymy o budowaniu nowoczesnych domów, które charakteryzują się minimalizmem oraz prostotą. Takie projekty są w stanie przykuć wzrok każdego, ponieważ wyglądają niezwykle efektownie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na budowie i eksploatacji takiego budynku możemy sporo zaoszczędzić. Wystarczy tylko dokładnie przemyśleć zastosowane materiały oraz w odpowiedni sposób spersonalizować wnętrze.

Nowoczesny dom – ogrzewanie

W związku z tym, że to ogrzewanie jest największym kosztem utrzymania domu, warto zastanowić się nad najlepszym i najbardziej ekonomicznym jego sposobem i powinien być to nasz pierwszy krok podczas planowania całego przedsięwzięcia. Nowoczesne sposoby ogrzewania domu to temat, którym w ostatnim czasie interesuje się większość osób planujących budowę lub będących w jej trakcie. Sposobów ogrzewania domu przyszłości jest kilka. Pierwszą opcją są kolektory słoneczne, jednak mają one sporo wad. Przede wszystkim wystarczają tylko do ogrzania wody, a ich funkcjonowanie uzależnione jest od stopnia naświetlenia. Dobrą alternatywą mogą okazać się pompy ciepła, które niestety są dość kosztowne na etapie inwestycji, jednak oferują spore oszczędności. Dodatkowo jako system pomocniczy warto zamontować rekuperator, który jest w stanie znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania oraz zapewnić dopływ świeżego powietrza.

Warto zaznaczyć, że używanie węgla do ogrzewania domu powoli przestaje być opłacalne – zwłaszcza przy jego rosnących cenach i niskiej dostępności. Dlatego inwestycja w pompę ciepła wydaje się najbardziej ekologiczną i bezpieczną alternatywą. To kosztowne rozwiązanie na pewno przyniesie wiele zysków w przyszłości, których nie osiągniemy w przypadku innych sposobów ogrzewania.

Nowoczesny dom – charakterystyka

Nowoczesny dom to nie tylko minimalizm. Warto zaznaczyć, że bryła takiego budynku ma opływowy kształt, a pokoje są niezwykle przestronne. Nie ma tam miejsca na ogromną ilość mebli, które zajmują każdy wolny metr. Wręcz przeciwnie – przestrzeń projektuje się w taki sposób, aby meble do przechowywania były jak najbardziej poukrywane i nie dominowały w domu. Cechą charakterystyczną nowoczesnego domu jest również połączenie salonu z jadalnią, co sprawdza się w przypadku licznych rodzin, ale również niewielkich, które cenią sobie komfort oraz przestrzeń.

W projekcie nowoczesnego domu nie może zabraknąć sporej ilości okien. Wszystko dlatego, że światło odgrywa tu bardzo ważną rolę. Dzięki temu, że jest ono naturalne, pięknie podkreśla materiały, które zostały użyte podczas budowy – czyli cegłę, drewno lub szkło. Nie brakuje tam również produktów z recyklingu, co jest niezwykle ekologiczne. Warto podkreślić, że dobrze oświetlony dom to również zdecydowanie niższe rachunki za prąd, na czym w obecnych czasach zależy każdemu. Dlatego najlepiej będzie dobrze przemyśleć usytuowanie największych okien i zaprojektować je z odpowiedniej strony, by do wnętrza przez cały dzień wpadało jak najwięcej światła i aby nie zasłaniały nam go drzewa lub inne budowle.

Nowoczesny dom – minimalistyczny czy ekstrawagancki?

Nowoczesny dom nie musi być nudny i surowy. Miłośnicy ekstrawaganckiego stylu również mogą spersonalizować go pod siebie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć nowoczesny design z tradycyjną architekturą. Warto podkreślić, że nowoczesny dom, to również szereg systemów zintegrowanych, którymi użytkownik może sterować zdalnie. Takie rozwiązanie to także doskonały sposób na oszczędności. System centralny jest w stanie kontrolować pracę i dostosowywać wydajność instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, alarmu i oświetlenia. W ten sposób jesteśmy w stanie zadbać o odpowiednią temperaturę i bezpieczeństwo w domu nawet wtedy, gdy będziemy na drugim końcu świata. Wystarczy tylko, że połączymy się z siecią i sprawdzimy wszelkie parametry. Jeśli stwierdzimy, że temperatura w naszym domu za bardzo spadła, to możemy ją zdalnie podnieść. W ten sposób zadbamy o dom na odległość – nawet będąc w wielomiesięcznej podróży.

Źródła:

  1. https:/ alpwork.pl/budownictwo/yumq/nowoczesny-dom-czym-sie-charakteryzuje.html
  2. https:/ building-companion.pl/blog/artykuly/po-budowie/nowoczesne-domy-parterowe-pietrowe-czym-sie-charakteryzuja/

Data publikacji: 24 maja, 2024

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły